معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از آمادگی کامل این سازمان برای تامین ایمنی سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، مجید علی‌نازی با اشاره به اینکه سازمان بنادر همواره در کنار طرح تسهیل سفرهای دریایی، طرح ایمنی سفرهای دریایی نوروز را نیز مدنظر قرار می دهد، اظهار کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان یک سازمان حاکمیتی توجه بسیار ویژه ای به مقوله ایمنی سفرهای دریایی دارد و بنابر کنوانسیون جستجو نجات دریایی (SAR) مقوله امداد و نجات را انجام می دهد.

وی افزود: به طور ویژه به دنبال ارتقای ایمنی سفرهای دریایی هستیم و طرح جستجو نجات دریایی در استان‌های مختلف بنابر دستورالعمل‌های تدوین شده مدنظر قرار می گیرد و هر دستگاهی باید مطابق وظایف تعریف شده عمل کند.

وی با تاکید بر این‌که مردم باید از اسکله ها و پایانه های مسافری مجاز و استاندارد برای سفرهای دریایی استفاده کنند، تصریح کرد:‌ مردم باید از تجهیزات ایمنی که در اختیار آن ها قرار داده می شود به منظور حفظ جان خود استفاده کنند و هشدارهای ارائه شده را به منظور انجام یک سفر دریایی ایمن مدنظر قرار دهند.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت:‌ مسافران در صورت بروز هرگونه سانحه دریایی می‌توانند با شماره چهار رقمی 1550 و بدون نیاز به گرفتن کد پیش شماره، به راحتی و به طور مستقیم با مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی جهت ارائه گزارش حادثه و درخواست کمک تماس حاصل کنند.

علی‌نازی با اشاره به اینکه حمل و نقل دریایی، یکی از ایمن ترین شقوق حمل و نقل در دنیا به شمار می رود، گفت: این مسئله دلایل مختلفی دارد که از جمله آن می توان به امکانات در نظر گرفته شده، لحاظ استاندارد در بخش شناورها و بنادر، تجهیزات جانبی به روز اشاره کرد تا در هر زمانی ایمنی جان اشخاص در دریا فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه امروزه کشورهای دنیا، سرمایه گذاری سنگینی در بخش جستجو و نجات دریایی داشته اند، عنوان کرد: علت این مسئله توجه جدی به تامین جان مردم و دریانوردان است و در کشور ما نیز سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع حاکمیت دریایی در این راستا اقدامات ویژه ای را مدنظر قرار داده و سرمایه گذاری مطلوبی داشته است و عملکرد آن را علی رغم طوفان های شدید طی مدت اخیر در بنادر جنوبی کشور شاهد هستیم.

 وی تاکید کرد: در زمان سانحه تمامی امکانات سازمانی و کشور ،بسیج می شوند تا مانع از خسارت جانی و مالی شوند و در عین حال،  اگر از سوی کشتی ها، زودتر اعلام اضطرار شود، تیم های جستجو و نجات دریایی زودتر وارد عمل شده و خسارت کمتری وارد می شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز