وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: آخرین عرضه اوراق دولت ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ برگزار و از ابتدای مهرماه سال جاری اوراقی از سوی دولت منتشر و عرضه نشده است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از وزارت اقتصاد ، وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای در واکنش به طرح برخی مباحث در فضای عمومی مبنی بر اثر انتشار مبلغ قابل توجهی اوراق مالی اسلامی بر شاخص بازار سهام اعلام کرد: از ابتدای مهرماه سال جاری هیچ اوراقی از سوی دولت منتشر و عرضه نشده است.

در این اطلاعیه تاکید شده است: آخرین عرضه اوراق دولت ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ برگزار و از ابتدای مهرماه سال جاری اوراقی از سوی دولت منتشر و عرضه نشده است.

بنا بر اطلاعیه منتشره از سوی وزارت اقتصاد، در هفت ماهه سال جاری در ازای دریافت مبلغ ۴۴۱.۴۸۱ میلیارد ریال بابت فروش شش ماهه اول سالجاری اوراق مالی اسلامی، مبلغ ۷۹۸ ر ۴۶۸ میلیارد ریال برای تسویه اصل و سود اوراق مذکور از سوی خزانه‌داری کل کشور پرداخت شده است. بنا بر این اطلاعیه، در مجموع مبلغ ۲۷.۳۱۷ میلیارد ریال مازاد بر دریافتی برای تسویه اصل و سود اوراق پرداخت شده است.

متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:

۱- ظرفیت پیش‌بینی شده در بندهای ذیل تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور برای تأمین مالی دولت از محل انتشار اوراق مالی اسلامی مبلغ ۱.۳۲۵.۰۰۰ میلیارد ریال است که از رقم مذکور تا پایان شهریور ماه جمعاً مبلغ ۱.۲۶۵.۰۰۰ میلیارد ریال، به شرح جدول ذیل منتشر گردیده است.

۲- از ابتدای مهرماه سال جاری اوراقی از سوی دولت منتشر و عرضه نشده و حجم عمده‌ای از مبالغ مربوط به معاملات اوراق مالی اسلامی در بازار سرمایه در راستای عملیات بازار باز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (در قالب معاملات ریپو و ریپو معکوس) به منظور کنترل نرخ سود بازار بین بانکی می‌باشد و اساساً ارتباطی به فروش و عرضه اولیه اوراق از سوی دولت به منظور جبران کسری بودجه در بازار سرمایه ندارد. تاکید می‌نماید موضوع مذکور مربوط به فعل و انفعالات ذیل عملیات بازار باز بانک مرکزی با استفاده از اوراق دولتی در بازار ثانویه بوده و فاقد ظرفیت تأمین مالی دولت برای جبران ناترازی بودجه است.

۳- اسناد خزانه اسلامی منتشره، بر مبنای واگذاری تدریجی از سوی دستگاه‌های اجرایی بدهکار و از طریق دارندگان آن امکان معامله در بازار ثانویه را پیدا می‌کنند و اساساً انتشار اسناد مذکور به منزله جمع‌آوری نقدینگی برای دولت معادل رقم منتشره نیست.

۴- در طی شش ماهه اول سالجاری مبلغ ۳۸۵.۴۱۹ میلیارد ریال برای بازپرداخت اصل و سود اوراق مالی اسلامی به دارندگان اوراق یاد شده پرداخت شده است که مقایسه آن با مبلغ دریافتی از محل اوراق نقدی منتشره به مبلغ ۴۴۱.۴۸۱ میلیارد ریال نشان دهنده این است که خالص دریافتی دولت از محل انتشار اوراق مالی اسلامی در شش ماه اول مبلغ ناچیز ۰۶۲ ر ۵۶ میلیارد ریال است.

شایان ذکر است در مهر ماه سال جاری، مبلغ ۸۳.۳۷۹ میلیارد ریال صرف تسویه اصل و سود اوراق مالی اسلامی شده است که با احتساب آن، در مجموع مبلغ ۲۷.۳۱۷ میلیارد ریال مازاد پرداختی دولت نسبت به دریافتی از محل فروش اوراق مالی اسلامی خواهد بود، لذا تراز عملیات هفت ماهه ابتدای سال جاری بابت دریافت وجوه نقد از محل انتشار اوراق مالی اسلامی و پرداخت وجوه برای تسویه اصل و سود اوراق مذکور، منفی است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز