معاون وزیر اقتصادی و دارایی گفت: سازمان مالیاتی با بخش‌های منظم اقتصاد که اظهارنامه می‌دهند و کتمان درآمد ندارند، تعامل خوبی دارد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از سازمان امور مالیاتی، داوود منظور معاون وزیر اقتصادی و دارایی در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی گفت: تمام تلاش‌ها برای ریشه کن کردن انواع فساد متمرکز شده و برنامه‌های متعددی نیز در این زمینه به اجرا درآمده است.

وی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات سازمان امور مالیاتی از ۱۰۰۷ فعال اقتصادی شناسایی شده که دارای تراکنش بانکی بالا هستند، حدود ۴۰۰ نفر دارای پرونده مالیاتی بوده و حدود ۶۰۰ نفر دیگر فاقد پرونده مالیاتی بوده‌اند، افزود: در این لیست افرادی هستند که در یک سال بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش حساب بانکی داشته‌اند و ما در سال جدید بنا داریم با تمرکز بر داده‌های اقتصادی از قبیل تراکنش‌های بانکی، بخش قابل توجهی از فرارهای مالیاتی را شناسایی کنیم.

منظور در این جلسه هم اندیشی در مورد برنامه‌های سال جدید ضمن تبیین ظرفیت‌های قانونی موجود برای برخورد با فرار مالیاتی، مانند قانون پایانه‌های فروشگاهی و فروشگاهی و سامانه مؤدیان، تعیین تکلیف دستگاه‌های کارتخوان بانکی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی گفت: یکی از رویکردهای اساسی نظام مالیاتی که مطالبه جدی از این سازمان نیز هست، بحث مبارزه با فرار مالیاتی است و ما تلاش داریم که این رویکرد به یکی از محورهای اصلی در برنامه‌ها و اقدامات سازمان تبدیل شود.

معاون وزیر اقتصادی و دارایی به دیگر برنامه‌های نظام مالیاتی برای تحقق درآمدهای مالیاتی امسال اشاره کرد و گفت: سازمان امور مالیاتی کشور در سال جاری درصدد است تا با استفاده از ظرفیت‌های مختلف قانونی، از جمله مالیات خانه‌های خالی، مالیات خودروها و خانه‌های لوکس، مالیات سازندگان و بساز و بفروش ها و مالیات مستغلات، بخش مهمی از درآمدهای پیش بینی شده را محقق سازد.

وی با بیان اینکه سازمان مالیاتی با بخش‌های منظم اقتصاد که اظهارنامه می‌دهند و کتمان درآمد ندارند، تعامل خوبی دارد اظهار داشت: امسال پیشنهاد شده نرخ مالیات بخش‌های تولیدی ۵ واحد درصد کاهش یابد که این اقدام به تحرک و رونق تولید کمک شایان توجهی می‌نماید.

منظور افزود: یکی دیگر از رویکردهای مهم نظام مالیاتی، شناسایی مؤدیان جدید است و سازمان امور مالیاتی در سال جدید بخش‌های غیر رسمی اقتصاد را با جدیت رصد می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز