سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: ماموران گمرک با مشکوک شدن به یک محموله میوه از قاچاق چند میلیون یورویی قارچ به خارج از کشور ممانعت کردند.

به گزارش مرور نیوز، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک در رصد محموله ها، با مشکوک شدن به یک محموله میوه از مبدا شمال شرق کشور، موضوع را در دستور کار گروه مربیان سگ های مواد یاب قرار داد. گمرک خروجی اعلام شده این محموله "گمرک سرو" در استان آذربایجان غربی اعلام شده بود، این محموله به محض ورود به گمرک" سرو" برای کنترل های تخصصی و دقیق به گمرک "بازرگان" منتقل شد .

او افزود: کالای اظهاری گوجه، آلو، گیلاس، آلبالو، هلوی منجمد با وزن خالص 18هزار و 960 کیلوگرم عنوان شده بود که طی کارنه" تیر" از ایران به مقصد اسلونی در حال حرکت بود که پس از انجام بازرسی دقیق مشخص شد که مقدار 16تن" قارچ دنبلان سیاه کوهی" در داخل میوه های منجمد جاسازی شده بود.

لطیفی ادامه داد:صادرات "قارچ دنبلان سیاه کوهی" بدلیل اینکه جزو ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور است، ممنوع بوده و گمرک نیز بر اساس وظایف ملی و موضوعات و مفاد کنوانسیون های بین المللی گمرکی و حفظ محیط زیست، مانع از خروج ذخایر ژنتیکی زیستی و ورود مواد آسیب زا به کشور می شود.

لطیفی گفت: قاچاقچیان" قارچ ترافل" (قارچ دنبلان سیاه کوهی) را به قیمت های گزافی به فروش می رسانند که حتی برخی آن را تا کیلویی پنج هزار و 700یورو اعلام می کنند که اگر چنین باشد این محموله تا 90میلیون یورو در کشورهای دیگر به فروش می رسد، هر چند استخراج بی رویه  این محصول ارزشمند از جنگل های کشور آن چنان آثار زیان باری به دنبال دارد که قابل محاسبه نیست.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: قاچاقچیان بدون توجه به آسیب پذیری منابع ژنتیکی گیاهی و جانوری و صرفاً با هدف رسیدن به سود های کلان اقدام به قاچاق این سرمایه های ملی می کنند. بدیهی است که تجهیز و تقویت گمرکات کشور به دستگاهها و تجهیزات کنترلی، به روز رسانی زیر ساخت هایی همچون دستگاههای ایکس ری، لیفتراک، بارانداز، سگ های مواد یاب و... در گمرکات کشور می تواند در جلوگیری از خروج ذخایر ارزشمند کشور بسیار مهم باشد.

وی تصریح کرد: در ماه گذشته نیز یک محموله قارچ دنبلان سیاه دیگر به وزن چهار تن در گمرک پلدشت کشف و به مقامات قضایی تحویل شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز