فدراسیون تشکل های صنایع غذایی، تکمیلی، تبدیلی بخش کشاورزی با هدف یکپارچه کردن و تامین حلقه تولید برای اولین بار در کشور تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی مرور نیوز، اولین نشست مجمع عمومی هیات فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی و تبدیلی محصولات کشاورزی، با حضور بیش از ۳۰ نفر از صنایع و تشکل‌های مختلف در این حوزه برگزار شد.

 مدیرکل دفتر امور تشکل‌های کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تشکیل نخستین هیات مدیره  فدراسیون تشکل های صنایع غذایی، تکمیلی و تبدیلی بخش کشاورزی ایران  و پس از تبادل نظرات و طرح دغدغه‌های اصلی از سوی شرکت‌کنندگان هفت نفر به عنوان اعضای اصلی هیات‌مدیره این فدراسیون و دو نفر به عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شده‌اند.

مدیرکل تشکل‌های سازمان تعاون روستایی به عملکرد فدراسیون تازه تاسیس تشکل های صنایع غذایی، تکمیلی، تبدیلی بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت:این تشکل به موازی کاری منجر نمی شود و هدف آن سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در بخش‌های مختلف کشاورزی و صنایع غذایی است.

عبدالرضا مسلمی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰ هزار تشکل کوچک و بزرگ در بخش کشاورزی در حال فعالیت هستند توضیح داد: فدراسیون تشکل های صنایع غذایی، تکمیلی، تبدیلی بخش کشاورزی در فروش و تولید محصولات کشاورزی نقش مهمی را ایفا می کند متاسفانه هم‌اکنون آنقدر تشکل‌ در بخش کشاورزی و صنایع غذایی هستند که وقتی قیمت یک محصول بالا یا پایین می‌شود یا اختلالی در تولید بازار به وجود می‌آید کسی نمی‌داند کدام تشکل و صنف باید پاسخگوی این مشکل به وجود آمده باشد و اساسا چه راهکاری برای حل آن وجود دارد.

وی به یکی از وظایف وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و عنوان کرد: بخش کشاورزی ایران، دموکراتیک ترین حوزه اقتصادی کشور است و در صورت یکپارچگی همه صنایع غذایی و کشاورزی در ذیل یک ساختار ملی منسجم، امکان پیگیری و رسیدگی و حل آن ها را به ارگان های تصمیم ساز و تصمیم گیر می دهد همچنین بر اساس قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی، تشکل‌های بخش خصوصی در حوزه کشاورزی باید ساماندهی و بازمهندسی شوند که این خود یکی از وظایف وزارت جهاد کشاورزی در سال اقتصاد مقاومتی  است.

مسلمی ادامه داد: برای حل چالش های بخش کشاورزی که با گرفتاری های حاکم بر صنعت غذا، می توان گفت هنوز زنجیره تولید معیوب و شکننده است تا جایی که می بینیم بعداز گذشت 70-80 سال هنوز صنایع غذایی کشور فدراسیون و تشکل درستی ندارد اما اکنون با تاسیس این فدارسیون امید داریم وزارت جهاد کشاورزی به لحاظ حقوقی و تشکیلاتی با یک تشکیلات ساختاری یکپارچه و منسجم وارد تعاملات نزدیک و جدی جهت حل مسائل پیرامونی صنعت غذا به عنوان یکی از حلقه های زنجیره از مزرعه تا سفره شود.

به گفته این مسئول تشکیل فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی و تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی در واقع با هدف جمع کردن تشکل‌های بخش خصوصی موجود در این زمینه، زیر یک پرچم برای دنبال کردن اهداف مشترک‌شان است. چرا که برخی تشکل‌ها هم‌اکنون وجود دارند که آنقدر وظایف حرفه‌ای بر دوششان است که نمی‌توانند به دنبال اصلاح زیرساخت‌ها و قوانین باشند.

مدیرکل تشکل‌های سازمان تعاون روستایی با انتقاد از وضیعیت فعلی در این حوزه خاطر نشان کرد: برخی تشکل‌ها هم‌اکنون وجود دارند که آنقدر وظایف حرفه‌ای بر دوششان است که نمی‌توانند به دنبال اصلاح زیرساخت‌ها و قوانین باشند اما تشکیل فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی و تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی با جمع کردن تشکل‌های بخش خصوصی موجود در این زمینه، زیر یک پرچم برای دنبال کردن اهداف مشترک‌شان است.

شایان ذکر است بین ۱۵ کاندیدای هیات مدیره و بازرسین بر اساس شمارش آرای صورت گرفته در حضور ناظرین سازمان تعاون روستایی، امیر رضا ثابت پی، محسن نقاشی، سید محمد قاضی نور، علی فتوت احمدی، سید ابراهیم حسینی، رسول قلماقی و محمد حاج علیخانی به عنوان ۷ عضو اصلی هیات مدیره و عبدالنبی جرک و علی سرجی به عنوان اعضای علی البدل هیات مدیره انتخاب شدند و سپس در رای گیری جداگانه ای نیز، افسانه هوشیار و ابوذر ایزدی به عنوان بازرسان اصلی و حسن مردانی به عنوان بازرس علی البدل انتخاب شدند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز