وزارت خزانه‌داری آمریکا از بازداشت دو تبعه ایرانی در این کشور به اتهام نقض تحریم‌ها و خرید یک تانکر نفتی لیبریایی خبر دادند.

به گزارش مرور نیوز، روزنامه واشنگتن پست آمریکا در گزارشی به نقل از مقامات وزارت خزانه‌داری این کشور از بازداشت دو تبعه ایرانی به اتهام تلاش برای خرید یک تانکر نفتی لیبریایی و همچنین توقیف ۱۲ میلیون دلار که برای خرید این تانکر در نظر گرفته شده بود، خبر داد.

دادستان‌های آمریکایی مدعی شده‌اند این اتباع ایرانی در تلاش بوده‌اند تا با پشتیبانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کانالی ایجاد کرده و از طریق آمریکا مبلغ مورد نظر را برای خرید نفتکش پرداخت کنند.

بر این اساس، دادستان‌های فدرال در واشنگتن ادعا کرده‌اند «امیر دیانت» ۵۵ ساله که قصد خرید این تانکر را داشته تحریم آمریکا علیه ایران را نقض کرده است. آن‌ها همچنین با اتهام‌زنی به وی مدعی شدند او مدت زمان طولانی است که با مقامات ایرانی همکاری داشته است. دادستان‌های فدرال واشنگتن همچنین با متهم کردن یک تبعه ایرانی دیگر به نام «کامران علی لاجمیری» ۴۲ ساله مدعی شدند وی با دیانت همدست بوده است.

دادستان‌های فدرال در حال حاضر، شکایتی تنظیم کرده‌اند که به موجب آن پول مورد نظر برای خرید تانکر ۹۰۰ فوتی «ناتیک» [Nautic]که اکنون به «گلف اسکای» تغییر نام داده و اکنون در خلیج عمان توقیف است را دریافت کنند. از سوی دیگر، دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا دیانت را که به ادعای آن‌ها به «عامر عبدالعزیز جعفر المتاج» معروف است به خاطر قاچاق سلاح و نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تحریم کرده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته نیز طی بیانیه‌ای اسامی جدیدی را وارد لیست تحریمی خود علیه ایران کرد. چند شرکت و اسامی در تحریم‌های جدید دیده می‌شوند. همزمان با اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورمان، مایک پمپئو بار‌ها ناراحتی و نگرانی خود را بابت انقضای تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی علیه ایران ابراز کرده است.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز