رییس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه نظام مالیاتی در آستانه هوشمندسازی است، گفت: اقدامات مؤثری در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید صورت‌گرفته که یکی از مؤثرترین این اقدامات، ایجاد سامانه سوت‌زنی بوده است.

به گزارش مرور نیوز، دومین نشست تخصصی سازمان مالیاتی با حضور رییس کل، معاونان و مدیران ستادی این سازمان با مدیران و نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد در جهت استفاده از ظرفیت‌های تخصصی این تشکل‌ها در جهت ارتقای توان نظام مالیاتی و بهبود شیوه‌ها و روش‌هایی اجرایی برگزار شد.

داود رییس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در این نشست با بیان اینکه نظام مالیاتی در آستانه هوشمندسازی است و گام‌های اصلی برای تحقق نظام مالیاتی کارآمد در حال برداشته‌شدن است، گفت: در کنار این تحولات، اقدامات مؤثری در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید صورت‌گرفته که یکی از مؤثرترین این اقدامات، ایجاد سامانه سوت‌زنی بوده است.

وی افزود: سامانه سوت‌زنی ظرفیت بالایی در شناسایی مودیان جدید، اعلام گزارش‌های فرار مالیاتی و نیز اعلام مصادیق جرم و فساد اداری دارد و هم اکنون در حال راه‌اندازی نسخه به‌روزتر این سامانه هستیم.

منظور در خصوص آمار دریافت گزارش‌های مردمی نیز گفت: در هفت‌ماهه اول امسال، گزارش‌های زیادی از سوی مردم به سامانه سوت‌زنی ارسال شده که این گزارش‌ها و اطلاعات ارسالی جهت بررسی به ادارات کل امور مالیاتی مربوطه ارسال شد.

سازمان امور مالیاتی ادامه داد: بیشترین موضوع این گزارش‌ها نیز مربوط به تخلف عدم استفاده از کارت‌خوان به‌ویژه از سوی پزشکان و دندانپزشکان بوده است. در راستای کمک به افزایش روند استقبال مردمی از سامانه سوت‌زنی تدابیری انجام شده تا در چارچوب قوانین، گزارش دهندگان فرار مالیاتی تشویق شوند.

گفتنی است در این نشست، مدیران و نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد نیز به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات و طرح‌ها و پیشنهادها خود در جهت تقویت توان نظام مالیاتی پرداخته و مقرر گردید از توان و تجربه این تشکل‌ها، به‌ویژه در زمینه توسعه فناوری‌های مالیاتی و هوش مصنوعی، ارتقای سامانه‌های مالیاتی و بهبود شیوه‌های شناسایی فرار مالیاتی استفاده مؤثری صورت گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز