وزیر اطلاع‌رسانی دولت مستعفی یمن بار دیگر خواستار تحریم تسلیحاتی ایران شد.

به گزارش مرور نیوز، « معمر الاریانی » وزیر اطلاع‌رسانی دولت مستعفی یمن (وابسته به عربستان سعودی) بار دیگر خواستار تحریم تسلیحاتی ایران و تشدید فشارهای بین‌المللی علیه نظام ایران با هدف آنچه که «توقف فعالیت‌های تروریستی علیه امنیت و ثبات منطقه و صلح بین‌المللی» خواند شد.

به نوشته پایگاه خبری روزنامه سعودی «الشرق الاوسط»، وی ضمن نادیده گرفتن نقش ریاض و دولت مستعفی یمن در کشتار مردم بی‌گناه این کشور مدعی شد: تداوم اقدام نظام ایران در تسلیح شبه‌ نظامیان الحوثی و دادن کارشناس و پول لازم به این شبه‌نظامیان، نقض آشکار قطع‌نامه‌های بین‌المللی مرتبط با بحران یمن است.

الاریانی در ادامه این ادعاهای خود افزود: دستگیری یک باند حوثی قاچاق اسلحه ایرانی و اعتراف آن به آموزش دیدن در ایران و ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بیانگر شواهد غیرقابل انکاری از دخالت ایران در اداره قاچاق سلاح و حمایت از شبه‌نظامیان الحوثی با موشک‌های بالستیک و پهپاد برای انجام برنامه‌های خرابکارانه آن در منطقه است.

وزیر اطلاع‌رسانی دولت مستعفی یمن مدعی شد که نیروهای انصارالله از توافق سوئد سوء استفاده می‌کنند و از بنادر «الحدیده»، «الصلیف» و «راس عیسی» به عنوان گذرگاهی برای قاچاق سلاح‌‌های ایرانی استفاده می‌کنند و بر شمار عملیات‌های نظامی خود در یمن و هدف قرار دادن نفت‌کش‌ها و کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و اهداف غیرنظامی در خاک عربستان سعودی افزوده‌اند.

الاریانی اواخر مردادماه پیش نیز  خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران شد و ادعا کرد که لغو تحریم تسلیحاتی ایران، باعث خواهد شد که «بر آتش درگیریهای منطقه افزوده شود».

این مسئول وابسته به سعودی مدعی شد: «تمدید قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران، اقدام مهمی است تا مجبور شود از سیاستهای خصمانه، برنامه‌های توسعه‌طلبانه، گسترش هرج‌ومرج، تخریب و تروریسم در منطقه از طریق شبه‌نظامیانش دست بردارد».

الاریانی، لغو تحریم تسلیحاتی ایران را ضربه مهلکی به تلاشهای برقراری صلح و منبع دیگری برای «تهدید امنیت و ثبات منطقه و جهان» توصیف می‌کند.این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها طرح صلح برای یمن پیشنهاد کرده، ولی دولت مستعفی، سعودی و امارات در مسیر اجرای آن کارشکنی کرده‌اند.(جزئیات بیشتر)

دولت مستعفی یمن با همکاری عربستان سعودی و امارات از سال ۱۳۹۴ حملات همه‌جانبه‌ای را علیه ملت یمن آغاز کرده‌اند که صدها هزار نفر تا کنون بر اثر آن کشته شده‌اند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ آماری هم با بیان اینکه هشتاد درصد ار مدم یمن نیازمند کمک هستند تا بتوانند فقط زنده بمانند، گزارش داد، ۶۵ درصد از ملت یمن که جمعیت آنان به بیش از سی میلیون نفر هستند، تقریبا هیچ چیزی برای خوردن ندارند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز