ساسان شاه ویسی گفت: باید توجه داشت که در بازار سرمایه ایران و حتی بازارهای خارجی هیچ تضمینی برای معامله ای وجود ندارد و به همین دلیل سهامدارن خرد باید مراقب خریدهای خود باشند.

به گزارش مرور نیوز، یک اقتصاددان با اشاره به اینکه در شرایط کنونی برخی نمادها تا حدود ۷۰ درصد در زیان هستند در حالی که با روی کار آمدن دولت سیزدهم شاخص کل ۲۴ درصد رشد داشته است، گفت: باید توجه داشت که از سال ۹۹ برخی از سهام های منفی نقدینگی مردم را جذب کرده اند و هم اکنون رشد شاخص در آنها هم تاثیر نگذاشته و این مساله ناشی از ورود سهام مسموم است.

ساسان شاه ویسی با بیان اینکه سال گذشته با رشد شاخص کل بورس عده ای تصور کردند هر سهمی خریداری شود به واسطه احتمال آزادسازی سهام عدالت سودساز خواهد شد، افزود: همان عده ای که بدون سواد بورسی وارد معاملات شدند در بازار زیان دیدند و در همان زمان برخی در این فضا سودهای زیادی برده و پول خود را از بازار خارج کردند.

وی افزود: وضعیت نزولی بازار در یک سال گذشته باعث شده تا آنهایی که سهامدار شده اند نتوانند سهم خود را با سهام های دیگر جابه‌جا کنند.

او همچنین تصریح کرد: باید توجه داشت که در بازار سرمایه ایران و حتی بازارهای خارجی هیچ تضمینی برای معامله ای وجود ندارد و به همین دلیل سهامدارن خرد باید مراقب خریدهای خود باشند.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم پیشتر اعلام کرده که از بازار حمایت می کند، اظهار کرد: تنها راه جبران زیان های مردم این است که دولت از صندوق توسعه ملی، سرمایه جدید وارد بازار کند و صندوق ثبات را فعال کند، هرچند این مساله نمی تواند زیان همه نمادها را برطرف کند و آنهایی که سهام مسموم خریده اند باید منتظر باشند تا ببینند چه زمانی سهام آنها رشد خواهد کرد و یا اینکه ادغام شرکت و ... می تواند روند صعودی را برای آنها رقم بزند و این مساله می تواند زمانبر باشد.

 شاخص، قله ۲ میلیون واحدی را فتح می کند

وی با بیان اینکه امتیازهایی به ایران برای مذاکرات داده شده و به همین دلیل پیش بینی می شود بازار تا پایان سال به شاخص ۲ میلیون واحدی برسد، گفت: همچنین گزارش های اقتصادی حکایت از افزایش درآمدهای ارزی ایران نسبت به پیش بینی اول سال دارد، به طوری که گفته می شود در شش ماهه ایران ۷ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت اما ایران به حدود ۹.۵ میلیارد دلار درآمد رسیده و از طرف دیگر صادرات غیر نفتی هم رشدی ۴۳ درصد داشته که همه این عوامل می تواند در بهبود وضعیت اقتصاد و بازار تاثیر داشته باشد.

او با اعلام اینکه هرچقدر هم شرایط به سمت مثبت شدن پیش برود عده ای به پول خود نیاز دارند، گفت: افرادی که به سرمایه خود نیاز دارند حتی اگر سهام هم ارزنده باشند مجبور هستند آن را بفروشد و بنابراین برای ارزیابی وضعیت بورس در آینده علاوه بر شرایط کلان اقتصادی و بازار باید ارزیابی از هر نمادی به صورت مجزا انجام شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز