ایمپلنت یک روش بسیار مطمئن برای پر کردن جای دندان‌های خالی است.

به گزارش مرور نیوز ، امروزه بسیاری از افراد که در پی اتفاقات متعدد تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند اقدام به انجام ایمپلنت می‌کنند تا جای خالی دندان‌های خود را با استفاده از این روش پر کنند. در واقع ایمپلنت یک روش بسیار مطمئن برای پر کردن جای دندان‌های خالی است اما در برخی از مواقع ممکن است که ایمپلنت دندان با شکست مواجه شود که دلایل مخصوص به خودش را دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا جواب سوال منظور از پس زدن ایمپلنت دندان چیست را برای شما به صورت کامل توضیح دهیم.

دندان

 

آیا ایمپلنت دندان شکست می ‌خورد؟

ایمپلنت یک روش بسیار پرمخاطب در بین بیمارانی است که یک یا تعدادی از دندان‌هایشان را از دست داده‌اند و می‌خواهند که جای خالی آن‌ها را پر کنند. در واقع ایمپلنت دندان از سه جزء تشکیل شده که شامل فیکسچر، اباتمنت و تاج دندان مصنوعی می‌شود. فیکسچر پایه دندان مصنوعی نام دارد که در فک شما قرار خواهد گرفت و اباتمنت هم یک پیچ است که تاج دندان که شبیه به یک دندان طبیعی است را به فیکچسر متصل می‌سازد. تاج دندان مصنوعی از جنس سرامیک است و رنگ آن مشابه دیگر دندان‌های شما ساخته می‌شود.

روش ایمپلنت دندان بسیار مطمئن است اما گاهی اوقات ممکن است که با شکست روبه‌رو شود که آمار این شکست تنها دو درصد خواهد بود. حال می‌خواهیم بدانیم که منظور از پس زدن ایمپلنت دندان چیست که برای پاسخ باید گفت که زمانی این اتفاق خواهد افتاد که یا پروسه درمان فرد بیمار به طور کامل پیش نرفته است یا در طولانی مدت به دلیل عدم رعایت کردن بهداشت دهان و دندان فرد با چنین مشکلی مواجه خواهد شد.

پس زدن ایمپلنت دندان

در برخی شرایط دیگر وارد کردن فشار زیاد به دندان ایمپلنت شده یا مصرف دخانیات نیز می‌تواند دلیل پس زدن ایمپلنت دندان باشد. پس زدن ایمپلنت دندان ممکن است در مواقعی با شل شدن پیج آن روبه‌رو باشد که در این هنگام به راحتی با مراجعه به دندانپزشک می‌توانید مشکل آن را حل کنید. گاهی اوقات به دلیل کم بودن تراکم استخوان فک  ممکن است با پس زدن ایمپلنت دندان مواجه شوید که در صورت بروز این مشکل باید جراحی بدون دست زدن با پایه ایمپلنت را انجام دهید. در برخی شرایط دیگر دلیل پس زدن ایمپلنت دندان ممکن است تحلیل لثه بیمار باشد که در این شرایط با پیوند زدن لثه مشکل فرد قابل حل کردن است.

ایمپلنت

علائم پس زدن و شکست ایمپلنت

یکی از علائم متعدد که پس زدن و شکست خوردن ایمپلنت را نشان می‌دهد احساس درد و تورم در آن ناحیه که ایمپلنت انجام شده است.

اما به طور کلی نشانه پس زدن ایمپلنت شامل موارد زیر می‌شود:

1/ ایجاد مشکل در هنگام جویدن

2/ دیده شدن التهاب در لثه

3/ مشاهده تحلیل رفتن لثه

4/ تورم شدید در ناحیه

5/ مشاهده شل شدگی در پایه‌های ایمپلنت

6/ احساس درد شدید

دندان1

 

انتخاب یک متخصص باتجربه چه نقشی در موفقیت درمان ایمپلنت دارد؟

در صورت بروز هر بیماری انتخاب دندانپزشک نقش بسیار مهمی در پروسه درمان و حتی بهبود بیماری‌ها دارد. در مورد ایمپلنت دندان نیز انتخاب یک متخصص با تجربه نقش بسیار مهمی در برطرف کردن شکست ایمپلنت خواهد داشت. اکثر دندانپزشکان در صورت مشاهده پس زدن ایمپلنت اقدام به برطرف نمودن دلایل شکست می‌کنند. در این هنگام اگر دندانپزشک تشخیص دهد که موکوزیت باعث ایجاد چنین مشکلی شده اقدام به معاینه آن ناحیه می‌کند. در این هنگام اگر تاج دندان باعث پس زدن ایمپلنت باشد آن را سریعاً عوض خواهد کرد.

در برخی شرایط دیگر که تحلیل لثه باعث پس زدن ایمپلنت شده باشد؛ دندانپزشک با جراحی یک بافت را جایگزین خواهد کرد تا مشکل بیمار رفع شود. در زمانی که ایمپلنت باعث عفونت شده باشد متخصص ایمپلنت اقدام به تخلیه عفونت خواهد کرد. البته پیدا کردن یک راه حل برای جلوگیری از تشدید بیماری در هنگامی که فقط لثه‌ها درگیر شده باشند بسیار آسان‌تر است. پس در صورت بروز هر یک از علائمی که نشان دهنده پس زدن ایمپلنت دندان هستند بهتر است هر چه سریع‌تر به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

جلوگیری از پس زدن ایمپلنت

اگر شما روش ایمپلنت دندان را برای پر کردن جای خالی دندان خود انتخاب کرده‌اید پس بعد از انجام این روش باید نکات توصیه شده دندانپزشک خود را به صورت کامل رعایت کنید تا بتوانید به طور چشم‌گیری از پس زدن ایمپلنت جلوگیری کنید و دوره درمان ایمپلنت دندان شما با موفقیت طی شود. شما برای جلوگیری از پس زدن ایمپلنت دندان می‌توانید اقداماتی مانند بهداشت دهان و دندان، عدم استعمال دخانیات، مراجعه به بهترین جراح ایمپلنت در تهران را جدی بگیرید.

برای جلوگیری از مشکلات پس از ایمپلنت و دوری از پس زدن ایمپلنت کافی است به وبسایت دکتر عباس گشاده رو متخصص جراحی لثه و کاشت ایمپلنت در تهران به آدرس tehranimplantteam.com/ کلیک کرده و مقالات آموزشی را مطالعه و در صورت نیاز به مشاوره رایگان، از نوبت دهی آنلاین استفاده کنید.

سوالات متداول

1/ بعد از ایمپلنت دندان انجام چه کارهایی لازم است؟

بعد از ایمپلنت دندان شما باید تمامی توصیه‌های دندانپزشک خود را به صورت کامل انجام دهید و تمامی مواردی که برای شما منع شده است را مصرف نکنید تا از پس زدن ایمپلنت خود جلوگیری نمایید.

2/ چه کسانی با پس زدگی ایمپلنت روبه‌رو خواهند شد؟

در واقع این مشکل فقط در تعداد محدودی از افراد رخ می‌دهد پس باید قبل از انجام این کار از وضعیت جسمانی فرد مراجعه کننده آگاهی کامل پیدا کنیم. به طور کلی اکثر افرادی که بعد از ایمپلنت با پس زدن ایمپلنت روبه‌رو می‌شوند، مبتلا به بیماری‌های لثه بوده‌اند.

کلام آخر

اگر شما برای پر کردن جای خالی دندان‌های خود ایمپلنت دندان را انتخاب کرده‌اید بهتر است حتما برای انجام این کار یک دندانپزشک ماهر را انتخاب کنید و در نظر داشته باشید که رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهم‌ترین عواملی است که از پس زدن ایمپلنت جلوگیری می‌کند. با رعایت تمامی موارد ذکر شده در بالا می‌توانید با خیال راحت ایمپلنت دندان را انجام دهید و نگران پس زدن و شکست ایمپلنت خود نباشید.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز