کریمی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در واکنش به اخباری مبنی بر تخلف 300 میلیارد تومانی یکی از صرافی‌ها در سامانه نیما افزود: نباید سامانه‌ای را که 18 میلیارد دلار در آن انتقال مالی انجام شده است با یک اتفاق قضاوت کرد.

به گزارش مرور نیوز، صمد کریمی گفت : بانک مرکزی از همان ابتدا به صادر کنندگان و وارد کنندگان اعلام کرده تا اگر به کارگزار اعتماد ندارند به او ریال نداده و به حسابش قبل از دریافت ارز، واریز نداشته باشند.

وی اضافه کرد: در واقع هشدار بانک مرکزی به خریداران ارز از سامانه نیما این بوده که ابتدا ارز را در حساب خود رؤیت کنید و سپس ریال آن را پرداخت نمائید؛ بنابراین سامانه نیما تاکنون هم توانسته کارکرد مناسب خود را داشته باشد.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: رفتار بانک مرکزی کاملاً کمک کننده به صادرکنندگان بوده و از ابتدای اردیبهشت ماه صادر کنندگان می‌توانند ارز خود را بدون سیستم بانکی و مراجعه به صرافی‌ها به صورت مستقیم به وارد کنندگان واگذار کنند. این در شرایطی است که صادر کننده نیز باید همکاری لازم را در بازگشت ارز صادراتی خود داشته باشد تا تأمین نیاز‌های ارزی به خوبی صورت گیرد.

کریمی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی از شرایط و ضوابطی که برای بازگشت ارز حاصل از صادرات در بخشنامه اخیر خود مقرر کرده کوتاه نخواهد آمد، افزود: این بخشنامه باید برقرار باشد و اعداد تعیین شده را نمی‌توان حذف کرد.

وی در خصوص تغییرات مورد درخواست بخش خصوصی از جمله حذف حدود تعیین شده برای بازگشت ارز صادراتی گفت: بانک مرکزی با این موضوع مخالف است و البته صادر کنندگانی نیز متقاضی ارائه ارز بیشتر از حدود تعیین شده در سامانه نیما بودند که مجوز آن ارائه شده است، اما با توجه به اینکه باید نیاز‌های وارداتی کشور را تأمین کنیم نمی‌توان ضرایب را تغییر داد.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی به بیان آماری در خصوص میزان بازگشت ارز در سامانه نیما اشاره و اضافه کرد: از ابتدای راه اندازی سامانه نیما 18 میلیارد یورو نقل و انتقالات مالی انجام شده که این رقم از ابتدای امسال تاکنون 5 میلیارد یورو بوده است؛ بنابراین سامانه نیما به بانک مرکزی این قدرت را داده تا منابع ارزی کشور را رصد و نیاز‌های ارزی کشور را هم پوشش دهد.

کریمی افزود: از ابتدای امسال تاکنون فقط شرکت‌های کوچک و متوسط یک میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه کرده اند.

وی با اعلام مخالفت بانک مرکزی مبنی بر صادرات ریالی به عراق و افغانستان گفت: بانک مرکزی الگو‌های مختلف را بررسی کرده و با پیشنهادات مطرح شده در خصوص پذیرش صادرات ریالی به این دو کشور مخالف است، زیرا هیچ یک از بازرگانان و فعالان اقتصادی نمی‌توانند ریال تولید کنند.

کریمی ادامه داد: صرافان افغانستانی خود اعلام می‌کنند که بازرگانان ایرانی هستند که به دنبال مبادلات ریالی بوده اند و این در شرایطی است که عمده تجارت در منطقه با کشور‌های همسایه است و تنها با پاکستان به صورت رسمی 1.5میلیارد دلار و به صورت غیر رسمی 3.5 میلیارد دلار تجارت داریم در حالی که منابع بانک اجازه صادرات ریالی را نمی‌دهد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز