معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آزاد سازی واردات ماشین آلات معدنی دست دوم برای معادن بزرگ گفت: معادنی که از ظرفیت استخراجی بالایی برخورار هستند می توانند ماشین آلات دست دوم تا ده سال را وارد کنند و از هفته پیش ثبت سفارش واردات این خودروها اغاز شده است.

به گزارش مرور نیوز، معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت  با اشاره به اینکه طبق ماده ۱۰۹ و ۱۱۰ امکان واردات ماشین آلات معدنی نیست، گفت:  معادنی که ظرفیت استخراجی پایینی دارند باید ماشین آلات خود را از داخل تامین کنند و معادنی که از ظرفیت استخراجی بالایی برخورار هستند می توانند ماشین آلات دست دوم تا ده سال را وارد کنند و از هفته پیش ثبت سفارش واردات این خودروها آغاز شده است.

اسدالله کشاورز با بیان اینکه در ارزیابی میزان استخراج معادن ارزیابی آمار از سه سال به یکسال تغییر کرده است، افزود: در شرایط کنونی افرادی که ماشین آلات معدنی را بدون ثبت سفارش وارد گمرک کرده اند دولت هیچ تعهدی در قبال آنها ندارد، اما آنها می توانند با شرکت های معدنی مذاکره کنند و در راستای تامین ماشین آلات مورد نیاز آنها اقدام کنند.

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی چند شرکت تولیدکننده داخلی در زمینه تولید ماشین آلات و تجهیزات معدنی اقدام می کنند، اظهار کرد: شرکت هپکو اعلام کرده است برای کمک به تولید این بخش تجهیزات جدیدی را وارد می کند و صندوق بیمه سرمایه گذاری های بخش معدن نیز حمایت خواهد کرد و ۴ درصد پرداخت می کند و حتی حاضر است ۵۰ درصد از مبلغ تجهیزات در قالب تسهیلات پیش پرداخت کند.

کشاورز با تاکید بر اینکه ارزی برای واردات تجهیزات و ماشین آلات معدنی اختصاص پیدا نمی کند، گفت: طبق ماده ۱۰۹ و ۱۱۰ امکان واردات ماشین آلات معدنی دست دوم تا ده سال سابقه وجود دارد.

معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباه وضعیت اکتشافات معدنی در کشور تصریح کرد: در حال حاضر بررسی بیشتر پهنه های معدنی در کشور انجام شده به طوری که از ۳۰۰ پهنه معدنی گزارش های اولیه بیش از ۲۰۰ پهنه دریافت شده و مابقی هم به ترتیب گزارش های آن ها در حال دریافت است.

 ۶ هزار محدوده معدنی آزادسازی شده است

او افزود: به صوت هفتگی پهنه های که مطالعات آن تمام شده باشد در استان های مختلف آزاد می شود و اطلاعات آن در سامانه کاداستر گذاشته می شود، تصریح کرد: در حال حاضر شرکت های بزرگ معدنی تجهیزات پیشرفته خریداری کرده اند و حفاری های عمیق انجام می دهند و اکتشافات خود را توسعه داده اند، به همین دلیل ذخایر معدنی جدیدی کشف می شود. از طرف دیگر ۶ هزار محدوده آزادسازی کرده ایم و اگر ۵۰ درصد آنها هم منجر به صدور پروانه شود نیاز کشور در زمینه سنگ آهن در آینده با افزایش تولید فولاد کشور فراهم خواهد شد.

کشور با اشاره به اینکه مزایده برای واگذاری پهنه های معدنی از ابتدای خرداد تا ۱۶ خرداد در مرحله اول سامانه بازگشایی می شود، گفت: برای واگذاری پهنه های معدنی در ۱۶ استان ۱۶ روز سامانه بازگشایی می شود و بعد از آن سایت بسته می شود و دوباره برای ۱۶ استان دیگر از روز ۱۷ خرداد سامانه بازگشایی می شود و فرایند واگذاری پهنه ها ادامه پیدا می کند.

او با تاکید بر اینکه در حال حاضر جواز تاسیس شرکت های فولای آزاد شده است، اما با شرط و شروط جدید، گفت: این پروانه ها به صورت انحصاری صادر می شود و در آن قید می شود که دولت هیچ تعهدی برای تامین مواد اولیه این شرکت ها ندارد و از طرف دیگرآنها نمی توانند جواز تاسیس را به فرد دیگری منتقل کنند.

معادن کوچک  باید تجهیزات معدنی را از داخلی تامین کنند

در دو سال گذشته با افزایش تحریم ها دولت برای جلوگیری از خروج ارز از کشور واردات ماشین آلات معدنی را ممنوع کرد و در سیاست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات ماشین آلات معدنی دست دوم تا ده سال کارکرد برای معادن بزرگ آزاد شده است و معادن کوچک همچنان باید تجهیزات معدنی مورد نیاز خود را از طریق شرکت های داخلی تامین کنند.

از طرف دیگر دولت هیچگونه تخصیص ارزی برای واردات این ماشین آلات معدنی تخصیص نخواهد داد، هرچند در شرایط کنونی گزارش ها حاکی از این است که برخی شرکت های واردکننده بدون اینکه معدنی در اختیار داشته باشند ماشین آلات و تجهیزاتی را بدون ثبت سفارش به گمرک کشور وارد کرده اند و از آنجایی که مغایر با مقررات بوده و تنها افرادی که دارای معدن هستند باید ماشین آلات معدنی وارد کنند این ماشین آلات و تجهیزات همچنان در گمرک بلاتکلیف مانده و این شرکت های واردکننده تنها می توانند با توافق شرکت های معدنی ماشین آلات خود را طبق مجوز معدن از گمرک آزاد کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز