وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تأمین ذخایر راهبردی کالاهای اساسی را ضروری عنوان کرد،گفت: قیمت منصفانه مرغ هفت تا 7 هزار و 500 تومان است. او گرانی مرغ را به گردن خرده فروشی ها انداخت و مصرف مرغ منجمد را سالم تر دانست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی مرور نیوز؛ قیمت اغلب کالاهای اساسی موردنیاز مردم ازجمله کالاهایی مثل: برنج، گوشت، مرغ و...با توجه به ایام ماه محرم افزایش یافت از این‌ رو خبرنگار اقتصادی مرور نیوز به موضوع گرانی مرغ ؛به خصوص مرغ سایز کوچک (همان مرغ مجلسی که برای مصرف هیئت‌های نذری است) پرداخت.

معاون  امور دام وزارت جهاد کشاورزی در هفته گذشته با توجه به نزدیک شدن به ایام مذهبی اظهار داشت: مرغ به‌اندازه کافی در بازار موجود است و نیازی به عرضه مرغ منجمد نداریم درحالی‌که رییس اتحادیه فروشندگان مرغ از رشد مصرف 3.5 درصدی گوشت مرغ در ایام محرم نسبت ماه‌های دیگر سال خبرداد.

با توجه به اینکه بازار گوشت مرغ در تابستانی که گذشت، بازار نسبتاً پر نوسانی را طی کرد و مرغ که به کیلویی بیش از 8 هزار تومان رسید بود می‌بینیم که در این ایام به گفته رئیس اتحادیه پرنده و ماهی به کیلویی 6 هزار و 100 تومان هم رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین قیمت منصفانه برای هر کیلو گوشت مرغ در عمده‌فروشی میدان بهمن بین 6 هزار و 500 تومان تا 6 هزار و 900 تومان و برای مصرف‌کننده هفت‌تا 7 هزار و 500 تومان دانست.

حجتی از طرفی مرغ منجمد را سالم‌تر دانست و گفت: دولت با توجه به عرضه مرغ منجمد به قیمت هر کیلو 5 هزار و 100 تومان حدود 2 هزار تومان برای هر کیلو گوشت مرغ یارانه پرداخت می‌کند. و در زمینه تنظیم بازار، وزارت جهاد کشاورزی تا مرحله عمده‌فروشی مسئولیت دارد و کنترل و نظارت قیمت گوشت مرغ و سایر کالاهای اساسی در خرده‌فروشی‌ها با دستگاه‌های دیگر است.

حجتی11

با توجه به اینکه مردم چندان تمایلی به استفاده از مرغ منجمد ندارند و فرهنگ‌سازی صحیحی در این زمینه انجام‌نشده است باید دید این طرح وزارت جهاد کشاورزی تا چه اندازه موفق خواهد بود؟ 

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی مرور نیوز با اشاره به اینکه از یک ماه گذشته قیمت مرغ روند کاهشی را داشته و از 7 هزار و 800 تومان به 6 هزار و 100 تومان رسیده گفت: از شهریور تا مهرماه هزار و 700 تومان کاهش قیمت مرغ را داشتیم.

مهدی یوسف‌خانی توضیح داد: فقط افزایش قیمت مرغ‌های سایز با توجه به ایام ماه محرم را داریم و قیمت مرغ سایز نسبت به مرغ درشت (مصرف خانگی) در هر کیلو حدود 600 تومان گران تراست و قیمتش 6 هزار و 700 تومان شده است.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: احتمال کاهش قیمت مرغ ممکن است دیگر نداشته باشیم، چون مرغدار تا امروز به حد کافی متضرر شده و مرغی که برای مرغدار 4 هزار و 200 تومان تمام‌شده را الآن 3 هزار و 700 تومان به کشتارگاه تحویل می‌دهد یعنی در هر کیلو 600 تا 700 تومان ضرر می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز