واردات و صادرات کالا شامل هزینه‌های مختلفی است که هزینه‌ ترخیص کالا از گمرک یک بخش از این هزینه‌هاست. داشتن اطلاعات دقیق از هزینه‌ ترخیص کالا اهمیت بالایی دارد، چرا که در صورت نداشتن اطلاع دقیق از این هزینه‌ها، ممکن است کالای شما مدت‌زمان بیشتری در انبار گمرک بماند و منجر به هدررفتن زمان و هزینه‌ شما شود.

به گزارش مرور نیوز، واردات و صادرات کالا شامل هزینه‌های مختلفی است که هزینه‌ ترخیص کالا از گمرک یک بخش از این هزینه‌هاست. داشتن اطلاعات دقیق از هزینه‌ ترخیص کالا اهمیت بالایی دارد، چرا که در صورت نداشتن اطلاع دقیق از این هزینه‌ها، ممکن است کالای شما مدت‌زمان بیشتری در انبار گمرک بماند و منجر به هدررفتن زمان و هزینه‌ شما شود. هزینه‌های گمرک بسته به نوع کالا، نوع ترخیص و بسیاری عوامل مختلف متفاوت است و به همین علت تعیین میزان دقیق هزینه‌ی ترخیص کالا از گمرک امکان‌پذیر نیست. اما اطلاع از انواع هزینه‌های ترخیص کالا اهمیت زیادی دارد. در این مطلب به توضیحاتی درباره‌‌ی هزینه‌ ترخیص کالا پرداختیم.

هزینه‌ی گمرکی چیست؟

هزینه‌ی گمرکی به وجوهی گفته می‌شود که در ازای خدمات گمرک پرداخت می‌شود. این خدمات گمرک به شرح زیر هستند:

پروانه

تخلیه

باربری

بارگیری

بارچینی

صفافی

تعرفه آزمایشگاه

کارشناسی‌ها

انبارداری

استاندارد و بازرسی کالا

بارنامه

قبض انبار

حمل و...

تعرفه‌ها و هزینه‌های خدمات گمرکی توسط هیئت وزیران کشور تعیین و به تمامی گمرکات کشور ابلاغ می‌شوند. گمرک و مسئولان گمرک وظیفه دارند تمامی هزینه‌ها را بر اساس دستورالعمل‌ها و ابلاغیه‌ها دریافت کنند. البته دو عامل حقوق ورودی کالا و سود بازرگانی مهم‌ترین هزینه‌های ترخیص کالا هستند. در کنار اینها انبارداری، تعداد مجوز موردنیاز، هزینه کارت بازرگانی و هزینه ثبت سفارش عوامل بعدی تأثیرگذار بر هزینه ترخیص کالا هستند.

 

هزینه‌های ترخیص کالا و حقوق گمرکی

هزینه‌ی ترخیص کالا و حقوق گمرکی بسته به نوع کالا و نوع ترخیص متفاوت است. در ادامه به انواع هزینه‌های ترخیص کالا از گمرک می‌پردازیم.

هزینه‌ی انبارداری

هزینه‌ی انبارداری از لحظه‌ی ورود کالا به گمرک و تحویل داده شدن آن به انبار تا لحظه‌ی ترخیص کالا از انبار محاسبه می‌شود. لازم است در زمان ترخیص کالا و انجام امور حمل‌ونقل کالا اقدام به پرداخت تمامی هزینه‌های مربوط به انبارداری کرده و قبض انبار را به مسئول انبار تحویل دهید تا بتوانید کالای خود را از انبارهای گمرک خارج کنید. هزینه‌های انبار دارای به نسبت حجم و مقدار کالا متفاوت خواهد بود.

محاسبه‌ی هزینه‌ی انبارداری به طور دقیق شکل زیر تعیین می‌شود:

وزن ناخالص کالا × نرخ انبارداری × مدت‌زمان استقرار کالا در انبار

توجه داشته باشید که هزینه‌ی انبارداری در گمرکات مختلف متفاوت است.

ورودی کالا ضرب در شش درصد محاسبه می شود.

سود بازرگانی

سود بازرگانی شامل تمامی هزینه‌های گمرکی اجناس است که به شرح زیر هستند:

نرخ تعرفه کالا

ارزش سیف(cif) کالا

نرخ ارز

هزینه بیمه

هزینه بیمه کالا با توجه ‌به نوع بیمه و مسافت طی شده‌ی کالا از مبدأ تا مقصد و همچنین میزان آسیب‌پذیری کالا تعیین می‌شود.

مالیات بر ارزش‌افزوده

مالیات بر ارزش‌افزوده‌ی کالا بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌شود:

  6 % × (ارزش سیف + حقوق ورودی کالا)

ارزش سیف کالا

ارزش سیف کالا با توجه ‌به مبلغ ارزی کالا، نرخ ارز اعلام شده توسط گمرک به اضافه‌ی هزینه‌ی بیمه بررسی و تعیین می‌شود.

حقوق و عوارض ورودی

حقوق ورودی برای ترخیص کالا از گمرک، شامل 4 درصد از ارزش گمرکی و سود بازرگانی است که به سازمان گمرک جمهوری اسلامی پرداخت می‌گردد. پرداخت این هزینه جهت رویه‌ی واردات قطعی کالا است. حقوق و عوارض ورودی در تمام دنیا از تجار اخذ می‌شود و از درآمدهای عمومی دولت‌ها به شمار می‌آید. حقوق و عوارض ورودی شامل حقوق گمرکی، عوارض و مالیات‌های ورود کالا است.

اینکوترمز

اصطلاح اینکوترمز (Incoterms)از ترکیب سه کلمه لاتین(International Commercial Terms) تشکیل شده و به معنای واژگان بین‌المللی بازرگانی است. روش‌های مختلفی برای رسیدن کالا به دست خریدار وجود دارد و این اصطلاح به مراحلی اشاره می‌کند که یک کالا از بدو تولید تا رسیدن به دست خریدار باید طی نماید. اینکوترمزها جزو هزینه‌های ترخیص کالا محسوب می‌شوند که در ادامه به ذکر تعدادی از آن‌ها پرداختیم:

EXW(EX WORK):تحویل کالا از فروشنده به خریدار در درب انبار یا کارخانه فروشنده در کشور مبدأ

CIF(Cost and Insurance and Freight): در این نوع حمل دریایی هزینه حمل و بیمه تا بندر مقصد، به عهده فروشنده است. ولی با قرارگرفتن کالا بر روی عرشه کشتی در بندر مبدأ، مسئولیت فروشنده به پایان می‌رسد.

FOB(Free on Board): تحویل کالا از فروشنده به خریدار روی عرشه کشتی در بندر مبدأ

سوالات متداول

هزینه ترخیص کالا از گمرک‌ها چه تفاوتی با همدیگر دارد؟

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی یا ترخیص کالا از گمرک امام خمینی، گمرک پیام و بقیه گمرکات در اصلِ هزینه ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.

هزینه ترخیص کالا چگونه محاسبه می‌شود؟

ترخیص کالا به عوامل متعددی بستگی دارد. البته دو عامل حقوق ورودی کالا و سود بازرگانی مهم‌ترین هزینه‌های ترخیص کالا هستند. در کنار اینها انبارداری، تعداد مجوز مورد نیاز، هزینه کارت بازرگانی و هزینه ثبت سفارش عوامل بعدی تأثیرگذار بر هزینه ترخیص کالا هستند.

حقوق ورودی گمرک چیست؟

یکی از هزینه‌هایی که در گمرک از کالاهای وارداتی دریافت می‌شود حقوق و عوارض است که به آن حقوق ورودی گفته می‌شود. این عوارض به ‌نوعی مالیات غیرمستقیم هستند و توسط گمرک وصول می‌شوند.

هزینه‌ی انبارداری چیست؟

هزینه‌ی انبارداری از لحظه‌ی ورود کالا به گمرک و تحویل داده شدن آن به انبار تا لحظه‌ی ترخیص کالا از انبار محاسبه می‌شود.

ترخیص کالا با سپاهان همراه

همان‌طور که مشاهده کردید کسب اطلاع از هزینه‌های ترخیص کالا کار ساده‌ای نیست و نیاز به تخصص و تبحر در حوزه‌ی ترخیص کالا دارد. بی‌گدار به آب زدن ممکن است منجر به هدررفتِ هزینه‌ها و زمان با ارزش شما شود و کالاهای شما در انبار باقی بمانند. سپاهان همراه به آدرس اینترنتی www.sepahanhamrah.com یک شرکت بازرگانی معتبر است که با در اختیار داشتن کارشناسان زبده، آماده‌ی ارائه مشاوره و خدمت‌رسانی به تجار گرامی در زمینه‌ی استعلام هزینه ترخیص کالاست.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز