مسوولان روند رسیدگی نهایی به استیضاح ترامپ مدارک و دفاعیات اولیه خود را ارائه دادند.

به گزارش مرور نیوز و به نقل از رسانه‌های آمریکا، طرفین روند رسیدگی نهایی به استیضاح دونالد ترامپ  در سنا، دادخواهی، مدارک و دفاعیات اولیه خود را بیان کردند.

در همین رابطه «مدیران» جلسات از سوی دموکرات‌ها دونالد ترامپ را متهم به نقض سوگند ریاست‌جمهوری کرده‌اند، در حالی‌که وکلای ترامپ رخدادها را به حمله خطرناک علیه دمکراسی تشبیه کرده‌اند.

مدیران انتخاب‌شده از سوی مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت در آن با دموکراتها است، شرحی از پرونده را در ۱۱۱ صفحه منتشر کرده و در آن می‌گویند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در هر دو اتهام وارد شده در لایحه استیضاح مقصر است.

در پی راه‌یابی استیضاح به سنا، بنا بر قوانین، مجلس نمایندگان گروهی را موسوم به «مدیران» انتخاب کرده‌اند که نظراتشان را در مورد پرونده در مجلس سنا ارائه خواهند کرد. این افراد به‌مانند «دادستان» در یک دادگاه هستند. در روند استیضاح رئیس جمهور آمریکا، سناتورها به‌عنوان هیئت منصفه عمل می‌کنند.

استیضاح نهایی ترامپ به دو سوم آرای سناتورها نیاز دارد، و از آن‌جایی که اکثریت در سنا در اختیار جمهوریخواهان است، چنین چیزی تقریباً غیرممکن برآورد شده‌ است.

با این حال دموکرات‌ها بر لوایح استیضاح تاکید کرده و گفته‌اند سنا باید رئیس‌جمهوری را محکوم و برکنار کند، تا جلوی آسیب‌های طولانی‌مدت به ارزش‌های دمکراتیک و امنیت ملی کشور گرفته شود.

قانونگذاران دموکرات می‌گویند: پرونده رئیس‌جمهوری ایالات متحده بسیار سر راست است، حقایق غیرقابل انکار هستند و مدارک و شواهد بسیاری وجود دارد.

مجلس نمایندگان دونالد ترامپ را به سوءاستفاده از قدرت و همچنین «ایجاد مانع بر سر تحقیقات کنگره» با ممانعت از شهادت مقام‌های دولت و نهادهای دولتی در روند تحقیقات متهم کرده‌ است.

این اتهام‌ها در پیوند با مکالمه تلفنی ترامپ با رئیس‌جمهوری اوکراین و طرح خواسته تحقیق در مورد رقبای سیاسی‌اش به ویژه جو بایدن مطرح شده‌اند.

دونالد ترامپ تمامی اتهام‌ها را رد کرده و در توصیف، روند کل ماجرا را «ریاکاری»، «فریب‌» و تصفیه‌حساب توصیف کرده‌ است.

تیم وکلای ترامپ در روز ۲۸ دی ماه، در آستانه آغاز دادرسی، در واکنشی شدید، دو لایحه مطرح‌ شده از سوی مجلس نمایندگان علیه رئیس‌جمهوری را «حمله‌ای خطرناک به حق مردم آمریکا برای انتخاب آزادانه رئیس‌جمهوری کشور» توصیف کرده‌اند.

وکلای دونالد ترامپ گفته‌اند اتهام‌ها «تلاشی شرم‌آور و غیرقانونی برای براندازی نتایج انتخابات سال ۲۰۱۶ و مداخله در انتخابات سال ۲۰۲۰، آن‌هم چند ماه پیش از برگزاری آن است».

تیم حقوقی آقای ترامپ را مستشار کاخ سفید پت کیپولون و وکیل شخصی دونالد ترامپ، جی سکولوف، رهبری می‌کنند.

کن استار، دادستانی که تحقیقاتش در ۲۰ سال پیش به روند استیضاح (نه برکناری) بیل کلینتون انجامید و آلن درشوویتز استاد دانشگاه هاروارد، نیز از سوی دونالد ترامپ به عنوان تیم حقوقی نام برده شدند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز