تنش‌ها میان روسیه و اوکراین بهای نفت خام در بازار جهانی را به آستانه ۱۰۰ دلار در هر بشکه رساند.

به گزارش مرور نیوز، تشدید تنش ها میان روسیه و اوکراین باعث افزایش بهای طلای سیاه در بازار جهانی شد.

به گفته خبرگزاری رویترز، شاخص جهانی نفت برنت دریای شمال در ابتدای معاملات امروز تا مرز ۹۹ دلار و ۵۰ سنت افزایش یافت. با این حال، در ادامه با تعدیل قیمت ها، بهای نفت خام برنت دریای شمال با ۱.۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، به ۹۶ دلار و ۸۴ سنت در هر بشکه رسید.

نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم ۹۶ دلار در هر بشکه داد و ستد شد که بالاترین میزان در هفت سال گذشته محسوب می شود.

پس از استقرار نظامیان روس در مناطق شرقی اوکراین دولت‌های غربی اعلام کردند بسته‌های تحریمی جدید خود علیه روسیه را اعمال خواهند کرد. آمریکا و اروپا در ساعات گذشته برخی از تحریم‌ها از جمله تحریم بانک‌های روسیه را رسماً اعلام کرده اند.

آمریکا همچنین تهدید کرده است در صورت حملات نظامی روسیه به اوکراین، خط لوله گاز نورد استریم ۲ را به لیست تحریم ها خواهد افزود.

روز گذشته صدر اعظم آلمان به وزارت اقتصاد این کشور که سازمان دهنده پروژه نورد استریم ۲ است دستور داد تا قرارداد را لغو کند و این اقدام را گامی ضروری در پاسخ برای به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک از سوی روسیه دانست.

تحلیلگران می‌گویند در صورت ادامه تنش ها میان روسیه و اوکراین بازار انرژی می‌تواند بیش از این به موضوع واکنش نشان دهد و ممکن است قیمت نفت خام به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه هم صعود کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز