معاون وزیر نیرو گفت: سالیانه 5.5 میلیارد متر مکعب از مخازن آب زیرزمینی کشور کسر می‌شود و در حال حاضر کسری تجمعی سفره‌های زیرزمینی به 134 میلیارد مترمکعب رسیده است.

به گزارش مرور نیوز،  قاسم تقی زاده خامسی ،  معاون وزیر نیرو در نشست بررسی طرح انتقال آب از سواحل چابهار در تالار شهید هاشمی‌نژاد بیمارستان امام رضا(ع) مشهد با بیان اینکه سالیانه 5.5 میلیارد متر مکعب از مخازن آب زیرزمینی کشور کسر می‌شود، گفت: در حال حاضر کسری تجمعی سفره‌های زیرزمینی به 134 میلیارد مترمکعب رسیده است؛ این در حالی است که هر سال کمتر از 100 میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر داریم.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: 10 هزار روستای کشور هنوز آب پایدار ندارند، شرایط آبی کشور مناسب نیست و باید راه‌حلی در این زمینه بیابیم؛ در ابتدا باید مصرف را کنترل کنیم و اولویت مدیریت مصرف در بخش کشاورزی است که حدود 90 درصد آب را در اختیار دارد.

پس از مشخص شدن میزان تخصیص آب از دریای عمان به استان های شرقی کشور، تفاهم نامه انتقال آب دریای عمان از سواحل چابهار به استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان با حضور معاون وزیر نیرو و استانداران این سه استان به امضا رسید.

تقی زاده خامسی همچنین در اظهاراتی در خصوص میزان تخصیص آب به هر استان گفت: سهم استان خراسان رضوی 110 میلیون مترمکعب، سهم خراسان جنوبی 60 میلیون مترمکعب و سهم سیستان و بلوچستان 228 میلیون مترمکعب است که مجموع این سهم ها میزان خروجی آب است اما از دریا می توانند یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب برداشت کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز