مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور گفت: در صورت حذف ارز ترجیحی قیمت مرغ گوشتی حداقل ۲.۵ برابر افزایش خواهد یافت.

به گزارش مرور نیوز، حبیب اسدالله نژاد مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور ظهر امروز در جمع تعدادی از تولید کنندگان مرغ گوشتی گفت: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی سرمایه در گردش واحدهای مرغداری افزایش می‌یابد و مرغداران توان جبران آن را ندارند بنابراین دولت باید تسهیلات ارزان قیمت در اختیار تولید کنندگان قرار دهد تا این مسئله جبران شود.

وی با اشاره به اینکه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت تمام شده تولید و در نتیجه قیمت مرغ حداقل ۲.۵ برابر افزایش می‌یابد، گفت: این مسئله در بازار بر روی بحث عرضه و تقاضا تأثیر جدی خواهد داشت و میزان مصرف را به شدت کاهش می‌دهد.

اسدالله نژاد افزود: مرغ وارد بازار می‌شود اما خریدار ندارد در چنین شرایطی یا باید این محصول را صادر کنیم و یا اقدام به ذخیره سازی آن کنیم که در حال حاضر هیچ کدام از این ظرفیت‌ها را نداریم و بستر آن فراهم نیست.

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور اضافه کرد: روش بهتر این است که دولت کالا یا بن یا کوپن در اختیار مردم قرار دهد که هم سفره مصرف کننده خالی از پروتئین و مرغ نباشد و هم تولید کننده ضرر نکند و تولید او به فروش برسد.

وی افزود: پیشنهاد ما این است دولت این کار را به تدریج و به صورت مرحله‌ای انجام دهد، مثلاً در یک مرحله ارز ذرت و در مرحله بعد ارز سویا را حذف کند تا شوک و فشار ناگهانی به تولید و بازار مصرف وارد نشود.

اسدالله نژاد راهکار دیگر را تخصیص مستقیم یارانه به تولید از طریق شناسایی میزان جوجه ریزی و نهاده دامی دریافتی از سامانه بازارگاه عنوان و اظهار امیدواری کرد: مجموعه سیاستگذاری‌ها رضایت تولید و مصرف را در پی داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز