کمیسیون حقوق بشر عراق شب گذشته اعلام کرد،‌ تعداد کشته‌ها در بین تظاهرکنندگان در عراق به ۳۰ تن رسیده و به ۵۰ ساختمان و دفتر احزاب در چند استان خساراتی وارد شده است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز عراق، فرماندهی عملیات بغداد در بیانیه ای اعلام کرد: در حالی که کشور شاهد تظاهراتی برای مطالبه حقوقی تضمین شده بر اساس قانون اساسی عراق است برخی از این تظاهرات‌ها سوءاستفاده کرده و دست به قتل شهروندان و زخمی کردن آنها، آتش‌زدن اموال دولتی و خصوصی و غارت آنها زدند. تمامی بخش‌های نیروهای امنیتی قهرمان با این افراد خرابکار مجرم طبق قانون مبارزه با تروریسم برخورد می کنند و این اقدامات غیرقانونی جنایتی تلقی می‌شود که باید به طور میدانی و فوری با آنها تعامل شود.

طبق این بیانیه آمده است: به کسانی امنیت شهروندان را به بازی می‌گیرند هشدار می‌دهیم که اقدامات قاطعی در حق کسانی که هیچ ارتباطی با تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز ندارند، در نظر گرفته خواهد شد.

در این بیانیه از تظاهرکنندگان خواسته شده هرگونه حضور این افراد را در بین خود اطلاع‌رسانی کنند و اجازه ندهند آنها در صفوف تظاهرکنندگان قرار بگیرند نیروهای امنیتی طبق تعهدی که نسبت به ملت عراق دارد با جنایتکاران و تروریست‌ها همانند شمشیری قاطع و بران عمل خواهند کرد.

این در حالی است که کمیسیون حقوق بشر عراق شب گذشته اعلام کرد،‌ تعداد کشته‌ها در بین تظاهرکنندگان به ۳۰ تن رسیده و به ۵۰ ساختمان و دفتر احزاب در چند استان خساراتی وارد شده است.

منابع بیمارستانی شمار مجروحان درگیری‌های روز جمعه در سراسر این کشور را نزدیک به هزار و ۸۰۰ تن ذکر کردند و خالد مهنی، سخنگوی وزیر کشور عراق نیز اعلام کرد که دست کم ۶۸ تن از مأموران پلیس در این درگیری‌ها مجروح شدند.

معترضان عراقی در این روز به ساختمان‌های دولتی، دفاتر احزاب و نیز دفاتر محلی گروه‌های شبه‌نظامی و حشد شعبی یورش بردند.

پیشتر مقام‌های رسمی دولت عراق گفته بودند در دور جدید تظاهرات در این کشور که از اول اکتبر آغاز شده تاکنون بیش از ۱۵۷ تن کشته و ۶ هزار نفر مجروح شدند.

تظاهرکنندگان در شهرهای جنوبی ناصریه و دیوانیه، دو ساختمان دولتی و حدود ۱۵ دفتر متعلق به احزاب سیاسی و حشد شعبی عضو هستند، به آتش کشیده و غارت کردند.

خبرنگار روسیا الیوم،‌ نیز گزارش داد،‌ منابع محلی در استان دیوانیه گفتند،‌ ۱۲ تظاهرکننده در داخل مقر یکی از احزاب سیاسی در استان در اثر اینکه دچار حریق شده‌ بودند، کشته شدند.

به گفته این منابع، تظاهرکنندگان بعد از آتش زدن مقر سازمان بدر وارد آن شدند اما آتش آنها را محاصره کرد و ۱۲ تن آنها کشته و اجساد سوخته تظاهرکنندگان به پزشکی قانونی برای شناسایی ارجاع داده شدند.

با اوج‌گیری این درگیری‌ها، در اواسط روز آیت‎الله سیستانی بالاترین مرجع شیعه در عراق، نیروهای امنیتی و نیز معترضان را بار دیگر به خویشتن‌داری فرا خواند و به آنها درباره خطر ایجاد «هرج و مرج» در عراق هشدار داد. با این وجود تا پایان روز شمار قابل توجهی از معترضان به ضرب گلوله یا بر اثر شلیک گاز اشک‌آور کشته شدند.

آیت‌الله سیستانی با انتشار بیانیه‌ای از معترضان خواسته بود تا از حمله و آسیب رساندن به نیروهای امنیتی و اموال خصوصی و عمومی در جریان تظاهرات خودداری کنند. او تاکید کرد که پلیس باید «تضمین کننده امنیت اعتراضات» باشد. مرجع شیعیان با انتقاد از گزارش اخیر دولت درباره دور قبل تظاهرات، اعلام کرد این گزارش کاملا صادقانه نبوده و به اهداف خود نرسیده است.

بنا بر گزارش‌ها، هزاران نفر با وجود این هشدارها در میدان تحریر بغداد جمع شدند و درگیری‌ها در نزدیکی منطقه سبز که محل استقرار ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌ها است تا پایان روز جمعه ادامه داشت.

بنا بر اعلام پلیس عراق، در این روز بیش از سه هزار معترض چند ساختمان دولتی از جمله ساختمان استانداری را در شهر ناصریه به آتش کشیدند.

در شهر سماوه واقع در استان مثنی در جنوب عراق نیز شهروندان خشمگین به دفتر «جریان حکمت» (نزدیک به عمار حکیم) همچنین گروه «عصائب‌ اهل حق» حمله کرده و این دفاتر را به آتش کشیدند.

دست‌کم دو معترض در جریان آتش سوزی‌های این شهر کشته شدند.

جنبش ملی حکمت (تیار الحکمه الوطنی) عراق در تابستان امسال با خروج از دولت ائتلافی به جرگه مخالفان پرشمار کابینه عادل عبدالمهدی پیوست.

بنا بر اعلام پلیس در شهر عماره در جنوب‌شرق عراق نیز دو نفر کشته و ۱۸ نفر زخمی شدند.

یکی از کشته‌شدگان از نیروهای امنیتی عراق و دیگری عضو گروه عصائب اهل حق بوده است.

گزارش‌هایی نیز از تظاهرات در شهرهای دیگر عراق از جمله دو شهر شیعه‌نشین کربلا و نجف رسیده است.

در بغداد درگیری نیروهای امنیتی با هزاران معترضی که سعی در ورود به منطقه سبز (مقر ساختمان‌های مهم دولتی) داشتند، در ابتدای روز آغاز شد و دست‌کم دو کشته و صدها زخمی برجای گذاشت.

پلیس ضد شورش برای متفرق کردن معترضان و دور کردن آن‌ها از منطقه به شدت حفاظت شده سبز، از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد.

بنا بر گزارش‌ها، دست‌کم دو نفر از معترضان در جریان رویارویی با پلیس جان خود را از دست داده‌اند و گلوله‌های گاز اشک آور پلیس ضد شورش به سر این دو نفر برخورد کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز