مدیر عامل شرکت گاز استان تهران گفت : با افزایش مصرف گاز از روز گذشته گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف را در تهران قطع کردیم .

به گزارش مرور نیوز، هدایی پور، مدیر عامل شرکت گاز استان تهران گفت: با افزایش مصرف گاز، از روز گذشته گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف را در تهران قطع کردیم ، این تعطیلی‌ها و کاهش مصرف مصرف بخش گاز در بخش اداری تا چند اندازه روی بحث گاز تاثیر گذاشته است؟ نکته اول این که استان تهران خیلی پرمصرف است در میانگین مصرف گاز کشور رتبه اول کشور را فکر می‌کنم استان تهران دارد الان چقدر میانگین مصرف گاز استان تهران است؟
هدایی پور گفت: ۱۲۵ میلیون متر مکعب مصرف مان در روز گذشته بوده است استان تهران حدود یک ششم گاز کشور را دارد مصرف می‌کند و پرمصرف‌ترین ...


از میانگین استاندارد چقدر بیشتر است؟

هدایی پور پاسخ داد: ما حدود ۵/۵ الی ۶ برابر سرانه مصرف دنیا را داریم مصرف می‌کنیم در کشور مصرف گاز در کشور ما بسیار بالاست و دو تا علت هم دارد، یکی فرهنگ مصرف هست، زیرساخت‌هایی که باید ایجاد می‌شد، پیش بینی می‌شد، منظور از این زیرساخت‌ها در واقع نوع ساختمان سازی و معماری در کشورمان است که الان ما در مقررات ساختمان مبحثی به نام مبحث نوزدهم داریم که فقط موضوعش انرژی در ساختمان است که متاسفانه کتابچه و مقرراتش تدوین شده، اما به همین دلیل که رعایت نمی‌شود مصرف در ساختمان‌های ما بالاست.
حالا این یک نکته است و نکته بعدی این است که ما خیلی در مصرف گازمان یک جورایی دست و دلبازانه اقدام می‌کنیم، ما موتورخانه‌ها، شوفاژخانه‌ها و استخر‌های بسیار زیادی در شهر تهران و یا در استان تهران داریم که از این طریق دارند استفاده می‌کنند و خودشان را گرم نگه می‌دارند. برخی‌ها می‌گویند ما داریم و پولش را می‌دهیم و یا این که کشور ما دارد و ما مصرف می‌کنیم، چه اقداماتی را انجام دادید برای جلوگیری از اسراف زیاد در گاز توسط این دسته از مشترکانی که خودتان هم در موردشان آشنا هستید؟
هدایی پور افزود: تقریبا اوایل آذرماه بود که برای حدود ۲۶ هزار مشترک اخطار اعلام کردیم که در دهک یازده و دوازده قرار دارند. ما مصرف کنندگانمان را دوازده دهک تقسیم کردیم، سه دهک اول که مصرف بهینه دارند و اگر سی درصد کمتر از پارسال مصرف کنند گازشان رایگان است، اما اگر در همین بازه هم مصرف کنند هزینه گازشان کمتر از سی الی چهل هزار تومان در ماه است و دهک‌های ۴ تا ۶ را سی درصد اضافه‌تر از ایشان می‌گیریم، دهک‌های ششم تا دهم را حدود ۵۰ درصد، اما یازدهم و دوازدهم را این‌ها را ما بدمصرف‌ها می‌گوییم یعنی واقعا رعایت نمی‌کنند و حقوق بقیه را تضییع می‌کنند. ما اول آذرماه به این‌ها اخطار دادیم که باید مصرفشان را تنظیم کنند، اگر ایراد از موتورخانه هایشان، ساختمانشان و پنجره هایشان هست برطرف کنند یا اگر فرهنگ شان هم هست اصلاح کنند و از روز گذشته ما شروع کردیم به قطع گاز بدمصرف هایمان؛ ما حدود ۱۶۰۰ تا از بدمصرف‌ها را گازشان را.چقدرشان دولتی و چقدرشان غیردولتی و چقدرشان خانگی هستند؟

هدایی پور تصریح کرد: این بدمصرف‌ها فقط شامل خانگی‌ها می‌شوند ما دولتی‌ها را که این چند روز که تعطیل هست که کاملا قطع کردیم گازشان را، حتی آن‌هایی که واحد‌های امدادی و این‌ها هم داریم که گفتیم باید واحد امدادی شان گازشان مستقل شود که نیاز نباشد موتورخانه یک ساختمان در سرویس باشد فقط برای اتاق نگهبان و حراست و این ها، کاملا قطع کردیم، اما بدمصرف‌ها بیشتر در خانگی‌ها هستند که این‌ها را قطع کردیم.این روند قطع کردن پرمصرف‌ها ادامه دارد؟ و تا چه زمانی قطع خواهند بود؟

هدایی پور اعلام داشت: بله، این‌ها الان می‌آیند یک تعهد می‌دهند که اصلاح کنند، یا فرهنگشان را یا ایراداتی که در ساختمان شان وجود دارد و بعد از این تعهد ما گازشان را وصل می‌کنیم، کنتورشان را مجددا ده روز دیگر قرائت می‌کنیم و برداشت می‌کنیم اگر این روند مصرف رو به کاهش باشد که خداراشکر، اگر نباشد مجددا قطع می‌شود. یعنی این دوره تکرار می‌شود.
مدیرعامل شرکت گاز تصریح کرد: آن کسی که بدمصرف است یا آپارتمان‌های متراژ‌های خیلی بالا دارند، یا در مجتمع‌هایی هستند که استخر دارند یا به نوعی آن گازی که مصرف می‌کنند در جا‌هایی به غیر از بخش خانگی شان هم دارند استفاده می‌کنند، این‌ها آیا بایستی بروید با ایشان برخورد کنید و استخرهایشان پلمپ شود ایا هماهنگی با دستگاه‌های دیگر هم در این زمینه دارید یا این که صرفا شرکت گاز وسط ماجراست؟
وی ادامه داد: این‌هایی که استخر داشته باشند قطعا باید استخرشان خالی شود وگرنه گاز واحدشان را اصلا قطع می‌کنیم، چون ما الان استخر‌های عمومی را وقتی قطع کردیم، قرار نیست خصوصی‌ها برقرار باشند، من این را بگویم در بعضی جا‌ها مردم همکاری خوبی دارند و مردم به ما گزارش دادند که مثلا در فلان مجتمع آپارتمانی استخر هست.
وی افزود: دقیقا به همین نکته می‌خواهم برسم ۸۰درصد این مردم در حد الگوی مصرف یا یک مقداری بیشتر از حد الگوی مصرف هستند آن ۲۰ درصد باقیمانده عموما افراد ثروتمندی هستند که در پنت هاوس‌های خیلی بزرگ و در مناطق شمالی تهران زندگی می‌کنند و خانه هایشان استخر‌های خیلی بزرگی دارد و نهایت این است که شما این را قطع می‌کنید و این‌ها بعدا یک لابی می‌کنند و دوباره گاز را وصل می‌کنند و می‌خواهند که پولش را بدهند و شاید شما دوباره جریمه بیشتری بگیرید از ایشان آیا ساز و کاری وجود دارد که این جدا شود و این اتفاق دوباره تکرار نشود؟
مدیرعامل شرکت گاز تهران تاکید کرد: باید اصلاح شود تا ما وصل کنیم ما در وهله اول اخطار دادیم بعضی‌ها توجه کردند و بعضی‌ها توجه نکردند آن‌هایی که بی توجه بودند الان با جدیت قطع می‌کنیم قطع که می‌کنیم حداقل یک روز گاز این واحد مسکونی قطع هست تا بیاید اداره و تعهدش را بدهد و با توجه به تعهد ما وصل می‌کنیم ده روز آزمایشی گاز این‌ها وصل می‌شود، ما مجددا قرائت می‌کنیم که این‌ها باید روند کاهشی را داشته باشند اگر روند کاهشی نداشته باشند مجددا قطع می‌کنیم گاز را و بهرحال باید اصلاح شود یعنی قرار نیست این‌ها به این روند بتوانند ادامه بدهند.
وی تاکید کرد: نکته آخر سوالم، در این چند روز که تعطیل شد، چقدر در مصرف گاز صرفه جویی اتفاق افتاده است و اصلا این تعطیلی‌هایی که دارد اتفاق می‌افتد واقعا موثر بوده برای این که ما بخواهیم نیاز‌های گازی مردم در بخش خانگی را حداقل تامین کنیم؟ و این که آیا برنامه‌ای برای قطع گاز در شهر تهران در بخش خانگی ممکن هست که وجود داشته باشد؟ شایعاتی در فضای مجازی در این رابطه هم هست.