معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر ترانزیت از ایران نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۰ درصد رشد داشته است در حالی که سال ۹۸ کرونا نبود و هم اکنون دنیا درگیر کرونا است و این مساله ناشی از دیپلماسی خوبی است که با کشورهای همسایه آغاز کرده ایم.

به گزارش مرور نیوز، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت های اقتصادی کشور استفاده از ترانزیت است، گفت: در حال حاضر ترانزیت از ایران، نسبت به سال ۹۸، حدود ۱۰ درصد رشد داشته است، در حالی که سال ۹۸ کرونا نبود و هم اکنون دنیا درگیر کرونا است و این مساله ناشی از دیپلماسی خوبی است که با کشورهای همسایه آغاز کرده ایم.

داریوش امانی درباره مشکلات جاده ای مسیر ارمنستان اظهار کرد: در شرایط کنونی به دنبال جایگزینی مسیری جدید برای رفع مشکل هستیم، زیرا این جاده که قبلا در خاک ارمنستان بود هم اکنون درخاک آذربایجان قرار گرفته است و به همین دلیل آذربایجان حق خود می داند که از ماشین های عبوری عوارض دریافت کند. در راستای رفع این مشکل هیاتی از آذربایجان هم به ایران آماده تا مشکل را بررسی کنند.

او با بیان اینکه کشور آذربایجان از هر ماشین ۱۳۰ دلار دریافت می کند که مازاد عوارضی است که ارمنستان از ماشین ها به دلیل عبور از مرزش دریافت می کند، تصریح کرد: باید برای حل این مساله راهبرد داشته باشیم، زیرا اگر قرار است حضور پررنگی در منطقه کشورهای شمالی داشته باشیم باید مسیری جایگزین وجود داشته باشد.

رئیس سازمان راهداری کشور با اشاره به اینکه استراتژی دفتر ترانزیت، ایجاد کریدورهای جدید است، گفت: باید به مناسبات بین المللی وصل شویم که یکی از اینها توسعه بندر چابهار است و اگر اتفاق بیفتد جمعیت یک میلیاردی هند، پاکستان و افغانستان را می توان پوشش داد، البته ورودی مرز جدید که با پاکستان افتتاح شد در راستای همین استراتژی اجرا شده است.

امانی با اشاره به اینکه افغانستان به دنبال اتصال به آبهای آزاد است، اظهار کرد: در حال حاضر ما می توانیم از طریق افغانستان به کشورهای حوزه جی آی اس دسترسی داشته باشیم و در غرب هم از طریق اقلیم کردستان به بازار عراق و سوریه دسترسی داشته باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بخش عمده ای از حمل و نقل بار و مسافر در ایران از طریق جاده ها انجام می شود، گفت: به همین دلیل نوسازی کامیون ها اهمیت ویژه ای دارد، وقتی کامیونی به سن ۲۵ سالگی می رسد باید اسقاط شود؛ حال با توجه به تحریم ها امکان راحت اسقاط کامیون ها وجود نداشت و ما تلاش کردیم که کورسوی نوسازی خاموش نشود. از این روی هر ساله قراردادهای را با شرکت های داخلی و واردکننده برای نوسازی کامیون ها منعقد کرده ایم.

رئیس سازمان راهداری کشور با تاکید بر اینکه در ماده ۳ بندی، احکام دائمی این اجازه را داده که امکان واردات کامیون های با کمتر از سه سال کارکرد وجود داشته باشد، اظهار کرد: پیش از این آیین نامه، سن فرسودگی در دیوان عدالت اداری رد شده بود و چون قانون بود، زمینه اجرای آن هم وجود نداشت و از طرف دیگر اسقاط کامیون ها در قانون نیامده است، اما در آیین نامه دولت آمده است. طبق برنامه باید حدود ۲۰ درصد از کامیون های مورد نیاز برای اجرای طرح نوسازی از طریق واردات انجام شود، همچنین تاکنون قراردادهایی با خودروسازان داخلی انجام شده است که بخشی از نیاز کشور از طریق تولیدات داخلی تامین شود.

در حال حاضر ایران به دلیل موقعیت استراتژیکی که دارد یعنی در شاهراه شرق و غرب قرار دارد از این رو در ترانزیت کالا جایگاه ویژه ای می تواند داشته باشد که هنوز نتوانسته به این موقعیت دست یابد که بخشی از این مساله تحت تاثیر تحریم هاست و بخشی هم ناشی از تعویق در اجرای برنامه های عمرانی و توسعه ای بوده است. از این رو اجرای پروژه های جدید و تقویت دیپلماسی اقتصادی می تواند بستری برای افزایش ترانزیت باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز