شبه نظامیان جبهه جدایی طلب پولیساریو که یک سازمان سیاسی نظامی در صحرای غربی است به ارتش مغرب حمله کرد.

به گزارش مرور نیوز، وزارت دفاع وابسته به شبه نظامیان جبهه جدایی طلب پولیساریو، در بیانیه‌ای از حمله به مواضع ارتش مغرب در صحرای غربی خبر داد.

به گزارش روسیا الیوم، در این بیانیه مواضع ارتش مغرب با عنوان «مواضع دشمن» یاد شده و در آن آمده است که این مواضع در طول دیوار حائل در مناطق «المحبس»، «حوزه»، «اوسرد» و «الفرسیه» هدف قرار گرفته و موجب وارد آمدن خسارات مالی و جانی به ارتش مغرب شده است

در همین حال «حماده سلمی» وزیر اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت خودخوانده «پولیساریو»، مغرب را مسئول افزایش تنش با باز کردن دو گذرگاه جدید در دیوار حائل در منطقه «الکرکرات» دانست.

او گفت: «جنگ تحمیلی به مردم صحرای غربی از سوی اشغالگران مغربی آغاز شده و مرحله جدیدی از مبارزه ملت ما برای دفاع از حق مشروع خود برای نیل به آزادی و کرامت و حاکمیت شروع شده است.»

جبهه پولیساریو یک سازمان سیاسی نظامی در صحرای غربی است. این گروه در سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت علیه تسلط استعمار اسپانیا بر صحرای غربی و با هدف استقلال این منطقه ایجاد شد. پولیساریو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶، جمهوری دموکراتیک عربی صحرا را در مستعمره پیشین اسپانیا ایجاد کرد و به مخالفت با اقدام اسپانیا در تقسیم صحرای غربی میان مغرب و موریتانی پرداخت.

آغاز دور جدید درگیری‌ها در صحرای غربی در حالی است که امارات به عنوان نخستین کشور عربی، در تاریخ ۱۴ آبان، رسما کنسولگری خود را در شهر العیون به عنوان بزرگ‌ترین شهر جمهوری صحرا و منطقه مورد مناقشه بین مغرب و جبهه پولیساریو، افتتاح کرد.

موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند و بدین ترتیب بخش جنوبی جمهوری صحرا (به نام وادی الذهب) به این جمهوری بازگشت اما پادشاهی مغرب تمام منطقه شمالی صحرای غربی را که «الساقیة الحمراء» نامیده می‌شود و نزدیک به ۸۰ درصد از اراضی صحرای غربی را تشکیل می‌دهد، در اشغال خود نگاه داشت و ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو بر روی مقاومت علیه مغرب متمرکز شده است.

مغرب خواهان حکومت خودگردان وابسته به خود در صحرای غربی و وجود دولت و پارلمان محلی تحت حاکمیت خود در این منطقه است و می‌گوید اگر قرار به برگزاری همه‌پرسی باشد باید در خصوص خودمختاری این منطقه و نه برای جدایی از مغرب باشد. اما جبهه پولیساریو مخالف این طرح است و خواهان برگزاری همه‌پرسی تعیین سرنوشت برای صحرای غربی است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز