رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر به مردم توصیه کرد که سکه نخرند؛ چراکه به گفته او، اکنون حباب سکه از دستمزد طلای ساخته شده هم بالاتر است.

به گزارش مرور نیوز، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر به مردم توصیه کرد که سکه نخرند؛ چراکه به گفته او، اکنون حباب سکه از دستمزد طلای ساخته شده هم بالاتر است.

نادر بذرافشان رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر گفت: «ما جزو هفت کشور تولیدکننده طلا در دنیا و جزو تقریبا 10 کشور مصرف‌کننده هستیم. از سال 1396 به بعد به دلیل سیاست‌های غیرکارشناسانه این ذائقه کمی تغییر کرد، اما در کل تقریبا ایران و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند هند، از کشورهایی هستند که به طلا اهمیت می‌دهند.»

وی در ادامه با اشاره به قیمت سکه، به مردم توصیه کرد که سکه خریداری نکنند؛ چراکه به گفته او، اکنون حباب سکه از دستمزد طلای ساخته شده هم بالاتر است.

بذرافشان در این برنامه درباره ضرب سکه در ایران گفته است: «در هیچ جای دنیا مانند ایران تا این حد سکه ضرب و در اختیار مردم قرار داده نمی‌شود و از اول انقلاب تا به الان، حدودا 80 میلیون سکه بانک مرکزی ضرب کرده است یعنی به ازای هر نفر یک سکه بهار آزادی. در صورتی که اینها سکه یادبود است و از دید ما صنعتگران نباید انقدر ضرب شود. تعداد سکه یادبود باید کم باشد تا ارزش آن حفظ شود ولی الان تعداد سکه رایج در کشور بیشتر شده و متاسفانه فرهنگ مردم به سمت واسطه گری و خرید و فروش سکه و ارز و حتی طلای آب شده هم سوق پیدا کرد.»

به گفته بذرافشان، از سال 1396 بانک مرکزی به بهانه تنظیم بازار سکه، بالغ بر 62 تن سکه را واگذار کرد؛ تفکر و ذائقه ایرانی که سالیان سال طلا را به عنوان زینت، مصرف و سرمایه می‌خریدند تغییر کرد و مردم به سمت واسطه گری هجوم بردند و باعث شد حباب سکه بالا برود.

وی درباره حباب قیمت سکه همچنین گفته است: «درمورد سکه ربع بهار آزادی، حدود 4 میلیون و خرده‌ای قیمت طلای آن است ولی الان حدود 5 میلیون حبابش شده است. اگر شخصی برود طلای ساخته‌شده یک تولیدکننده - که تولید و اشتغالزایی کرده است - را بخرد، قیمت تمام‌شده‌اش را درآورده و دستمزدی که باید بدهد 1 میلیون و 700 هزار تومان است، یعنی سقف پول او 7 میلیون تومان می‌شود؛ ولی الان در بازار بیش از 9 میلیون تومان است. ضرب سکه‌هایی که الان وجود دارد برای سال 1386 است. اگر بانک مرکزی تصمیم بگیرد همین فردا ضرب سکه 1402 را انجام دهد، حباب سکه 80 میلیون ریزش پیدا می‌کند و حباب از بین می‌رود.»

 

چرا باید حباب یک سکه 5 میلیون تومان باشد؟

بذرافشان می‌گوید: «اکنون سکه ربع بهار آزادی، نیم بهار آزادی و تمام بهار آزادی حدودا 5 میلیون حباب دارند؛ به نوعی این عرضه سکه باعث شده به تولیدکننده آسیب برسد. حباب سکه و نوسانات طلا قربانیانش تولیدکنندگان صنعت طلا و جواهر و مردم عزیز ما هستند؛ اگر تخصصی به آن فکر کنیم می‌بینیم که چرا باید حباب یک سکه 5 میلیون تومان باشد؟ سکه‌ای که در تولید آن نیرویی در آن اشتغالزایی نمی‌شود.»

بنا به گفته رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر، حدود پنج شهر در کشور تولیدکننده هستند و بالغ بر 10 هزار واحد تولیدی در کل کشور در این صنعت فعالیت و اشتغالزایی می‌کنند، این ضرب سکه باعث شده که این صنعت در کشور ما روز به روز تضعیف شود.

کشور ترکیه در 40 سال پیش طلای دست دوم ایران را می‌فروخت ولی الان به بزرگترین تولیدکننده طلا و صادرکننده در دنیا تبدیل شده است.

 

فعالیت حدود 1300 سکه فروشی در تهران

بذرافشان در ادامه گفت: «در تهران فقط 700 جواز کسب سکه فروشی به فروشندگان داده شده حدود 598 صرافی بانک مرکزی مجوز داده است. یعنی بالغ بر 1300 سکه فروشی در تهران است و اصلا چرا باید این مقدار سکه فروشی در تهران وجود داشته باشد؟ در کل کشور که بماند.»

وی در پایان ضمن توصیه به مسئولین بانک مرکزی گفت: «من چند وقت که در خدمت آقای خاندوزی وزیر اقتصاد بودیم، پیش پیشنهاد دادم که جلوی ضرب سکه و عرضه سکه به این میزان گرفته شود و ایشان هم موافقت کردند».