یک اقتصاددان ضمن اشاره به اینکه کنترل تورم در ایران در گرو سیاست های دولت و بانک مرکزی است، گفت: اقتصاد ایران حدود ۴ سال است که درگیر تحریم های جدید غرب قرار گرفته و تحت تاثیر این مساله سالانه تورم بالایی را تجربه کرده و مسئولان کشور تلاش می کنند این موضوع را به تحریم و..‌. گره بزنند.

به گزارش مرور نیوز،  قیمت ارز در هفته های اخیر دوباره بالای ۳۰ هزار تومان قرار گرفته و حتی چند روز بالای ۳۱ هزار تومان هم رفته است هرچند خیلی روی این قیمت نمانده و دوباره به سمت ۳۰ هزار تومان نوسان کرده، اما امیدی به کاهش قیمت آن نیست و با توجه به سیگنال های که درباره برجام و تحریم های جدید نیز داده می شود، به نظر می رسد دلار دیگر در همین محدوده باقی می ماند و خیلی بعید به نظر می رسد که بدون برجام قیمت دلار به ۲۵ هزار تومان برسد.
در هفته های اخیر که دولت ارز دولتی برای تامین برخی کالاهای اساسی را حذف کرده، انتظارات تورمی برای سال ۱۴۰۱ را افزایش داده و احتمالا  خردادماه بیش از اردیبهشت تورم تجربه کنیم و پیش بینی حکایت از این دارد که حذف ارز دولتی تا ۱۰ درصد به تورم عمومی اضافه خواهد کرد. بر همین مبنا خرداد ۱۴۰۱ احتمالا رکورد تورم زده می شود و به حدود ۵۰ درصد می رسد و درصورتی  کاهش می یابد که دولت نقدینگی را کنترل یا کند و یا از محل منابع حاصل از صرفه جویی ارزهای دولتی در مسیر افزایش قدرت خرید دهک های پایین جامعه استفاده کند؛ همچنین توافق برجام نیز منابع بیشتری را برای اجرای پروژه های زیرساختی و فعالسازی بخش های رکوردی اقتصاد کشور استفاده کند.

کنترل تورم در گرو سیاست های بانک مرکزی

یک اقتصاددان ضمن اشاره به اینکه کنترل تورم در ایران در گرو سیاست های دولت و بانک مرکزی است، گفت: اقتصادی ایران حدود ۴ سال است که درگیر تحریم های جدید غرب قرار گرفته و تحت تاثیر این مساله سالانه تورم بالایی را تجربه کرده و مسئولان کشور تلاش می کنند این موضوع را به تحریم و..‌. گره بزنند در حالی که اثر تورمی تحریم ها بیشتر از دو سال در اقتصاد کشور تاثیر نگذاشته و ادامه این نوسانات قیمتی به سومدیریت دولت ها برمی گردد.

آلبرت بغوزیان با بیان اینکه قیمت ارز کاملا تابع سیاست گذاری بانک مرکزی است، افزود: ارز حاصل از صادرات و... در سامانه نیما در اختیار بانک مرکزی قرار می گیرد به همین دلیل دولت قیمت دلار را نرخ گذاری می کند و یکی از دلایلی که باعث می شود نرخ ارز را بالا تعیین کند کسری بودجه ای است که برای بودجه پیش بینی می شود.

او با تاکید بر اینکه ادامه سیاست های اقتصادی سال های اخیر نه تنها درد اقتصاد کشور را درمان نمی کند، اظهار کرد: در چند وقت اخیر دولت برای جبران کسری بودجه دست به استقراض پول از بانک مرکزی زده یا اسکناس چاپ کرده، به همین دلیل تورم بالای ناشی از رشد نقدینگی تجربه کرده ایم.

مهمترین دغدغه کشور در مقطع کنونی

یکی از انتقادهای کارشناسان در سال های اخیر افزایش بخش هزینه بودجه بوده، در حالی که دولت در تامین اعتبارات اساسی کشور با چالش مواجه بوده و شاید بیشتر از اینکه دولت بخواهد برای موسسه ها و سازمان های بدون عملکرد اعتبار تعیین کند، باید در بخش زیرساختی و عمرانی اعتبار تخصیص می داد.

یک استاد اقتصاد با تاکید بر اینکه مهمترین دغدغه کشور در مقطع کنونی کنترل تورم است، گفت: به طور قطع بخش عمده ای از کنترل کنونی تورم به موضوع چاپ اسکناس و درآمدهای ارزی بر می گردد، حالا با توجه به اینکه محدودیت های بین المللی علیه ایران وجود دارد هنوز تامین ارز چالش برانگیز است، هرچند افزایش قیمت نفت کمک کرده ایران بتواند نسبت به سال های گذشته درآمد ارزی بیشتری داشته باشد، اما هنوز مشکل ارز در کشور به طور کامل برطرف نشده است و از طرف دیگر کسری بودجه دولت باعث شده تا بخشی از همین هزینه ها از طریق اختلاف نرخ ارز از سوی دولت جبران شود و این موضوع خودش تورم زا است.

علی اکبر نیکواقبال با بیان اینکه دولت همچنین باید هزینه های جاری را مدیریت کند تا کسری بودجه افزایش پیدا نکند، تصریح کرد: یکی از مشکلات اقتصادی ایران در سال های اخیر افزایش کسری پنهان بودجه است که به اعتقاد برخی از کارشناسان این موضوع تحت تاثیر افزایش هزینه های جاری و محاسبه ای غیرکارشناسی درآمدهای بودجه بوده که تطابق چندانی با واقعیت نداشته است، به همین دلیل در ماه های پایانی سال دولت نه تنها با کسری بودجه مواجه بوده، به دلیل اینکه منابع کافی برای اجرای پروژه های عمرانی هم نداشته این مساله روی تولید و اقتصاد کشور هم تاثیر منفی گذاشته است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز