ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در زمان رانندگی وقتی پدال ترمز را فشار می‌دهید، صداهای غیرطبیعی یا ناهنجاری بشنوید که موجب نگرانی شما شود. این نگرانی کاملا درست است. زیرا در اغلب موارد این صداها، هشداری درباره اتمام لنت ترمز است.

به گزارش مرور نیوز ، ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در زمان رانندگی وقتی پدال ترمز را فشار می‌دهید، صداهای غیرطبیعی یا ناهنجاری بشنوید که موجب نگرانی شما شود. این نگرانی کاملا درست است. زیرا در اغلب موارد این صداها، هشداری درباره اتمام لنت ترمز است. یکی از رایج‌ترین مشکلات در این زمینه صدای جیرجیر کردن یا سوت کشیدن لنت خودرو در زمان ترمزگیری است. سالم‌بودن لنت ترمز از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه به محض شنیدن صداهای غیرطبیعی باید برای بررسی و رفع مشکل به وجود آمده، اقدام کنید تا تبدیل به خرابی جدی در خودرو و سیستم ترمز نشود. در ادامه این مطلب به بررسی علت صدای لنت یکی از خودروهای چینی، یعنی لنت ترمز لیفان می‌پردازیم. اگر شما نیز مالک این خودرو هستید، با ما در ادامه همراه باشید تا علت وجود این صداها و نحوه رفع یا جلوگیری از صدای لنت ترمز لیفان را برای شما بیان کنیم.

لنت

علت صدای لنت ترمز لیفان بعد از تعویض لنت

به طور کلی بعد از تعویض لنت قبلی و نصب لنت جدید، شنیدن صدا از طرف لنت جدید طبیعی است. اگر بعد از گذشت یک هفته صدا رفع نشد و یا بیشتر شد، باید برای بررسی آن اقدام کنید. در اغلب موارد این صداها به دلیل نصب نادرست لنت و عدم کارکرد صحیح پیستون‌ها به‌وجود می‌آید. همچنین گاهی ممکن است به دلیل تعویض دیرهنگام لنت قبلی، دیسک چرخ دچار آسیب شده باشد. در اینصورت نصب لنت جدید و عدم هماهنگی آن با دیسک فرسوده، باعث ایجاد صداهای غیرطبیعی در سیستم ترمز و لنت ترمز لیفان می‌شود.

در حقیقت بیشترین علت صدای لنت ترمز لیفان در زمان ترمزگیری، به دلیل تمام شدن و یا کیفیت نامناسب لنت‌ها است که با تعویض آن می‌توانید از بروز خسارت‌های جدی جلوگیری کنید.

در برخی موارد ممکن است صدای ناهنجار سیستم ترمز با تعویض لنت‌های یک محور برطرف نشود. در چنین شرایطی، بسیار مشاهده شده که صدا مربوط به لنت‌های محور دیگر خودرو بوده‌ است. به عبارتی اگر شما اخیرا لنت‌های جلوی خودرو را تعویض کرده‌اید و هنگام ترمزگرفتن، همچنان صدای غیرطبیعی می‌شنوید، به احتمال زیاد لنت‌ ترمز چرخ‌های عقب خودرو نیز دچار مشکل شده‌ و حتما باید بررسی شوند.

بررسی علت سوت کشیدن لنت ترمز لیفان X50

اغلب صداهای غیرطبیعی که در زمان فشار دادن پدال ترمز و یا هنگام ترمزگیری به گوش می‌رسند به مشکلی در سیستم ترمز اشاره دارند. در نتیجه باید با شنیدن هر صدای غیرطبیعی، خودرو را به طور کامل بررسی کنید و برای تعمیر آن اقدام کنید. صداهای ناهنجار لنت ترمز لیفان X50 در اغلب موارد شبیه صدای سوت کشیدن است. در این صورت باید سریعاً به تعمیرگاه مراجعه کرده تا علت آن پیدا شود. در ادامه به برخی از مهم‌ترین دلایل سوت کشیدن لنت ترمز اشاره خواهیم کرد.

لنت1

تمام شدن لنت‌ها

تمام شدن لنت‌ها، یکی از مهم‌ترین علت‌های سوت کشیدن لنت ترمز لیفان X50 است. زمانی که لنت به انتها برسد، برخورد آهن لنت با دیسک چرخ صداهای ناهنجار و غیرطبیعی ایجاد می‌کند. در این صورت باید سریعا لنت ترمز خودرو تعویض شود، اگر تعویض لنت، به‌موقع صورت نگیرد ممکن است دیسک چرخ دچار آسیب جدی شود.

کیفیت پایین لنت‌ها

در مواد اولیه برخی از لنت‌ها، مقدار زیادی فلز به‌کار رفته است و یا ترکیبات غیراستاندارد و نامرغوبی دارند. به همین دلیل در هنگام ترمزگرفتن، صداهای ناهنجار تولید می‌کنند. این مشکل فقط با تعویض لنت از بین می‌رود. به همین دلیل باید در زمان خرید لنت دقت و توجه ویژه‌ای داشته باشید.

وجود خط و خش روی دیسک ترمز

یکی دیگر از دلایل عمده سوت کشیدن لنت ترمز لیفان X50، وجود خط و خش بر روی دیسک ترمز است. مخصوصا زمانی که لنت کهنه را با نو تعویض می‌کنید، ممکن است که در هنگام ترمز گرفتن صدایی از لنت ترمز بشنوید. علت این امر، عدم ایجاد تماس کامل بین لنت و دیسک چرخ است که باعث ایجاد صدای سوت مانند از لنت ترمز لیفان می‌شود. اگر چند روز پس از تعویض لنت، این صدا رفع نشد؛ می‌توانید درصورت لزوم، دیسک را تراش داده و یا در صورت آسیب جدی به دیسک چرخ، آن را تعویض نمایید.

داغ شدن بیش از حد لنت‌ها

اگر بیش‌از حد، از ترمز استفاده کنید، لنت‌ها و دیسک چرخ داغ می‌کنند و همین امر می‌تواند موجب بروز صداهای ناهنجار در زمان ترمزگرفتن ‌شود. به طور مثال زمانی که در ترافیک یا نقاط شیب‌دار هستید، بیش از مواقع دیگر از ترمز استفاده می‌کنید. در این صورت مشکل داغ شدن و صدای لنت‌ها با کمی استراحت خودرو و خنک شدن سیستم ترمز برطرف می‌شود. زمانی که لنت‌ها داغ می‌کنند، گیرایی لنت کاهش می‌یابد و قدرت ترمزگیری لنت‌ها نیز ضعیف می‌شود. حتما توجه کنید که برای خنک شدن سریع‌تر لنت‌ها هرگز عجله نکرده و به چرخ‌ها آب نریزید. چراکه باعث تاب برداشتن دیسک‌ها و آسیب جدی به آن‌ها می‌شود.

لبه‌دار شدن دیسک

یکی دیگر از دلایل شایع در سوت کشیدن لنت ترمز لیفان X50، لبه‌دار شدن دیسک چرخ است، مخصوصا اگر لنت ترمز جدید باشد. در این شرایط دلیل سوت کشیدن چیست؟ در اثر کارکرد بیش‌از اندازه لنت قبلی یا سخت بودن مواد لنت، در محل تماس دیسک چرخ با لنت، سطح دیسک دچار فرورفتگی ‌شده و اصطلاحا دیسک لبه‌دار می‌شود. این موضوع عدم تطابق دیسک و لنت را به‌همراه دارد و موجب بروز صدا می‌شود. برای رفع این مشکل، ممکن است تراش دادن دیسک، چاره کار نباشد. در این صورت حتما باید دیسک ترمز، تعویض شود.

لنت2

نحوه رفع صدای لنت ترمز لیفان

مسلما ایجاد صداهای ناهنجار در زمان ترمزگیری باعث نگرانی و استرس در افراد می‌شود. برای رفع این صداها روش‌های مختلف و متنوعی وجود دارد که می‌توانید با رعایت نکات زیر برای رفع آن اقدام کنید.

• در ابتدا بهتر است از نصب صحیح لنت‌ها مطمئن شوید.

• در انتخاب نوع و مدل لنت دقت داشته باشید، زیرا لنت‌های بی‌کیفیت، بعد از مدتی صداهای غیرطبیعی ایجاد می‌کنند.

• برای کاهش و یا رفع صدای لنت‌ها می‌توانید آن‌ها را خارج کرده و اگر فاقد شیم هستند، برای آن شیم مناسب نصب کنید.

• روغن کاری و تمیز کردن سایر بخش‌های سیستم ترمز مانند کالیپر و سیلندر و پیستون‌ها، در کاهش صدای لنت تأثیر بسزایی دارد.

• برای رفع صدای لنت ترمز لیفان می‌توانید لنت‌های یک محور را جابه‌جا کنید.

با توجه به نکات ذکر شده و بررسی اجزای سیستم ترمز می‌توانید علت ایجاد صدا را پیدا کرده و برای رفع آن به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

نحوه جلوگیری از سوت کشیدن و صدای لنت ترمز

ما در این مقاله به بررسی علت صدای لنت ترمز لیفان پرداختیم و با دلایل و راهکارهای آن به طور کامل آشنا شدیم. همانطور که گفتیم لنت ترمز یکی از مهم‌ترین قطعات سیستم ترمز خودرو است. سوت کشیدن لنت ترمز یا بروز هرگونه صدای ناهنجاری در زمان ترمز گرفتن، به منزله زنگ هشداری برای راننده است. در صورت بروز چنین مشکلی باید سریعا برای رفع آن اقدام کنید. توجه کنید که تنها راه رفع صدا در لنت‌ها، تعویض و خرید لنت ترمز جدید نیست بلکه ممکن است ایراد در سایر قطعات سیستم ترمز باشد.

برای خرید این قطعه بهتر است به فروشگاه lent.ir مراجعه کنید. این فروشگاه یکی از معتبرترین مراکز خرید لنت انواع خودرو ازجمله لنت ترمز لیفان در ایران است. از جمله مهم‌ترین مزایای این فروشگاه اینترنتی، می‌توان به قیمت مناسب و به‌صرفه، ارائه مشاوره رایگان به مشتری و ارائه محصولات اصل و باکیفیت اشاره کرد. شما می‌توانید بهترین لنت ترمز را با کمک متخصصان این فروشگاه، برای خودروی خود خریداری کرده و ترمزگیری ایمنی را تجربه کنید.