صدها تظاهر کننده عراقی صبح امروز وارد منطقه سبز بغداد شدند و موانعی را که نیروهای امنیتی در نزدیکی پل الجمهوریه ایجاد کرده بودند برداشتند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، یک منبع امنیتی مدعی شد که 100 ها تظاهر کننده عراقی صبح امروز (جمعه) وارد منطقه سبز بغداد شدند.

تظاهرکنندگان موانعی را که نیروهای امنیتی در نزدیکی پل الجمهوریه ایجاد کرده بودند برداشتند.

تظاهرکنندگان در میدان التحریر بغداد تجمع کرده و پرچم عراق را حمل می‌کردند.

آن‌ها خواهان انجام اصلاحات و از بین بردن فساد شدند.

این درحالی است که عادل عبدالمهدی ، نخست وزیر عراق درخواست‌ها برای سرنگونی دولتش و برگزاری انتخابات زودهنگام را خارج از قانون اساسی دانست.

شاهدان عینی نیز اعلام کردند که نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور علیه تظاهرکنندگان استفاده کردند. پنجشنبه تظاهرات عراقی‌ها که اوایل اکتبر شروع شده بود، ازسرگرفته شد.

وزارت کشور عراق نیز پنجشنبه از وضعیت آماده‌باش برای تظاهرات امروز (جمعه) خبر داد.

عادل عبدالمهدی در آستانه تظاهرات روز جمعه در سخنرانی به مردم عراق گفت: دولت در رأس اولویت‌های خود تضمین آزادی‌ها، امنیت و ثبات و فراهم کردن بهترین خدمات و فرصت‌های شغلی برای شهروندان و تحقق رشد اقتصادی را قرار داده است.

عبدالمهدی تأکید کرد که اصلاحات وزارتی را به دور از سهمیه‌بندی انجام خواهد داد.

وی گفت که با حضور هرگونه نیروی خارجی بدون موافقت دولت عراق مخالف است. عبدالمهدی تأکید کرد که تلاش‌هایی برای برگزاری یک نشست منطقه‌ای جهت دور کردن عراق از نزاع‌های منطقه در جریان است.

عبدالمهدی تأکید کرد: ما از تشکیل شورای عالی قضایی برای پیگرد فاسدان و کاهش 50 درصدی حقوق مسئولان عراقی حمایت می‌کنیم.

او درباره درخواست‌ها برای تظاهرات گفت: تظاهرات حق مشروع عراقی‌هاست. اما تظاهرات باید قانونی باشد.

عبدالمهدی از تظاهرکنندگان خواست با روشی مسالمت‌آمیز نظراتشان را بیان کنند. وی گفت:‌استعفای دولت بدون جایگزینی از سوی قانون اساسی به معنای رها کردن کشور در آشوب است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز