عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت اجرای قانون تسهیل در روند صدور مجوزهای کسب و کار گفت: باید از وزارت صمت پیگیری شد که چرا قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار هنوز بعد از گذشت چند ماه از تصویب آن در مجلس ابلاغ نشده است.

به گزارش مرور نیوز ، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت اجرای قانون  تسهیل در روند صدور مجوزهای کسب و کار گفت: باید از وزارت صمت پیگیری شد که چرا قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار هنوز بعد از گذشت چند ماه از تصویب آن در مجلس ابلاغ نشده است.

لطف الله سیاهکلی ادامه داد: قرار بود، وزارت صمت فهرست کسب و کارهای تایید محور و ثبت محور را اعلام کند، تا متقاضیان مجوز برای کسب و کارها بدانند، آیا مجوز شان ثبت محور است یا تایید محور، علاوه بر این باید از دولت هم پیگیری کرد که چرا این قانون تاکنون اجرا نشده و آیین نامه اجرایی آن نیز تدوین نگردیده است.

این نماینده مجلس یازدهم خاطر نشان کرد: به عنوان مثال وزارت صمت در مورد نوشتن آیین نامه واردات خودرو نیز همین اقدام را کرد، هر قانونی برای اجرا ، نیازمند آیین نامه است و اجرای آن تقریباً بدون آیین نامه اجرایی ممکن نیست. قانون با آیین نامه اجرایی می شود آیین نامه را نیز مجلس مشخص می‌کند که چه نهادی باید تدوین کند در این خصوص وزارت صمت وظیفه داشته است که آیین نامه اجرایی قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را تدوین کند.

سیاهکلی در ادامه ضمن انتقاد از وزارت صمت برای عدم تعیین تکلیف انتخابات کسب و کارهای کوچک گفت: وزارت صمت ضعف های خیلی زیادی دارد و هر چیز در مورد این ضعف ها بگوییم کم گفته ایم.

سیاه کلی درباره تاثیر ایجاد پنجره واحد در تسهیل فضای کسب و کار در کشور نیز توضیح داد: به طور کلی کار ایجاد سامانه ها در همه زمینه ها خوب است، زیرا ما باید به سمت دیجیتال شدن در همه چیز حرکت کنیم. سامانه‌ها دسترسی را آسان میکند، هزینه‌ها را کاهش میدهد، سرعت را افزایش می دهد. البته به شرط اینکه سامانه ها درست کار کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: هنوز زیرساخت‌های لازم برای متصل شدن سایر دستگاه ها به درگاه ملی صدور مجوزهای کسب و کار آماده نشده است. راه اندازی سامانه اگر عملیاتی شود قطعاً تاثیر زیادی در ایجاد تسهیل در فضای کسب و کار دارد.

این نماینده مجلس درباره درصد کسب و کارهایی که با اجرای این قانون میتوانند ثبت محور شوند نیز توضیح داد: معتقدم ۷۰درصد مجوزهای کسب و کار در کشور ما ثبت محور هستند و نیازی به مجوز به آن معنا ندارد به عنوان مثال یک نفر می خواهد سوپرمارکت یا ساندویچی یا گلخانه تاسیس کند، معتقدم این افراد نیازی به مجوز ندارند زیرا با سرمایه خودشان می‌خواهند یک کار راه اندازی کنند.

نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس ادامه داد: البته برخی از مجوز ها مثل مجوز تاسیس داروخانه نیازمند مجوز هستند و باید فرایند لازم برای گرفتن مجوز را طی کنند بنابراین به نظر من بیش از ۷۰ درصد مشاغل نیازی به گرفتن مجوز ندارند.

سیاهکلی درباره دلیل عدم همکاری سایر ارگان ها برای متصل شدن به درگاه ملی مجوزهای کسب و کار گفت: امضاهای طلایی جایگاهی برای برخی از افراد در ارگانهای مختلف تعریف کرده است و هیچ کس حاضر نیست این جایگاه ها را از دست بدهد.

به گفته این مقام مسئول، این جایگاه‌ها محل رانت و فساد می شوند و قدرت های کاذبی را برای افراد ایجاد می کنند و افراد تصور می کنند در آن پست کسی هستند و به همین دلیل می خواهند در آن پست برای خودشان آقایی کنند، این کار غلط است، ما برای جلوگیری از همین اقدامات قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را تصویب کردیم تا مجوز های طلایی را از چرخه اعطای مجوز در کشور حذف کنیم.

این نماینده مجلس یازدهم در پایان به مردم اطمینان داد که این مجوز های طلایی با اجرایی این قانون قطعاً حذف خواهند شد.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز