با توسعه صنعت گردشگری و تبدیل شدن جزیره کیش به یک مقصد گردشگری جذاب، افراد تصمیم به مهاجرت گرفتند و در این جزیره ساکن شدند.

به گزارش مرور نیوز ، با توسعه صنعت گردشگری و تبدیل شدن جزیره کیش به یک مقصد گردشگری جذاب، افراد تصمیم به مهاجرت گرفتند و در این جزیره ساکن شدند. اغلب بومیان کیش در محله سفین، باغو و دیهو اقامت دارند و خانه‌های آن‌ها عموما به سبک قدیمی است. اما در باقی مناطق کیش این سبک معماری دیگر دیده نمی‌شود و افراد در مجتمع‌های نوساز جزیره کیش زندگی می‌کنند. در ادامه به معرفی محله های مختلف کیش می‌پردازیم.

کیش

خیابان‌های کیش

تنها منطقه آزاد جهان که در ایران قرار دارد، جزیره کیش است به همین علت هم افراد برای سفر و یا حتی زندگی این جزیره را انتخاب می‌کنند. در صورتی که شما هم علاقه دارید از این جزیره بازدید کنید، خوب است که با خیابان‌های جزیره آشنا شوید و یا اگر بخواهید در این جزیره خانه بخرید بهتر است بدانید کدام خیابان بهتر است و هر خیابان در چه محدوده‌ای واقع شده است.

خیابان سنایی کیش

این خیابان در منطقه شرقی جزیره قرار دارد و در نزدیکی ساحل دریا واقع شده است. در خیابان سنایی هتل‌های زیادی مانند هتل بین المللی کیش، هتل ویدا کیش و مجتمع ویلایی سالار قرار دارد.

یکی از مراکز مهم خرید در جزیره کیش بازار مریم است که به دلیل رو باز بودن و داشتن سبک متفاوت نسبت به سایر مراکز خرید کیش توجه گردشگرانی که با تور کیش از شیراز به جزیره آمده‌اند را به خود جلب می‌کند. این مرکز خرید که به سبک سنتی در خیابان سنایی طراحی شده است بعد انقلاب ساخته شد.

فرهنگسرا و کتابخانه سنایی در این خیابان قرار دارد و به دلیل داشتن تجهیزات رایانه‌ای مورد توجه جوانان واقع شده است.

ویژگی‌های مهم خیابان سنایی، نزدیکی به اسکله تفریحی و مرکز غواصی و بولینگ مریم است که دسترسی ساکنان را به مکان‌های تفریحی مهم کیش راحت می‌کند.

خیابان ساحل کیش

این خیابان هم در ضلع شرقی جزیره واقع است و در نزدیکی ساحل قرار دارد. خیابان سنایی و رودکی دو خیابان نزدیک به خیابان ساحل هستند. برخی هتل‌های معروف مانند؛ هتل شایان، هتل آپارتمان پارسیان، هتل گامبرون، هتل پارس نیک، هتل رویان قائم و هتل هلیا نیز در این خیابان واقع شده‌اند. اما یکی از جدیدترین هتل‌های لوکس کیش به نام هتل پانوراما نیز در خیابان ساحل ساخته شده است.

یکی از مراکز خرید معروف به نام زیتون در خیابان ساحل قرار دارد. همچنین اسکله قدیمی و مرکز همایش‌های بین المللی کیش نیز در این خیابان واقع شده است.

خیابان تهران کیش

خیابان تهران در ضلع شرقی جزیره کیش و بین دو میدان امیرکبیر و دلیران قرار دارد. این خیابان راه دسترسی به شهرک صدف است و دانشگاه صنعتی شریف نیز در این خیابان قرار گرفته است. دو مرکز خرید در نزدیکی خیابان تهران، مرکز خرید چین و مروارید است.

ویژگی اصلی و مهم این خیابان واقع شدن تعداد زیادی هتل در آن است. هتل ستاره ققنوس، هتل لوتوس، هتل سورینت مریم، هتل سورینت صدف، هتل ایران، هتل فلامینگو برخی از هتل‌هایی هستند که در این خیابان ساخته شده‌اند.

خیابان خلیج فارس کیش

خیابان خلیج فارس یکی از خیابان‌های اصلی جزیره کیش است و در صورتی که با تور کیش از تهران به این جزیره سفر کرده باشید و بخواهید از شهربازی هایلند جزیره کیش استفاده کنید یا به کارتینگ مراجعه نمایید، این خیابان را مشاهده خواهید کرد. هتل ایران، هتل سان رایز، هتل کوروش، هتل گاردنیا از جمله هتل‌های واقع شده در امتداد خیابان خلیج فارس هستند.

کیش1

شهرک‌های جزیره کیش

همانطور که گفتیم با مهاجرت افراد به این جزیره ساخت و ساز شهرک و خانه مسکونی از ضروریات تحول کیش بود. سرمایه گذاران برای ساخت ویلا و مناطق مسکونی و شهرک‌های جدید در جزیره کیش سرمایه گذاری‌های زیادی کردند. ما در ادامه برخی از شهرک‌های اصلی جزیره کیش را معرفی می‌کنیم.

شهرک میرمهنا

این شهرک که یکی از قدیمی‌ترین مناطق کیش محسوب می‌شود، به تازگی در دست احداث عملیات عمرانی است. نام قدیمی این شهرک سفین بوده و در ضلع غربی کیش واقع شده است. عموما مردم به دو فاز F1 و F2 این شهرک توجه بیشتری دارند.

شهرک صدف

شهرک صدف در شرق جزیره کیش واقع شده و دسترسی ساکنین این جزیره به مرکز شهر راحت است. این شهرک خدمات رفاهی بسیاری را برای ساکنین خود فراهم آورده است. فاز دوم این شهرک در خیابان هریررود و هیرمند علاوه بر مجتمع مسکونی با امکانات رفاهی زیادی مانند سینما و پارک اختصاصی ساخته شده است.

محله‌های قدیمی کیش

همانطور که گفتیم تنها چند محله محدود در این جزیره باقی مانده‌اند که بافت قدیمی آن‌ها تخریب نشده باشد. در قدیم جزیره کیش از 6 آبادی باغو، سفین قدیم، ماشه، سجم و الحله تشکیل می‌شده است.

محله باغو کیش

این محله در جنوب جزیره قرار دارد و در حال حاضر تنها چند خانوار در این محله سکونت دارند که برای گذران زندگی خود به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. این محله بسیار حاصل خیز است و گونه‌های گیاهی زیادی در این ناحیه وجود دارد. به همین جهت نیز پس از بازسازی کلی جزیره، پارک دلیران با وسعت 60 هکتار در محله باغو ساخته شد و اهالی باغو عموما به محله سفین کوچ کردند.

محله سفین قدیم کیش

از معدود محله‌هایی که در آن می‌توانید معماری قدیم جزیره کیش را ببینید محله سفین است. این محله یکی از 6 آبادی قدیم کیش بوده که جمعیت زیادی در آن اقامت داشتند. شما در این محله می‌توانید خانه‌های کاهگلی، ناودان چوبی، قنات و بادگیرهای قدیمی را مشاهده کنید. محله سفین قدیم نخلستان‌هایی وسیعی دارد که از گذشته باقی مانده‌اند. مردم این آبادی عموما به باغداری و صید مروارید مشغول‌اند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز