رییس جمهور ترکیه موضع اتحادیه عرب نسبت به عملیات چشمه صلح را محکوم کرده و گفت: این اتحادیه در اسکان میلیون‌ها سوری هیچ کمکی به ترکیه نکرده است. اتحادیه عرب در حل تمامی مسائل در جهان اسلام ناتوان بوده است.

به گزارش مرور نیوز،  رجب طیب اردوغان ، رییس جمهور ترکیه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی تی‌آرتی اظهار کرد: از آنجایی که ما با آمریکا توافق استرداد داریم، آمریکا باید مظلوم کوبانی را به ما تحویل دهد. من به وزیر دادگستری ترکیه دستور داده‌ام تا اقدامات لازم را برای استرداد کوبانی انجام دهد.

وی افزود: ترکیه هشت سال است که از سوی تروریست‌های شمال سوریه مورد حمله و آزار و اذیت قرار گرفته است.

اردوغان تاکید کرد که برخی از کشورهای عضو ناتو گروه تروریستی یگان‌های مدافع خلق/ پ.ک.ک را مسلح می‌کند و آلمان، فرانسه و آمریکا با رهبران این سازمان تروریستی دیدار کرده‌اند.

وی تصریح کرد: روسیه از ترکیه خواسته تا وارد شهر کوبانی شود در حالی که آمریکا خلاف این مساله را درخواست کرده است. ما براساس تحولات تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

اردوغان در ادامه گفت: ترکیه پیش از آنکه گشت‌زنی‌های خود با مسکو را آغاز کند، منتظر خواهد ماند تا وقفه ۱۵۰ ساعته در عملیات ضد تروریستی در شمال سوریه پایان یابد.

رییس جمهور ترکیه ضمن انتقاد از ناکامی دولت واشنگتن در پاکسازی منطقه منبج از تروریست‌های یگان‌های مدافع خلق/ پ.ک.ک ظرف ۹۰ روز گفت: طی یک سال و نیم گذشته هیچ پیشرفتی صورت نگرفته است.

وی افزود: منبج به چه کسانی تعلق دارد؟ این تروریست‌ها؟ بیش از ۹۰ درصد از جمعیت شهر منبج عرب‌هایی هستند که در بحبوحه سرکوب‌ها توسط این گروه تروریستی مجبور به فرار از خانه‌های خود شدند.

اردوغان گفت: هیاتی از ترکیه در تاریخ ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) به آمریکا سفر خواهد کرد تا درباره تحولات اخیر در شمال سوریه، تحریم‌های آمریکا علیه آنکارا که در حال حاضر رفع شده و روابط دوجانبه گفت‌وگو کنند.

رییس جمهور ترکیه ضمن تاکید بر آنکه آنکارا هیچ مشکلی با کردها ندارد، گفت: کردها برادران ما هستند. ما هیچ مشکلی با آنها نداریم. ما تنها با تروریست‌ها مبارزه می‌کنیم.

اردوغان گفت: عملیات چشمه صلح به خاطر وجود تعداد زیاد چشمه‌ها در شرق رود فرات واقع در شمال سوریه نام‌گذاری شد.

وی بار دیگر تاکید کرد که جامعه بین‌الملل از عملیات ضد تروریستی ترکیه در شرق فرات مطلع بوده است.

رییس جمهور ترکیه در ادامه گفت: ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و جامعه بین‌الملل از جمله آلمان، فرانسه، انگلیس، پاکستان و مالزی از این عملیات ضد تروریستی ترکیه در شمال سوریه مطلع بودند.

وی تاکید کرد: ترکیه همچنان به مبارزه با تروریست‌ها در خارج از منطقه امن ادامه خواهد داد و ما براساس استراتژی مبارزه با داعش در سوریه عمل می‌کنیم. اگر تروریست‌ها وارد این منطقه امن شوند ما آنها را نابود خواهیم کرد.

اردوغان در پاسخ به این سوال که اگر عوامل یگان‌های مدافع خلق/ پ.ک.ک از شمال سوریه خارج نشوند، آیا ترکیه به آنها حمله خواهد کرد یا خیر، گفت: اگر تلاش‌های دیپلماتیک مثمرثمر نباشند، ارتش ترکیه متعاقبا وارد عمل خواهد شد.

اردوغان ضمن تاکید بر این‌که نیروهای ترکیه با تروریست‌های داعش در آن منطقه مبارزه می‌کنند، گفت: تاکنون بیش از ۳۰۰۰ عضو این گروه تروریستی توسط نیروهای ترکیه خنثی شده‌اند.

اردوغان افزود: در بحبوحه درگیری‌ها در شمال سوریه هفت تن از اعضای ارتش ترکیه به شهادت رسیده و ۹۵ تن دیگر زخمی شده‌اند. در همین حال ۹۶ تن از ارتش ملی سوریه نیز در این درگیری‌ها به شهادت رسیدند و ۳۷۴ تن دیگر زخمی شدند.در این بین ۲۰ غیرنظامی نیز در جریان این عملیات جان خود را از دست داده و ۱۸۷ تن دیگر نیز زخمی شدند.

اردوغان ضمن ابراز تسلیت به خانواده جان باختگان و آرزوی بهبودی هرچه سریع‌تر برای زخمی‌شدگان، گفت: همبستگی میان ترکیه، روسیه و ایران مانع درگیری‌ها و خونریزی‌ها در شهر ادلب واقع در شمال غرب سوریه شد.

وی افزود: تسلیحات سنگین یگان‌های مدافع خلق / پ.ک.ک باید به ترکیه که یکی از اعضای ناتوست تحویل داده شود.

وی ضمن تحسین صنعت دفاعی رو به رشد ترکیه گفت: پهپادهای مسلح تولید داخل ترکیه در این عملیات ضد تروریستی کمک‌های شایانی داشته‌اند.

وی از جهان متمدن خواست تا از ترکیه و عملیات‌اش حمایت کنند.

اردوغان گفت: ترکیه برای اسکان آوارگان و پناهجویان به حمایت بین‌المللی نیاز دارد. آنکارا قصد دارد در منطقه‌ "امن" شمال سوریه بیمارستان و مدرسه بسازد و همچنین از بازگشت داوطلبانه آوارگان به این منطقه اطمینان حاصل کند.

رییس جمهور ترکیه همچنین موضع اتحادیه عرب نسبت به عملیات چشمه صلح را محکوم کرده و گفت: این اتحادیه در اسکان میلیون‌ها سوری هیچ کمکی به ترکیه نکرده است. اتحادیه عرب در حل تمامی مسائل در جهان اسلام ناتوان بوده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز