رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: به مایک پمپئو، وزیر خارجه دستور داده ام مکانیسم ماشه را برای بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال کند. اقدام ما کاملا طبیعی است.

به گزارش مرور نیوز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از بازگشت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران با استفاده از مکانیسم ماشه خبر داد.

بر این اساس، ترامپ اعلام کرد: به مایک پمپئو، وزیر خارجه دستور داده ام مکانیسم ماشه را برای بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال کند. اقدام ما کاملا طبیعی است.

وی مدعی شد: از زمانی که دولت من بر روی کار آمده است و تحت کارزار فشار حداکثری ایران در حال حاضر پولی برای حمایت از تروریست‌ها ندارد. این موضوع برای آن‌ها چیز ساده‌ای نیست. ما اجازه نخواهیم داد برنامه هسته‌ای ایران ادامه پیدا کند. ایران در دولت من هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه گفت: اگر من در انتخابات ماه نوامبر پیروز شوم ایرانی‌ها طی یک ماه با ما توافق خواهند کرد. با وجود توافق هسته ای ایران، رسیدن به صلح در خاورمیانه امکان پذیر نیست.

ترامپ خاطر نشان کرد: شاهد عادی سازی روابط میان امارات متحده عربی و اسراییل هستیم. بقیه کشور‌های خاورمیانه نیز تمایل دارند با تل آویو به توافق برسند. کشور‌هایی که حتی تصورش را هم نمی‌کنید می‌خواهند وارد توافق با اسراییل شوند. انتظار من این است که عربستان سعودی نیز به توافق صلح با اسراییل بپیوندد.

وی افزود: با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق دیدار و گفت وگو کردیم. از ابتدا حضور ما در عراق و خاورمیانه اشتباه بود. ما ۱۹ سال در خاورمیانه نقش پلیس را ایفا کردیم و هم اینک وظیفه کشورهای این منطقه است که از خود محافظت کنند. 

قرار است جرقه استفاده از مکانیسم ماشه از سوی دولت آمریکا از امروز پنجشنبه زده شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا قرار است روز پنجشنبه به نیویورک سفر کند و با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز در این رابطه دیداری خواهد داشت.

آمریکا پس از ناتوانی در تصویب قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت، مدعی استفاده از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تمامی تحریم ها علیه تهران است. شکست قطعنامه ضدایرانی در شورای امنیت واکنش‌های مختلفی از مقامات در سرتاسر جهان را با خود به همراه داشته است. به طور مثال، «لیندسی گراهام» سناتور ایالت کارولینای جنوبی، به شدت نسبت به عدم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل واکنش نشان داد و در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «شاهد آن بودیم که شورای امنیت قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را رد کرد. این اقدام اشتباهی بزرگ بود و احتمال تقابل نظامی با ایران را به دلیل آنکه این کشور زرادخانه تسلیحاتی خود را گسترش می‌دهد، افزایش داد.»

همچنین «جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در پیامی توییتری با انتشار مجدد متن مقاله خود در نشریه وال استریت ژورنال، درباره شکست مفتضحانه آمریکا در تصویب قطعنامه ضدایرانی، اعلام کرد استناد ترامپ به بند مربوط به بازگشت تحریم‌ها در قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت اشتباه بود.

البته نظراتی مخالف با این نیز شنیده شده است، برای نمونه، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، از قطعنامه پیشنهادی ضد ایرانی آمریکا انتقاد کرد و در پیامی توییتری نوشت: «قطعنامه مورد حمایت آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، حمایت دو عضو این سازمان را به دست آورد. دو عضو رای مخالف دادند و ۱۱ عضو رای ممتنع. آمریکا از قبل نتیجه را می‌دانست، اما با این حال تصمیم گرفت، پیش‌نویس را ارائه کند. رویکرد مبتنی بر ایدئولوژی می‌تواند، یک کشور (آمریکا) را در وضع نسبتاً ناخوشایندی قرار دهد.»

اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلام کرد آمریکا نمی‌تواند با توسل به مکانیسم ماشه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را از سر گیرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز