به گزارش عربستان سعودی به دلیل شیوع ویروس کرونا مناسک حج امسال تنها با 1000 نفر زائر خانه خدا برگزار خواهد شد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از عرب نیوز، طبق گفته مقامات سعودی، تعداد زائران در مراسم مناسک حج امسال احتمالاً تا حدود 1000 نفر محدود می‌شود تا در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا از سلامت مردم حفاظت شود.

توفیق الربیعه، وزیر بهداشت عربستان در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز سه شنبه گفت قرنطینه اجباری زائران هم قبل و بعد از مراسم حج انجام خواهد شد.

 وی گفت عربستان سعودی توانایی تضمین سلامت زائران را در مراسم حج سال جاری دارد.

« وزارت بهداشت تجربه بالایی در خدمت‌رسانی به زائران دارد. بنابراین نیروی انسانی و تجهیزات فنی کافی برای خدمت به زائران و حفظ سلامتی آنها را در اختیار داریم».

 وی اضافه کرد:« یک بیمارستان در مراکز مقدس ایجاد می‌شود و یک مرکز بهداشتی هم در عرفات برای رسیدگی به موارد اضطراری طی مراسم حج خواهیم ساخت».

گروه های  پزشکی هم زائران را در طول این سفر همراهی می‌کنند.

الربیعه گفت محدود کردن تعداد زائران در مراسم حج سال جاری اهمیت بسیاری دارد.

« فقط افرادی که در عربستان زندگی می‌کنند و کمتر از 65 سال سن دارند و از هیچ بیماری مزمنی رنج نمی برند، اجازه دارند مراسم حج امسال را به جای آورند. قبل از رسیدن به مکان های مقدس، از این افراد تست کرونا گرفته می‌شود و پس از اتمام مراسم هم قرنطینه خواهند شد».

 وزیر حج و زیارت عربستان هم گفت:« ما از این تصمیم استقبال می‌کنیم چون سلامت مردم را در اولویت قرار داده است. اولویت عربستان از آغاز همه گیری ویروس کرونا همین بوده است. بنابراین حج عمره را تعطیل کردیم و حالا تعداد زائران حج واجب را به شهروندان عربستان محدود می کنیم».

 وی گفت این تصمیم عربستان با توجه به ادامه همه‌گیری ویروس کرونا و خطر گسترش آن در مراکز پر جمعیت و گردهمایی های بزرگ گرفته شده است.

 

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز