برنامه های اشتغالزایی با چالش های جدی مواجه است، زیرا در مقطع کنونی بسیاری از کسب و کارهای خرد و حتی دانش بنیان ها که طبق سیاست های اقتصاد مقاومتی باید مرود حمایت قرار بگیرند هیچگونه حمایتی نمی شوند و حتی تامین اجتماعی هیچگونه حمایتی با در نظر گرفتن شرایط کشور از کسب و کارها ندارد.

به گزارش مرور نیوز، در حالی که اقتصاد کشور گرفتار رکود و تحریم هست، برنامه های اشتغالزایی با چالش های جدی مواجه است، زیرا در مقطع کنونی بسیاری از کسب و کارهای خرد و حتی دانش بنیان ها که طبق سیاست های اقتصاد مقاومتی باید مورد حمایت قرار بگیرند هیچگونه حمایتی نمی شوند و حتی تامین اجتماعی هیچگونه حمایتی با در نظر گرفتن شرایط کشور از کسب و کارها ندارد.

نماینده سابق مجلس ضمن تاکید بر اینکه ما با یک تضادهایی در جامعه به خاطر مسائل معیشتی مواجه هستیم، افزود:  از طرفی تورم سرسام‌آور در چند سال اخیر در جامعه وجود داشته که چند برابر شدن قیمت‌ها را به دنبال داشته است و این مساله، هزینه‌های ارائه خدمات را به شدت افزایش داده و به تبع این افزایش هزینه، مشاغل  هم تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

از این رو قطعاً مشاغل در دانش‌بنیان ها بیش از شرکت‌های بزرگ تحت فشار خواهند بود و بیشتر آسیب می بینند. به همین دلیل اگر دولت بتواند بخشی از هزینه‌های بیمه‌ای را برای کسب و کارها و دانش‌بنیان ها کاهش دهد قطعاً بزرگترین کمک برای حفظ و توسعه اشتغال آنها خواهد بود.

محمدجواد جمالی نوبندگانی درباره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد:  به طور قطع کسب و کارها دانش‌بنیان علاقه‌ای ندارند که دست به اقداماتی در حوزه تعدیل یا کاهش تعداد نیروی انسانی و دیگر موارد بزنند، اما چون هزینه ها افزایش پیدا می‌کند و بسیاری از این کسب و کارها در ابتدای راه هستند، برای کاهش هزینه‌هایش مجبور به انجام اقدامات کاهنده هزینه‌ها خواهند بود، چون اگر چنین اقداماتی را انجام ندهد، قطعآً به تعطیلی آن منجر خواهد شد و برای ادامه بقا به چنین اقداماتی دست می‌زند.

نماینده سابق مردم فساد در مجلس شورای اسلامی افزود: با افزایش تورم، دولت مجبور است حداقل حقوق کارمندان و کارگران را افزایش دهد و هرچند این تصمیم نوعی کمک مالی به کارمندان و کارگران محسوب می‎شود اما در اصل خیلی به نفع کارفرمایی که کارگران و کارمندان را به کار گرفته‌اند نیست، چون افزایش حقوق، هزینه‌های آنها را تشدید می‌کند به ویژه هزینه‌هایی در زمینه بیمه و مالیات.

این نماینده سابق مجلس تأکید کرد: اگر دولت بتواند بخشی از هزینه‌های بیمه‌ای را برای کسب و کارهای نوپا کاهش دهد قطعاً بزرگترین کمک برای آنها خواهد بود. قانون بیمه تأمین اجتماعی قانون ثابتی است و دولت می‌تواند این اقدام مهم را با ارائه یک لایحه در دستور کار قرار دهد یا اینکه مجلس می تواند با طرحی ویژه که مخصوص دانش‌بنیان‌‎های تازه‌تأسیس باشد، حمایت‌های بیمه‌ای را انجام دهد، مثلاً هم دولت و هم مجلس می‌توانند برای مدت پنج سال شرکت‌های تازه‌تأسیس دانش‌بنیان را از پرداخت حق بیمه معاف کنند و فقط باید دقت کنیم که گستره این تصمیم محدود باشد و نباید همه آنها را شامل شود و فقط کسب و کارهای تازه باشند.

وی با اشاره به نقش دانش‌بنیان ها در اشتغال‌آفرین گفت: در همه کشورها، وظیفه دولت اشتغال‌آفرینی نیست، بلکه وظیفه دولت حمایت از دانش‌بنیان ها و کسب و کارهای بخش خصوصی است، چون اینها باید کارآفرینی کنند. دولت باید زمینه‌ها را فراهم کند و موانع را بردارد و تسهیلات ارائه دهد و نظارت و هدایت کند. در این زمینه همکاری مجلس و دولت واقعاً ضروری است و این دو باید به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک فراوانی کنند.

مشکلات موجود بر سر راه کسب و کارها

همچنین یک کارشناس اقتصادی  در خصوص مشکلات موجود بر سر راه کسب و کارها بیان کرد: متاسفانه در حال حاضر در کشور با کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان همانند دیگر شرکت های معمولی  برخورد می شود، در حالی که در دنیا اینگونه نیست و برای رسیدن به خوکفایی از شرکت های داخلی تا زمانی که بتوانند با رقابلی خارجی رقابت کنند حمایت می شود در حالی که در ایران همانند سایر شرکت ها هزینه ها را باید پرداخت کنند، در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی هیچ تعرفه ی خاصی برای این شرکت ها  در نظر نگرفته است.

محمد علی بهنام در ادامه افزود: در حال حاضر طبق قانون دانش بنیان ها باید معافیت مالیاتی داشته باشند اما اجرا نمی شود یعنی با دانش بنیان ها مانند شرکت های دیگر برخورد می شود؛ در مجموع نه حمایت های مالی مانند وام و تسهیلات خاصی  تعلق می گیرد و نه تعرفه ای در مسئله ی بیمه وجود دارد.

وی در خصوص حق قرارداد بیمه ی تامین اجتماعی نیز عنوان کرد: موضوع حق قرارداد که سازمان تامین اجتماعی آن را دریافت می کند موضوع جدیدی است که رایج شده و در واقع می توان گفت پول زوری است که این سازمان اقدام به دریافت آن می کند و می توان گفت هر دانشگاه یا شرکتی که مجری می شود باید به اجبار این هزینه را پرداخت کند. اکثر ارگان های دولتی برای هر نوع همکاری درخواست مفاصای حساب تامین اجتماعی می کنند، یعنی قبل از هر نوع تسویه حسابی بین دو طرف، باید هزینه بیمه واریز و تسویه حساب ارائه شود تا دستور پرداخت توسط ارگان دولتی طرف شرکت دانش بنیان صادر شود.

وی در ادامه اشاره کرد: اینکه سازمان تامین اجتماعی چه خدماتی در ازای پرداخت این مبلغ یا خدمات اجرایی می دهد مشخص نیست اما به نظر می رسد، این مبلغ پول زوری است که این سازمان از دانش بنیان ها دریافت می کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز