رئیس جمهور آمریکا به بازگویی یک تئوری توطئه غلط درباره نامزد معاونت جو بایدن پرداخته و صلاحیت او برای این نامزدی را زیر سوال برد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با اعتبار بخشیدن به تئوری توطئه نژادپرستانه و غلط درباره صلاحیت کامالا هریس برای معاونت ریاست جمهوری، به کمپین اشاعه اطلاعات غلط در فضای مجازی همچون گذشته دامن زد.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره این موضوع در کاخ سفید به خبرنگاران گفت، شایعاتی را "شنیده" مبنی بر اینکه کامالا هریس، زن سیاهپوست و شهروند زاده آمریکا که والدینش مهاجر بودند، شرایط لازم برای خدمت در کاخ سفید را ندارد. ترامپ گفت که این شایعات را "بسیار جدی" میگیرد.

جو بایدن رقیب انتخاباتی دموکرات ترامپ، چند روز پیش سناتور کامالا هریس را برای نامزد معاونت خود در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو برگزید. هریس، در صورت انتخاب به عنوان معاون رئیس جمهوری آمریکا، در جایگاهی قرار می‌گیرد که اگر جو بایدن قادر به ادامه کار نباشد، رئیس جمهور می‌شود.

دونالد ترامپ با تکرار یک ایده حقوقی نادرست، مدعی شد که شاید کامالا هریس آمریکایی نباشد و به این ترتیب شرایط ریاست جمهوری این کشور را نداشته باشد. منتقدان این صحبت ترامپ را دارای انگیزه نژادپرستی دانستند.

کامالا هریس در بیستم اکتبر ۱۹۶۴ از پدری جامائیکایی و مادری هندی در شهر اوکلند ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد.

یک استاد حقوق محافظه‌کار با برداشتی غیرمعمول از قوانین آمریکا مدعی شد، هریس نمی‌تواند آمریکایی باشد چرا که در زمان به دنیا آمدنش، والدین او با ویزای دانشجویی در آمریکا به سر می‌بردند.

ترامپ که سال‌ها، تئوری دروغی در باب آمریکایی نبودن باراک اوباما را رواج می‌داد، از ایده این استاد حقوق خوشش آمده و آن را در یک نشست خبری تکرار کرد و همان دست حرف‌ها را درباره کامالا هریس بیان می‌کند. او گفت این حقوق‌دان بسیار کارآزموده و با استعداد است.

پیش از صحبت‌های ترامپ، یکی از مقام‌های کمپین انتخاباتی او هم با نشر نوشته‌هایی از این دست در توییتر سعی کرد که این تئوری نادرست را درباره هریس جا بیندازد.

جان ایستمن، حقوقدانی که ترامپ و همفکرانش به او استناد می‌کنند در سال ۲۰۱۰ قصد داشت نامزد حزب جمهوری‌خواه برای تصدی دادستانی کل ایالت کالیفرنیا شود. او در رقابت درون حزبی مغلوب شد. در نهایت نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات سراسری از هریس شکست خورد.

اساتید حقوق دانشگاه‌های مطرح آمریکا در گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور، استدلال ایستمن را مردود دانسته و آن را نژادپرستانه توصیف می‌کنند.

ترامپ سال‌ها ادعا می‌کرد که باراک اوباما، در آمریکا به دنیا نیامده است. تا آنکه در سال ۲۰۱۶ و با انتشار شناسنامه رئیس جمهوری وقت، حرفش را پس گرفت. او ادعای مشابهی علیه رقیب هم‌حزبی‌اش، تد کروز مطرح کرده بود.

ترامپ همچنین در اظهارات دیگری با اختصاص بودجه بیشتر به اداره پست آمریکا مخالفت کرد چرا که طبق گفته او، این امر موجب محبوبیت بیشتر رای‌ دادن پستی شده و در نهایت به سود رقبای دموکراتش تمام می‌شود.

ترامپ ادعا کرد رای‌گیری پستی در انتخابات به ضرر او تمام می‌شود اما دموکرات‌ها به این گفته ترامپ شدیدا معترض شده‌ و او را متهم به جلوگیری از تغییر دموکراتیک کرده اند.

دونالد ترامپ به خبرنگاران گفت که قصد ندارد قانون کمک ۲۵ میلیارد دلاری به اداره پست و کمک سه میلیارد و پانصد میلیون دلاری به تضمین سلامت انتخابات را امضا کند. او گفت که دلیل مخالفتش هزینه زیاد این دو قانون است.ترامپ گفته که انتخابات پستی موجب تخلف و فساد می‌شود.

رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگو با شبکه اقتصادی فاکس، گفت: (دموکرات‌ها) سه و نیم میلیارد دلار برای چیزی می‌خواهند که کلاهبرداری است.

در ادامه او گفت: حالا پول می‌خواهند بگیرند که اداره پست کار کند و میلیون‌ها برگه رای را جابه‌جا کند.

ترامپ از حرف‌هایش این طور نتیجه گرفت: اگر ما این قانون را امضا نکنیم، بودجه آنها تامین نمی‌شود. پس همه نمی‌توانند پستی رای دهند. به هدفشان نمی‌رسند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز