بازارگام به عنوان بازاری که کالاها را به اسم قیمت دولتی با نرخ آزاد به مردم ارائه می دهد هیچگونه تجانسی با سیستم کوپنی ندارد، بنابراین هدف دولت برای حمایت از دهک های پایین جامعه با این سامانه محقق نمی شود!

به گزارش مرور نیوز، دولت سیزدهم چند ماهی است که موضوع ساماندهی بازار کالا را مطرح کرده و با جدی شدن حذف ارز ۴۲۰۰  تومانی سامانه ای به نام بازارگام راه اندازی کرده و مدعی شده که کالاهای اساسی همچون مرغ، تخم مرغ، برنج و ... با نرخ دولتی عرضه خواهند شد و به صورت اینترنتی به درب منازل ارسال می شوند، اما از آنجایی که  قیمت این کالاها که قرار است در این سامانه عرضه شود با قیمت آزاد تفاوت چندانی ندارد و از طرف دیگر محدودیتی برای خرید کالا توسط دهک های بالای جامعه تعیین نکرده این به معنای این است که برنامه دولت برای حمایت از دهک های پایین جامعه از طریق این سامانه نیست.

در واقع سامانه بازارگام به محلی برای عرضه کالاها با میانگین قیمت های بازار است و شاید اگر سری به برخی محله های پایین و... هم زده شود، قیمت محصول کمتر از بازارگام هم پیدا شود؛ بنابراین در شرایط کنونی که معیشت دهک های پایین جامعه آسیب جدی دیده است، راه اندازی چنین سامانه ای نمی تواند کمک چندانی به جامعه بکند، زیرا هدف تنها عرضه محصول نباید باشد و باید قدرت خرید مردم هم در نظر گرفته شود و عملا مقایسه این سامانه با سیستم کوپنی اشتباه است، زیرا از نظر قیمتی هیچگونه تجانسی بین این دو بخش نیست.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز