رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از افزایش چهار برابری نیرو‌های صلیب سرخ در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ خبر داد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از  آرتی عربی، «پیتر ماورر» رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی در مصاحبه‌ای از تصمیم این سازمان برای افزایش چهاربرابری اعضای تیم صلیب سرخ در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ خبر داد.

او گفت: با افزایش یافتن نزاع و درگیری در قره باغ این منطقه نیازمند این است که ما تلاش‌های بیشتری در آنجا داشته باشیم. بودجه تیم صلیب سرخ در قره باغ پیش از درگیری در آنجا ۱۰ میلیون فرانک سوئیس بود اما برای سال آینده ۴۵ میلیون فرانک شده است و این یعنی ما باید حضور خود را در قره باغ چهار برابر کنیم.

ماورر افزود: تعداد افراد هیئت صلیب سرخ در قره باغ پیش از تشدید درگیری‌ها در ماه‌های اخیر بسیار کم بود و هم اکنون برنامه ریزی کرده‌ایم که ۴۰۰-۵۰۰ نیروی دیگر به منطقه اعزام کنیم و در روز‌های گذشته روند افزایش نیرو را آغاز کرده‌ایم.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ پیشتر تاکید کرده بود که تلاش‌ها برای تبادل اجساد قربانیان میان دو کشور ادامه خواهد داشت و یکی از اولویت‌های کمیته بین المللی صلیب سرخ در منطقه قره‌باغ کمک به ساکنان آواره آن و بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار است. همچنین بازدید از اسیرانی که در دست دو طرف است برای آماده کردن شرایط مذاکرات برای تبادل اسرا از دیگر اولویت‌های صلیب سرخ است.

سران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ۱۰ نوامبر بیانیه مشترکی در مورد توقف کامل جنگ در قره باغ کوهستانی امضا کردند. بر اساس این بیانیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان قرار است پیشروی در مواضع اشغال شده خود را متوقف کنند، تعدادی از مناطق تحت کنترل باکو قرار گیرند، تبادل زندانیان اجرا شود و نیرو‌های حافظ صلح روسیه در مناطق مورد مناقشه مستقر شوند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز