«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس از اعمال تحریم های جدید علیه کشورهای ه ونزوئلا، روسیه، گامبیا و پاکستان خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس روز جمعه گفت تحریم‌های حقوق بشری علیه چند کشور از جمله روسیه و ونزوئلا در نظر گرفته است.

راب در پیامی ویدئویی در حساب توییتری خود گفت: «جولای امسال اولین دور از رژیم تحریم های بین‌المللی حقوق بشری را ارائه کردم تا کسانی که در نقض جدی حقوق بشر در اقصی‌نقاط جهان دست داشتند وادار به پاسخگویی کنیم».

وزیر امور خارجه انگلیس مدعی شد: «با این قدرت جدید پیام روشنی به کسانی می فرستیم که دستشان به خون آلوده است و از چنین جنایاتی بهره می‌برند. بنابراین امروز به مناسبت روز جهانی حقوق بشر مفخترم اعلام کنم دور بعدی تحریم‌ها متوجه برجسته‌ترین موارد نقض حقوق بشر خواهد بود».

راب در ادامه ادعاهای خود گفت:‌‌ «توقیف دارایی و ممنوعیت سفر را علیه افراد و نهادهایی در ونزوئلا، روسیه، گامبیا و پاکستان اعمال می‌کنیم. در ونزوئلا تحریم‌هایی علیه فرماندهان ارتش و پلیس اعمال می‌کنیم که مسئول استفاده از تجهیزات مرگبار در برابر اعتراضات مسالمت‌آمیز هستند که به مرگ معترضان انجامید».

رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس همچنین مدعی شد: «تحریم‌هایی را در روسیه علیه سیاست‌مداران و نیروهای ویژه اعمال می‌کنیم. در گامبیا رئیس جمهور سابق و نزدیکانش را که مسئول طیف وسیعی از نقض حقوق بشر از جمله اعدام‌های فرا قانونی، ناپدید شدن اجباری افراد، آدم ربایی، شکنجه و تجاوز هستند مورد تحریم قرار می‌دهیم».

راب مدعی شد: «در پاکستان مقام ارشد پلیس کراچی را که مسئول اقدامات خشونت‌باری است که مرگ بیش از چهارصد نفر منجر شد، مورد تحریم قرار می‌دهیم. عدالت باید در خصوص این موارد نقض حقوق بشر اجرا شود و بریتانیا نیز نسبت به آن مسئولیت دارد اما همچنین این را می‌دانیم که این تحریم‌ها زمانی بیشترین تأثیر را دارند که اقدام هماهنگ و جمعی در سطح بین‌المللی انجام شوند».

وی در ادامه گفت: «با شرکای بین‌المللی خود در سرتاسر جهان در راستای رسیدن به این هدف همکاری می‌کنیم. با کمک یکدیگر برای محافظت از این حقوق اساسی مبارزه می‌کنیم و در حمایت از کسانی که حقشان در هر کجای جهان پایمال شده باشد خواهیم ایستاد».

دولت انگلیس که به اتخاذ استانداردهای دوگانه معروف است، تیر ماه امسال نیز تحریم‌هایی علیه ۲۰ شهروند سعودی، ۲۵ روس، دو افسر نظامی میانمار و دو سازمان در کره‌شمالی اعمال کرد.

به گفته وزارت امور خارجه انگلیس افرادی که در عربستان سعودی مورد تحریم قرار گرفتند، در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی دخیل بودند.

جمال خاشقچی، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست بود که در سال‌های پایانی عمرش در آمریکا سکونت داشت. وی مهر ماه سال گذشته برای انجام برخی امور اداری به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و طبق اعلام رسانه‌ها و مقامات ترکیه، در آنجا به دست یک تیم ترور اعزامی از عربستان، کشته و تکه تکه شد. جسد او هنوز هم پیدا نشده است.

اندکی بعد از آن حادثه، رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که ارزیابی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) این است که قتل خاشقچی به دستور مستقیم «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و تحت نظر «سعود القحطانی» از مشاوران ارشد بن‌سلمان، انجام گرفته است.

با این وجود، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس بلافاصله پس از اعمال این تحریم‌ها در تماس با «خالد بن سلمان بن عبدالعزیز» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، از مقامات سعودی دلجویی کرده و بر تداوم همکاری‌های نظامی میان دو کشور تأکید کرد.

سال گذشته عربستان سعودی بزرگترین خریدار تسلیحات از انگلیس بود. حجم بالای صادرات تسلیحات به سعودی‌ها در حالی رقم خورده است که ماه ژوئن سال گذشته، دادگاهی در انگلیس فروش سلاح به این کشور را ممنوع کرد. با این حال ژوئن سال جاری میلادی این صادرات از سر گرفته شد و بن والاس در تماس با همتای سعودی خود از اشتیاق کشور برای فروش سلاح به قاتلان غیرنظامیان یمنی خبر داد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز