دبیرکل سازمان ملل از ایجاد آتش بس جهانی تا پایان سال ۲۰۲۰ سخن گفت و افزود تمام جامعه بین‌الملل را برای حصول آتش‌بس جهانی، بسیج کنیم تا در پایان امسال محقق شود.

به گزارش مرور نیوز، همزمان با افزایش سرعت همه‌گیری ویروس «کووید۱۹» در کشورهای مختلف جهان، « آنتونیو گوترش » دبیر کل سازمان ملل متحد قصد دارد مجددا درخواست خود برای آتش‌بس جهانی و توقف تمام درگیری‌ها در کشورهای مختلف را تکرار کند.

گوترش به خبرگزاری «رویترز» گفت که درخواست برای آتش بس جهانی تا پایان سال ۲۰۲۰ را طی سخنرانی خود در نشست عالی سران مجمع عمومی سازمان ملل در هفته آینده مطرح می کند تا مقابله با ویروس کرونا به شکل بهتری ادامه یابد.

بر این اساس، هفتاد و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل از امروز پانزدهم سپتامبر در نیویورک شروع می‌شود و تا سی‌ام سپتامبر نیز ادامه خواهد داشت. اولین جلسه سران عالی کشورهای عضو نیز در تاریخ بیست‌ودوم سپتامبر (سه‌شنبه یکم مهر) به صورت غیرحضوری و از طریق ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود.

وی در این باره توضیح داد: «مشخص است که دیپلماسی، به مقدار زیادی بر تماس‌های انسانی بستگی دارد. به همین دلیل ما در این زمینه دچار کمبود (به دلیل عدم حضور فیزیکی) خواهیم بود، مخصوصا در مورد چیزی که هم‌اکنون اولویت اصلی من است و آن نیز اجرای آتش‌بس جهانی است».

دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه از زمان درخواست اول خود برای آتش‌بس جهانی در ماه مارس، نشانه‌های امیدورکننده‌ای از جمله توافق صلح در سودان، آغاز مذاکرات بین طالبان و دولت افغانستان، توقف درگیری‌ها در سوریه،‌لیبی و اوکراین و همچنین مذاکرات فشرده درباره یمن پدیدار شده است، افزود: «اما نیاز داریم که تمام جامعه بین‌الملل را برای حصول آتش‌بس جهانی، بسیج کنیم تا در پایان امسال محقق شود».

برآوردهای وبگاه «وُرلداُمتر» نشان می‌دهد که در جهان تا کنون ۲۹,۴۴۹,۰۶۳ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و ۹۳۲,۸۰۲ نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. در مقابل اما ۲۱,۲۸۰,۲۹۸ مبتلا، بهبود یافته و سلامت خود را به دست آورده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز