وزیر نفت از کاهش ظرفیت سوخت گیری در هر نوبت با کارت جایگاه داران به ۱۵ تا ۲۰ لیتر در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، بیژن زنگنه وزیر نفت در حاشیه مراسم امضای قرارداد تأمین الکتروپمپ های اصلی طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک در جمع خبرنگاران گفت: شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌ های نفتی و سازمان استاندارد به مواردی که در خصوص بالا بودن گوگرد بنزین مطرح شده بود، جواب داده‌اند اما مشخص نیست چرا این صحبت‌ها مطرح می‌شود.

زنگنه با اشاره به سفر خود به روسیه و صحبت‌های دوجانبه با وزیر انرژی روسیه گفت: در سفر به روسیه اهداف و پیگیری صحبت های توسعه روابط دو جانبه پیگیری خواهد شد.

وزیر نفت با بیان اینکه باید کاری انجام دهیم که مقدار بنزین تحویلی از سوی کارت جایگاهداران را به 15 تا 20 لیتر کاهش دهیم البته تاکید می‌کنم که این سهمیه‌بندی نیست زیرا افراد با کارت شخصی خود می‌توانند هر مقدار بنزینی که می‌خواهند دریافت کنند، گفت: به زودی سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران به 15 تا 20 لیتر خواهد رسید.

وی افزود:‌ اکنون کمتر از یک میلیون نفر کارت سوخت ندارند و درشهرهای بزرگ همه کارت ها صادر شده و برخی از کارت‌ها در باجه‌های پست مانده است.

وزیر نفت ادامه داد:‌ روزی 35 هزار کارت جدید صادر می‌شود تا آخر مهر همه کارت خواهند داشت اما باید این کارت استفاده شود تا اگر زمانی تصمیم بر سهمیه‌بندی شد مشکلی نداشته باشیم.

زنگنه در مورد جمع‌آوری گازهای فلر نیز گفت: گازهای فلر دو بخش است. یک بخش گازهای همراه نفت است که در 6 منطقه اصلی وجود دارد و بیش از 96 درصد آن تا دو سال آینده جمع‌آوری شده و بخشی برای مصرف سوخت به شبکه داده می‌شود و هیدروکربورهای سنگین‌تر به عنوان خوراک پتروشیمی در نظر گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین این طرح‌ها یعنی پالایشگاه بیدبلند 2 با سرمایه‌گذاری 3.5 میلیارد دلار امسال به بهره‌برداری می‌رسد و 56 میلیون متر مکعب را فرآورش می‌کند.

وزیر نفت افزود: بخش دیگر مربوط به فلرهای پارس جنوبی است. در طرح‌های اولیه گمان نمی‌شد این منطقه تا این حد توسعه پیدا کند بنابراین گاز خروجی را بیشتر در نظر گرفتند. بخشی از فلرها  نیز به این دلیل است که برخی تجهیزات در پالایشگاه‌های جدید نصب و تنظیم نشده است. البته این سال‌ها میزان گاز در 10 فاز اول کم شده و به مرور کم‌تر خواهد شد.

وی به ساخت دو پالایشگاه در جاسک اشاره کرد و گفت: با ساخت دو پالایشگاه موافقت شده که یکی ساخت پالایشگاه 300 هزار بشکه‌ای توسط ستاد اجرایی حضرت امام و دیگری پتروپالایشگاهی 150 هزار بشکه ای توسط یکی از شرکت‌های تابعه پتروشیمی باختر است.

این عضو کابینه دولت خاطرنشان کرد: اولین محصولی که از بندر جاسک صادرخواهد شد میعانات گازی پارس جنوبی است که اواخر سال آینده انجام خواهد شد و تا قبل از پایان دولت، رساندن نفت و میعانات به جاسک آغاز می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز