مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان گفت: ۲۰۹ شناور تا دی ماه امسال ۱۲ میلیون تن کالای اساسی را در بندر امام خمینی (ره) تخلیه کرده‌اند.

به گزارش مرور نیوز، بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اعلام اینکه ذخایر راهبُردی به دلیل اهتمام دولت در خرید کالای اساسی در سطح قابل قبولی قرار دارد، گفت: 209 شناور تا دی ماه امسال 12 میلیون تن کالای اساسی را در بندر امام خمینی تخلیه کردند.

آقایی افزود: از این میزان 50 درصد از کالا‌ها توسط بخش خصوصی و 50 درصد برای بخش دولتی بوده است.

وی گفت: از رقم اعلام شده ورود کالای اساسی، تاکنون 10 میلیون تن کالا از بندر امام خارج شده است که میزان خروج کالا از بندر توسط کامیون 92 درصد و باقی به صورت ریلی از بندر خارج شده است.

به گفته آقایی، میزان تخلیه کالا در بندر امام در دو ماه گذشته به صورت روزانه 65 هزار تن بوده و به صورت روزانه فقط در دی ماه برای جابه‌جایی کالا‌های اساسی 1942 کامیون به وارد بندر شده‌اند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان گفت: موجودی کالای اساسی در بندر هم اکنون 3 میلیون و 480 هزار تن است که در صف خروج از بنادر کشور هستند و اصطلاح رسوب کالا در توصیف این آمار نادرست است.

وی افزود: هم چنین مجموع کالا‌های موجود در انبار، لنگرگاه و پای اسکله هم اکنون 5 میلیون و 700 هزار تن است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان ادامه داد: دولت در خرید کالای اساسی اهتمام جدی دارد، ذخایر راهبُردی در سطح کشور قابل قبول است و تا شش ماه ابتدایی سال آینده نگرانی در مورد تامین کالای اساسی نداریم.