عبدالله بن زائد آل نهیان هدف اصلی ایجاد توافق امارات و رژیم صهیونیستی را ایجاد منطقه‌ای با ثبات‌تر و مرفه تر عنوان کرد.

به گزارش مرور نیوز، در حالی که قرار است امروز (سه‌شنبه) توافق عادی‌سازی روابط بین امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی طی مراسمی در کاخ سفید امضا شود، «عبدالله بن زائد آل نهیان» وزیر خارجه ابوظبی این سازش را «دستاورد دیپلماتیک تاریخی» ادعا کرد.

عبدالله بن زائد طی یادداشتی در نشریه آمریکایی «وال استریت ژورنال» نوشت: «دو هفته قبل، اولین پرواز مسافری اسرائیلی از تل‌آویو در ابوظبی فرود آمد. علاوه بر هیأت بزرگی از مقامات و رسانه‌های اسرائیلی، پیام بزرگتری را نیز با خود همراه داشت که به سه زبان نوشته شده بود، صلح (به سه زبان عربی، عبری و انگلیسی)».

وی با بیان اینکه توافق سازش ابوظبی با تل‌آویو، با هدف ایجاد منطقه‌ای با ثبات‌تر و مرفه‌تر است، ادامه داد: «عادی‌سازی روابط ببین امارات عربی متحده و اسرائیل، یک دستاورد دیپلماتیک تاریخی و نشانه‌ای امیدوارکننده از ممکن بودن پیشرفت در خاورمیانه است».

وزیر خارجه امارات با مشروع دانستن موجودیت صهیونیست‌هایی که سرزمین مردم فلسطینی را اشغال کرده‌اند، افزود: «اماراتی‌ها و اسرائیلی‌ها، همه مردمان خاورمیانه هستند که از درگیری و مناقشه خسته شده‌اند. اولویت اکنون تداوم نوسازی جوامع خود و با ثبات کردن منطقه است».

بن‌زائد در ادامه ادعاهای خود نوشت: «اولویت با ایجاد موتور قدرتمند اقتصادی و تبادل فرهنگی است که فرصت‌ها و تفاهمات را در منطقه تولید کند. از خلیج [فارس] گرفته تا دریای سرخ، از کانال سوئز تا دریای مدیترانه».

روز جمعه بود که رئیس‌جمهور آمریکا، توافق بحرین و رژیم صهیونیستی بر سر عادی‌سازی روابط بین خود را اعلام کرد و در این رابطه بیانیه مشترک سه‌جانبه‌ای منتشر شد.

اعلام این توافق کمتر از یک ماه از اعلام توافق مشابه بین امارات و رژیم اشغالگر قدس صورت گرفت. ناظران و تحلیلگران منطقه معتقدند که محال است این توافق بدون چراغ سبز عربستان سعودی و رضایت این کشور حاصل شود.

به رغم استقبال از این توافق در سطح مقامات عربی منطقه، مردم بحرین، گروه‌های فلسطینی از مقاومت گرفته تا تشکیلات خودگردان فلسطین به ریاست محمود عباس و نهادهای مستقل در کشورهای عربی، دولت نجات ملی و دولت مستعفی یمن این توافق را محکوم کرده‌اند.

امروز همچنین خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع مطلع جزئیات جدیدی از توافق سازش امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی، از جمله زمان امضا و اسم توافقنامه‌ها را منتشر کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز