مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت گفت:در حال حاضر تولید خودروهای کامل در خودروسازان بزرگ افزایش یافته است و دیگر خودروها روانه پارکینگ نمی‌شوند.

به گزارش مرور نیوز، عبدالله توکلی، مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت ‌امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از سال 97 با شدت گرفتن تحریم‌ها تولید خودرو افت کرد و از تولید 1.4 میلیون دستگاه در سال به نصف کاهش یافته بود و همچنین به خاطر عدم واردات قطعات، تولید خودروهای ناقص هم افزایش یافته بود.

وی از افزایش 12 درصدی تولید خودرو در سال جاری خبر داد و افزود‌: در حال حاضر تولید خودروهای کامل در خودروسازان بزرگ افزایش یافته است و دیگر خودروها روانه پارکینگ نمی‌شوند.

به گفته توکلی، تعداد خودروهای تحویل داده شده به مشتری در سال جاری 30 درصد افزایش یافت و تعهدات خودروسازان کمتر شده است، سال گذشته در ایران خودرو 21 هزار دستگاه در این مدت تولید شده بود که این رقم امسال به 234 هزار دستگاه خودروی کامل رسیده است. در بخش خصوصی هم علاوه بر دو خودروساز بزرگ تولید افزایش یافته است، به گونه‌ای که امسال تا پایان مهرماه 96 هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شده که پارسال در این مدت 39 هزار خودرو در بخش خصوصی تولید شده بود.

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت همچنین گفت: تولید خودروهای سواری در سال جاری با رشد 7 درصد نسبت به سال قبل به 545 هزار دستگاه رسیده است. در تولید وانت از رشد 47 درصد برخوردار شد. تولید ون از 300 دستگاه سال گذشته، امسال با رشد 454 درصد به 1700 خودروی ون رسیده، در تولید اتوبوس و مینی‌بوس هم از 37 رشد برخوردار شده است. در خودروهای سنگین رشد تولید در سال جاری 178 درصد بود که در این مدت 15 هزار و 893 دستگاه خودروی سنگین تولید شد. 

توکلی همچنین در مورد تولید موتورسیکلت در سال جاری گفت: امسال 239 هزار دستگاه موتورسیکلت تولید شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به 500 هزار دستگاه برسد. همچنین با توجه به اینکه موتورسیکلت‌ها نقش مهمی در آلودگی هوا دارند، تولید باکیفیت مدنظر قرار گرفته است.

به گفته توکلی، رشد فروش ایران‌خودرو در سال جاری 76 درصد بوده و ‌سایپا 94 درصد رشد فروش داشته است. همچنین همه خودروهای سایپا از قرعه‌کشی خارج شده است، اما هنوز قرعه‌کشی در ایران‌خودرو وجود دارد. عرضه خودرو در بورس کالا هم آغاز شده است.

وی یکی از اهداف واردات خودرو را تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری، نوسازی شبکه حمل و نقل و توسعه پلتفرم‌های اقتصادی و افزایش کیفیت خودروهای داخلی عنوان کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز