بانکداری دیجیتال به معنای استفاده از فناوری برای اطمینان از یکپارچگی ابتدا تا انتهای پردازش تراکنش‌ها یا عملیات بانکی است.

به گزارش مرور نیوز، تحول دیجیتال و بانکداری دیجیتال یکی از محوری ترین موضوعات صنعت بانکداری کشور در عصر مدرن است، در واقع عبارت «بانکداری دیجیتال» از آن قبیل مفاهیمی است که در دنیای مالی امروز هنوز به‌درستی تعریف نشده است اما اگر بخواهیم این عبارت را در یک جمله معنی کنیم می توان اینگونه برشمرد که "بانکداری دیجیتال یعنی دسترسی مشتری به خدمات بانکی در هر زمان و هر مکان".

اما اگر بخواهیم توصیف جامع تری از این کلید واژه داشته باشیم باید بگوییم؛ «بانکداری دیجیتال به معنای استفاده از فناوری برای اطمینان از یکپارچگی ابتدا تا انتهای پردازش تراکنش‌ها یا عملیات بانکی است. عملیاتی که با درخواست مشتری آغاز شده و حداکثر بهینه‌سازی در آن لحاظ شده است؛ در واقع برای مشتری به معنای در دسترس بودن و سودمندی است و برای بانک کاهش هزینه‌های عملیاتی، عاری از خطا و خدمات بهبود یافته را به ارمغان می‌آورد.»

در پی پیشرفت های چشمگیر در صنعت بانکداری کشور، بانکداری دیجیتال از چهار سال گذشته در بانک ایران زمین متولد شد و امروز به عنوان نمونه ای از یک بانک موفق در این صنعت شناخته می شود.

بانکداری دیجیتال بانک ایران زمین

مزایای بانکداری دیجیتال برای مشتریان

  1. بهبود خدمات و ارائه محصولات

  2. خدمات بانکی ۲۴*۷ و در دسترس بودن از طریق تلفن همراه، رایانه شخصی و یا کیوسک شعبه

  3. برنامه‌های کاربردی هوشمند بانکی که اجازه انجام تمامی تراکنش‌های مورد نظر از هر دستگاهی به انتخاب مشتری را از ابتدا تا انتها (با دستورالعمل‌های واضح و مکانیسم‌های عاری از خطا) می‌دهند.

  4. دسترسی به طیف گسترده‌ای از خدمات (پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، بیمه، وام، وام مسکن، ارز خارجی و غیره)

  5. خدمات جدید مفید برای مشتری مانند هشدارها، اطلاعیه‌ها، بودجه‌بندی، تجزیه و تحلیل هزینه‌ها، برنامه‌های پس‌انداز، محاسبه‌گری مالی (یا هر نام دیگری که دوست دارید – این خدمات پایانی ندارند) (که البته بسیاری از این خدمات در نظام بانکی فعلی هم در دسترس مشتری‌ها نیستند!)

  6. هزینه‌ها و کارمزدهای پایین (و بنابراین بانکداری ارزان‌تر)

به گفته فرهاد اینالویی، معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین موفقیت یک بانک در نظام بانکی آینده، چابکی آن است به این معنا که مشتریان سرویس‌های مورد نظرشان را با بهترین شرایط و کیفیت در سریع‌ترین زمان دریافت کنند.

طبق اظهارات اینالویی شخصی‌سازی سرویس در بانکداری معنی جدید بانکداری دیجیتال است و این مشتریان هستند که سرویس‌ها را تعریف می‌کنند.

به همین خاطر یکی از برنامه‌های جدی در بانک ایران زمین که از چند سال گذشته آغاز شده موضوع پیاده سازی بانکداری دیجیتال است. پس با توجه به حائز اهمیت بودن این مهم، بانک ایران زمین در چند سال اخیر  استراتژی خود را مبنی بر بانکداری دیجیتال تدوین کرده است و در این راستا به موفقیت های بیشماری رسیده است.

تفاوت بانکداری الکترونیک با بانکداری دیجیتال

شاید این پرسش در ذهن مشتریان بانک ایران زمین ایجاد شود که چه تفاوتی میان بانکداری الکترونیک با بانکداری دیجیتال وجود دارد که باید گفت در بانکداری الکترونیک، بانک ها با تکیه بر سیستم‌های متمرکز، به طور مستقیم خدمات و محصولات خود را به مشتریان ارایه می‌دهند اما در بانکداری دیجیتال رویکرد بانکداری باز مطرح است به گونه‌ای که مشتریان و یا بازیگران جدید اکوسیستم بانکی نظیر فین تک ها، با دسترسی به مجموعه‌ای از سرویس‌های پایه، متناسب با نیاز خود، محصولات و خدمات جدید را توسعه می‌دهند. در این شرایط، کارکرد بانک‌ها متفاوت از وضعیت کنونی خواهد بود.

از منظر دیگر بانکداری الکترونیک بیشتر در جلوی باجه و بر خدماتی که بطور مستقیم به مشتری ارائه می‌شود، متمرکز است و ابزارهای الکترونیک را برای توسعه کانال‌های دسترسی مشتریان به خدمات بانکی بکار می‌گیرد. اما در بانکداری دیجیتال بخش عمده تمرکز در پشت باجه و روی فرآیندهای مدیریتی کسب و کار و هوشمند سازی فرآیندها است.

بانک ایران زمین با فراهم آوردن امکاناتی برای کارکنان در جهت افزایش سرعت و کارایی آن‌ها در ارائه خدمات بانکی در محل شعبه و همچنین فرآیندهای بین شعبه‌ای و بین بانکی اقدام کرده است و مشتریان نیز می توانند با بهره مندی از اینترنت بانک، خدمات سپرده، انتقال وجه داخلی، انتقال وجه بین‌ بانکی، خدمات کارت و مدیریت چک بسیاری از خدمات شعبه را به صورت غیرحضوری و بدون محدودیت زمانی در کنار خود داشته باشند.

در بانکداری دیجیتال این فرصت به مشتریان داده می شود که تا معاملات اقتصادی را در هر ساعت از شبانه روز (۲۴ ساعته) در یک وبسایت امن انجام دهند.

سید محمد حسین استاد مدیر امور روابط عمومی ‌بانک ایران زمین ضمن ابراز خرسندی از حضور پرشور مشتریان و حسن انتخابشان اعلام کرد مرکز تماس با مشتریان این بانک به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته پاسخگو است و مشتریان هیچ دغدغه‌ای برای انجام امور بانکی خود نداشته باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز