وزیر تعاون در اظهاراتی درباره اقلامی که شامل طرح کالابرگ الکترونیکی می شوند، گفته است که در این طرح حدود ۱۱ قلم پیش بینی شده که انتخاب این ۱۱ قلم از سوی مردم اختیاری است.

به گزارش مرور نیوز، مدتی می شود که موضوع کالابرگ الکترونیکی و ارائه آن مطرح شده است و حرف و حدیث های بسیاری نیز درباره آن بر سر زبان ها افتاده است، که چطور است و چگونه پیش خواهد رفت.

از اینکه این طرح چند کالا را در بر می گیرد و پرداختی ها چطور است.

امروز نیز وزیر تعاون در حاشیه جلسه دولت گفته است که؛ وزارت اقتصاد و صمت سامانه کالابرگ الکترونیکی را طراحی کرد و این سامانه را در برخی شهرستان‌ها به صورت آزمایشی اجرا کرد و جواب خوبی گرفتند و  در سطح استان هرمزگان هم اجرا شد.

اما در ادامه می پردازیم به اینکه کوپن یا کالابرگ الکترونیکی چیست و چطور وارد عرصه شده است؟!

 

کوپن یا کالابرگ الکترونیکی

افزایش نجومی قیمت کالاهای اساسی سبب شد تا در تابستان سال ۱۳۹۷ وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی بحث کوپن یا کالابرگ الکترونیکی را مطرح کند، موضوعی که در قالب آن کالاهای اساسی در قالب وجه نقد یا کوپن الکترونیک تامین می شود.

پس از آن و در اواخر سال ۱۳۹۷ هم کمیسیون تلفیق مجلس بازگشت دوباره کوپن الکترونیکی را تصویب کرد اما در نهایت تابستان سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کرد که کالای اساسی به اندازه کافی در کشور وجود دارد و برنامه‌ای برای توزیع آن به صورت کوپنی در دستور کار این وزارتخانه قرار نگرفته و بنابراین طرح تامین کالای اساسی در قالب کوپن الکترونیکی تاکنون به جریان نیفتاده است.

اما ظاهرا پس از روی کار آمدن مجلس یازدهم بحث توزیع کالای اساسی در قالب کوپن مطرح شده و حتی در پایان تیرماه ۱۳۹۹ نائب رئیس کمیسیون برنامه وبودجه نیز اعلام کرده بود که طرح کالا برگ الکترونیکی در کمیسیون های تخصصی مجلس درحال بررسی است و درصورت تامین بودجه پیش بینی شده، برای یک خانواده چهار نفره ۴۰۰ هزار تومان و خانواده های چهار نفر به بالا ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید در نظر گرفته می‌شود.

وی همچنین اعلام کرده بود که؛ برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیک دو نحوه اجرا مطرح شده که در روش اول کالا برگ الکترونیک به مردم ارائه و ماهانه شارژ می‌شود تا مردم بتوانند اقلام ضروری خود مانند گوشت و مرغ را به قیمت دولتی تهیه کنند و اجرای آن حدود شش ماه طول می‌کشد و در مدل دوم نیز تسهیلات خرید به کارت یارانه افراد پرداخت می‌شود که به صورت نقدی قابل برداشت نخواهد بود.

در واقع کالابرگ برای اجرا به حمایت حداقل چهار صنف خواروبار، لبنیات، پروتئین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیاز دارد.

 

کالابرگ به کدام افراد تعلق می‌گیرد؟

 همانطور که می دانید، یارانه نقدی بطور معمول هر بیستم تا ۲۲ هر ماه به‌حساب مشمولان دریافت یارانه واریز می‌شود.

دولت اعضای دهک دهم که براساس معیار‌های مطرح شده مرفه محسوب می شوند را حذف کرده و ماهانه ۲۸ هزار میلیارد تومان را تقریبا بین ۹ دهک باقیمانده که تعدادشان به ۷۵ میلیون نفر می‌رسد تقسیم می‌کند، اما مبلغ واریزی به‌حساب سرپرست هر خانوار برابر نیست.

از سوی دیگر نیز، در سازمان هدفمندی یارانه‌ها اینطور گفته شده است که دهک‌بندی خانوار به‌صورت شناور صورت می گیرد و در صورت شناسایی فعالیت‌های اقتصادی جدید مثل خرید ارز سهمیه‌ای که به حدود ۸۰ میلیون تومان بودجه نیاز دارد، حذف یا تغییر دهک خانوار امکان‌پذیر خواهد بود.

 یارانه خانوار‌هایی که در دهک اول تا سوم قرار دارند، به‌ازای هر نفر مبلغ ۴۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود و به این ترتیب در موعد مشخص سرپرست خانوار دو نفره ۸۰۰ هزار در حساب خود دریافت می‌کنند. یارانه خانوار سه نفره، یک میلیون و ۲۰۰ هزار، یارانه خانوار چهار‌نفره یک میلیون و ۶۰۰ هزار و یارانه خانوار پنج نفره حاضر در دهک یک تا سه، دو میلیون تومان خواهد بود.

یارانه خانوار حاضر در دهک چهار تا ۹ به‌ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود. به‌این ترتیب یارانه واریز خانوار دو نفره ۶۰۰ هزار تومان، خانوار سه نفره ۹۰۰ هزار، خانوار چهار نفره یک میلیون و ۲۰۰ هزار و یارانه واریزی برای خانوار پنج نفره رقم یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. همین ترتیب ملاک پرداخت کالابرگ قرار خواهد گرفت.

 

کالابرگ شامل چه مواردی می شود؟

طبق شنیده ها کالابرگ قرار است بدون تغییر در رقم و جزییات به روال جاری در حساب بانکی سرپرست خانوار‌ها شارژ شود تا به‌گفته مسئولان دولتی آن‌ها خودشان تصمیم بگیرند یارانه را در قالب کالابرگ برای خرید اعتباری ۱۱ قلم کالا شامل خواروبار، لبنیات، پروتئین هزینه کنند یا همچون گذشته به‌شکل نقدی برداشت شود و گره‌ای از مشکلاتشان باز کند.

باید توجه کرد که اولویت با خرید کالا، حمایت از سبد غذایی و جلوگیری از تزریق پول به اقتصاد کشور است و طبق اخبار منتشر شده تعداد کالا‌های مشمول طرح کالابرگ نهایی نشده و دولت در مصوبه‌ای جداگانه آن را اعلام می‌کند، اما جستجو برای سایر قطعات پازل نشان می‌دهد ادعا می‌کنند محدودیتی در برند‌ها و تولیدکنندگان کالا وجود نخواهد شد.

تنها در این صورت می‌توان از ایجاد رانت جلوگیری کرد. از نظر تعداد کالا هم به‌عددی بین پنج تا ۱۷ قلم کالا می‌رسیم. در صورت مصرف نکردن بخشی از اعتبار کالابرگ، «شاید» سرپرست خانوار امکان دریافت نقدی آن را داشته باشد.

اما امروز وزیر تعاون در تشریح آخرین تصمیمات درباره اجرای کالابرگ الکترونیکی گفت: متاسفانه در گذشته به دلیل اینکه پیش بینی‌های لازم انجام نشده بود، سامانه کالابرگ الکترونیکی طراحی نشده بود. بعد از ابلاغ قانون، وزارت تعاون با همکاری بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و صمت این سامانه را طراحی کرد و این سامانه را در برخی شهرستان‌ها به صورت آزمایشی اجرا کرد و جواب خوبی گرفتند و  در سطح استان هرمزگان هم اجرا شد. در اجرای این طرح مردم مختار هستند که یارانه خود را نقدی دریافت کنند یا چند روز قبل واریز یارانه نقدی، موارد پروتئینی را از فروشگاه‌ها دریافت کنند.

وی درباره اقلامی که شامل این طرح می شوند، گفت: حدود ۱۱ قلم پیش بینی شده که انتخاب این ۱۱ قلم هم اختیاری است. مثلا فردی در این ماه می خواهد فقط برنج خریداری کند یا روغن خریداری کند و این موضوع کاملا اختیاری است.