معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: موضوع ترانزیت و تامین مالی از مهمترین موضوعاتی بود که در این اجلاس مورد تاکید مقامات شرکت کننده و همچنین معاون اول رییس جمهور کشورمان قرار گرفت.

به گزارش مرور نیوز، مهدی صفری ظهر امروز(سه شنبه) در حاشیه بیست و یکمین نشست نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای در گفتگویی افزود: اغلب نخست وزیران در این اجلاس کریدور شمال-جنوب و کریدور شرق-غرب را برای دستیابی به بازارهای جهانی مورد تاکید قرار دادند.

وی افزود: دو کمیته مهم در اجلاس نخست وزیران مطرح است که یکی کنسرسیوم مالی و دیگری کنسرسیوم صنعتگران است که کنسرسیوم صنعتگران در پروژه های مختلف در کشورهای عضو شانگهای فعالیت دارد.

صفری گفت: محور سخنرانی مخبر در این اجلاس توسعه پایدار اقتصادی و تجارت با استفاده از ارزهای محلی و خاص و تهاتر در جهت کاهش هزینه ها و همچنین تامین و امنیت انرژی بود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به پیشنهاد رییس جمهور در اجلاس سمرقند این سازمان مبنی بر همکاری کشورهای تولید کننده گاز در جهت توسعه اقتصادی جهانی در ایام پس از کرونا، تصریح کرد: دکتر مخبر نیز امروز در این اجلاس تاکید کرد که کشورهای تولید کننده گاز عضو سازمان همکاری شانگهای با کشورهای مصرف کننده در جهت توسعه و تجارت هماهنگی داشته باشند.

وی ترانزیت و مسائل مالی دوجانبه و منطقه ای را از دیگر موضوعات مطرح شده در اجلاس نخست وزیران برشمرد و افزود: موضوع ترانزیت و تامین مالی از مهمترین موضوعاتی بود که در این اجلاس مورد تاکید مقامات شرکت کننده و همچنین معاون اول رییس جمهور کشورمان قرار گرفت.

صفری با اشاره به جمع بندی نخست وزیر چین درباره بیست و یکمین نشست نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای خاطرنشان کرد: نخست وزیر چین تاکید کرد که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باید با هم در جهت ارتقاء رفاه ملت‌های خود همکاری تجاری و اقتصادی داشته باشند و با افزایش امنیت، زمینه صلح و ثبات و زندگی بهتر را برای مردم فراهم کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز