در طرح تشویقی برای کم‌ مصرفان برق، اگر یک مشترک ساکن مناطق غیر گرم در ایام گرم سال، ۳۰۰ کیلووات مصرف برق داشته باشد و با صرف‌جویی این میزان مصرف را به ۲۵۰ کیلو‌وات برساند، معادل 25 هزار تومان پاداش دریافت می کند که یعنی قبض برق این مشترک رایگان می شود.

به گزارش مرور نیوز، اواخر بهار تا شهریور از ماه های گرم  سال هستند که مصرف انرژی به خصوص برق در آن افزایش پیدا می‌کند، اما امسال برخلاف سال های گذشته تاکنون با قطعی برق مواجه نشدیم که یکی از علت ها‌ی آن می تواند در نظر گرفتن  پاداش پنج برابری دولت برای کم مصرفان برق باشد.

در سال های گذشته قطعی برق باعث خسارت های میلیاردی در حوزه های مختلف صعنت شده بود و نارضایتی مردم را نیز در پی داشت. به همین دلیل سیاست های دیگری در دستور کار قرار گرفت تا قطعی برق به حداقل برسد. یکی از این راه حل ها لحاظ شدن پاداش برای مشترکانی است که مصرف خود را بهینه می‌کنند. این امر با هدف نهادینه سازی مصرف صحیح انرژی در نظر گرفته شده است.

با شروع دولت جدید سیاست ‌هایی برای کاهش مصرف انرژی به خصوص در حوزه برق  تصویب شد و در تابستان امسال به اجرا گذاشته شد. بر این اساس شرکت توانیر مکلف است از طریق شرکت‌های تابعه و وابسته خود و سامانه‌های ارتباطی نظیر "برق من"، امکان مشارکت مشترکان خانگی و سایر مشترکان را در طرح ملی "کاهش مصرف انرژی الکتریکی" فراهم کند.

بنا بر این مصوبه، در صورتی که مشترکان مشمول طرح، میزان مصرف برق خود را طی دوره اجرای طرح نسبت به دوره مشابه پارسال  کاهش داده باشند و میزان مصرف آن‌ها به کمتر از مقدار تعیین شده در الگوی مصرف برسد، شرکت توانیر برق به ازای هر کیلووات، ۵۰۰ تومان پاداش به آن ها پرداخت می کند.

 براین اساس اگر یک مشترک ساکن مناطق غیر گرم در ایام گرم سال، ۳۰۰ کیلووات مصرف برق داشته باشد و با صرف‌جویی این میزان مصرف را به ۲۵۰ کیلو‌وات برساند، معادل 25 هزار تومان پاداش دریافت می کند که یعنی قبض برق این مشترک رایگان می شود.

این در حالی است که تا قبل از این  هر مشترک برق، بابت هر کیلووات به طور متوسط ۱۰۰ تومان پرداخت می‌کرد، اما با اجرای طرح ابلاغی، این مشترکان در صورت صرفه‌جویی  به‌ازای هر کیلووات‌ساعت، پنج برابر تشویق می‌شوند؛ یعنی به‌ازای هر کیلووات‌ساعت ۵۰۰ تومان تشویق می‌شوند.

به عبارتی دیگر در این موضوع نه‌تنها مشترک برای قبض خود هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند بلکه برای صرفه‌جویی خود نیز پاداش دریافت می‌کنند. حالا اگر مشترکی با حداکثر صرفه‌جویی، ۲۰۰ کیلووات مصرف و ۱۰۰ کیلووات صرفه‌جویی کند، ۵۰ هزار تومان سود خواهد برد؛ به‌گونه‌ای که ۲۰ هزار تومان از این پول صرف هزینه قبض و ۳۰ هزار تومان هم از دولت بستانکار می‌شود.

این مقدار مصرف انرژی، صرفه جویی 66 درصدی را به همراه دارد و در طول چند ماه هم مبلغ به صرفه ا‌ی را شامل می‌شود. مشترکان می‌توانند این هزینه را نقدی از صنعت برق دریافت کنند.

البته نرخ پاداش برای صرفه‌جویی در زمان اوج بارمصرف دو برابر می‌شود؛ یعنی  اگر مشترکی میزان صرفه‌جویی خود را در زمان اوج بار قرار دهد، دو برابر نرخ عنوان شده برای هر کیلووات ساعت پاداش دریافت خواهد کرد و نسبت به نظام قبلی تعرفه‌گذاری با افزایش 10 برابر پاداش‌ها مواجه می‌شود.

 پاداش کم مصرفان برق، یک تیر و دو نشان   

صرفه جویی فعال و مسئولانه در برق باعث جلوگیری از خسارت‌های ناشی از قطعی برق در سطح کلان و خرد و کمتر شدن دغدغه‌ی مردم در حوزه‌ی معیشت نیز خواهد شد. این طرح از دید عدالت محوری نیز قابل ارزیابی است؛ به این منظور که با صرفه جویی مشترکانی که در مناطق معمولی و سرد‌سیر زندگی می‌کنند، اگر مصرف برق در مناطق گرمسیر‌ی با توجه به شرایط جغرافیایی افزایش پیدکند، نگرانی ناشی از کمبود منابع یا قطعی برق را برای مسئولان و مردم آن مناطق به حداقل می‌رسد و افزایش مصرف برق مشترکان مناطق گرمسیری نیز وجه منطقی‌تری به خود می‌گیرد.

همچنین با صرفه‌جویی بهینه، می‌توان صادرات برق به کشورهای همسایه را نیز افزایش داد تا از طرق جذب سرمایه، صنعت برق نیز رشد کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز