حکومت عربستان ۱۱ شهروند که از چند روز قبل به اتهام ارتباط با نهادهای خارجی و سوال و جواب از آنها بازداشت شده بودند را آزاد کرد.

به گزارش مرور نیوز ، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام سعودی اعلام کرد:  حکومت عربستان 11 شهروند که از چند روز قبل به اتهام ارتباط با نهادهای خارجی و سوال و جواب از آنها بازداشت شده بودند را آزاد کرده است. 

براساس این گزارش، موج جدید بازداشت ها در عربستان سعودی پس از آن صورت گرفت که این کشور ریاست گروه 20 را در بحبوحه انتقادات حقوق بشری غربیها از این کشور به ویژه بعد از قتل فجیع جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی برعهده گرفت. 

بازداشت ها به بهانه سوال و جواب از افرادی صورت گرفته که ادعا شده از برخی کشورهای خارجی و سازمانهای خارجی متخاصم پول دریافت کرده‌اند. 

این مقام سعودی که نخواسته نامش فاش شود اضافه کرده، هیچ از آنها محکوم نشده اما پرونده همچنان باز است و ممکن است اتهامات دیگری مطرح شود. 

علت دقیق بازداشت آنها که هیچ یک نیز از فعالان سیاسی نیستند مشخص نیست اما گفته می‌شود برخی از آنها درباره بهار عربی 2011 مطالبی نوشته اند. اما مشخص نیست که مطالب این افراد کجا و در چه رسانه‌ای منتشر شده است. 

برخی منابع از جمله یک گروه حقوق بشری سعودی مستقر در لندن هفته گذشته اعلام کرده بودند که حداقل 10 نفر از نویسندگان و روشنفکران این کشور توسط نیروهای امنیتی سعودی بازداشت شده‌اند. همین منابع روز یک شنبه نیز آزادی آنها را تایید کرده‌اند. 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز