مدیر اجرایی کنسرسیوم صادراتی ایران- اوراسیا با اشاره به ضعف اتحادیه‌های صنفی توسعه صادرات در سال های گذشته گفت: در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان در تامین مواد اولیه یا تولید رقابتی مشکل دارند، زیرا قیمت محصولشان بالاتر از نمونه های جهانی است.

به گزارش مرور نیوز، سی‌امین نمایشگاه بین المللی مبلمان تهران ۱۴۰۰، در حالی برگزار شد که بسیاری از فعالان این صنف از ضعف تامین مواد اولیه و فرآیند صادرات گلایه مند بودند. این در حالی است که اتحادیه‌های این بخش باید در تامین مواد اولیه و افزایش توان صادراتی این صنف اقداماتی را انجام می دادند.

مدیر اجرایی کنسرسیوم صادراتی ایران-اورسیا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به مشکلاتی که هم اکنون در بخش تولید و صادرات وجود دارد، گفت: در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان در تامین مواد اولیه یا تولید رقابتی مشکل دارند، زیرا قیمت محصولشان بالاتر از نمونه های جهانی است، بنابراین پیش از اینکه به فکر صادرات باشیم باید توان تولید را ارتقا بخشیم.

سید امیر عباس افشار امین با بیان اینکه  نمایشگاه با هدف صادراتی ایجاد شده، افزود: یکی از مباحثی که در نمایشگاه های صادراتی اهمیت پیدا می کند، رقابتی بودن تولید و البته آن هم در حجم بالا و نیز درصد حضور مهمان خارجی در نمایشگاه است که می تواند بازارهای خارجی را تحریک کند. از طرف دیگر در نمایشگاه های تخصصی صادراتی باید از تامین مواد اولیه تا تولید، توزیع داخلی و صادرات شرایط خوبی ایجاد شده باشد.

 مدیر اجرایی کنسرسیوم صادراتی ایران-اورسیا با تاکید بر اینکه توان صادراتی تولیدات ما پایین است، گفت: برخی از تولیدکننده ها میلی به تولید صادرات محور ندارند و این مغایر با سیاست تقویت اقتصاد ملی، است و از طرف دیگر مشکلاتی هم در صادرات داریم؛ به طوری که  تولیدکنندگان آگاهی کمی نسبت به بازارهای جهانی دارند و بخشی از مشکل صادرات به تحریم‌ها مربوط می شود.

افشار امین در ادامه با اشاره به اینکه در بیشتر کالاها، زنجیره کاملی از تامین مواد اولیه، تولید، توزیع داخلی و صادرات شکل نگرفته است، اظهار کرد: تنها تعداد محدودی از واحدهای تولیدی در کشور تولید مواد اولیه تا صادرات را در اختیار خود دارند، با این حال مشارکت در قالب هلدینگ‌ها، شرکت‌های سهامی و کنسرسیوم‌ها با واحدهای دیگر می تواند در تکمیل این زنجیره موثر باشد.

وی با انتقاد به کم توجهی اتحادیه‌ها و متولیان امر به تشکیل چنین زیرساخت‌های صادراتی گفت: برای نمونه شرکت‌های بزرگ خصوصی ایران در برابر شرکت‌های روسی کوچک هستند، از این رو تنها راه حضور در بازارهای روسیه، ایجاد هلدینگ‌ها یا مشارکت‌های بزرگ است.  بنابراین در ساختار اقتصادی و صنایع کوچک باید متولیان اصناف از اتحادیه‌ها تا انجمن‌ها در ایجاد شرایط تولید صادرات محور از طریق ایجاد هلدینگ‌ها کمک کرده و نقش جدی ایفا کنند.

مدیر اجرایی کنسرسیوم صادراتی ایران-اورسیا با اشاره به نقش بسیج اصناف بر تامین زنجیره تامین مواد اولیه تا صادرات گفت: قرار است زنجیره تامین مواد اولیه تا صادرات مبلمان و صنایع چوب را تکمیل کنیم و قرارداد برای همین منظور امضا شد تا صادرات در منطقه اوراسیا اجرا شود. البته نباید فراموش کرد که برای صادرات، ابتدا باید محصولی با کیفیت تولید شود و تفاهمنامه‌هایی که با تولیدکنندگان بزرگ مواد اولیه مصنوعات چوبی و مبلمان امضا شده برای نخستین بار، این زنجیره تکمیل شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز