مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق اعلام کرد: بحران سیاسی در کشور با سه مسئله قدرت، پول و فساد مرتبط است و ما باید مسئولیت‌پذیر باشیم چراکه این یک مسئله تاریخی و سرنوشت‌ساز است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، مصطفی الکاظمی ، نخست‌وزیر عراق در جلسه فوق العاده کابینه درباره بودجه ۲۰۲۱، گفت: از سال ۲۰۰۳ از اشتباهاتی رنج می‌بریم که نظام سیاسی و اجتماعی را به فروپاشی کامل تهدید می‌کند. یا باید فروپاشی کامل و آشوب را بپذیریم یا اصلاحات انجام دهیم. عاقلانه نیست تسلیم معادله فساد سابق شویم یا اوضاع را درست کنیم یا مردم را به بازی بگیریم.

الکاظمی گفت: بحران سیاسی در عراق با سه مسئله قدرت، پول و فساد مرتبط است و ما برای حل بحران با روش اقتصادی و با اتخاذ تصمیمی جسورانه برای از بین بردن مانع فساد و پول تلاش می‌کنیم.

الکاظمی گفت: من اولین متضرر از بودجه سال آتی هستم چرا که در معرض انتقادات زیادی قرار می‌گیرم. می‌توانستم وارد انتخابات شوم و مردم را فریب دهم اما وجدانم هرگز این را قبول نمی‌کند. ما باید مسئولیت‌پذیر باشیم چراکه این یک مسئله تاریخی و سرنوشت‌ساز است.

پیش از این بانک مرکزی عراق تصمیم گرفت ارزش ارز ملی را به ۱۴۵۰ دینار برای یک دلار کاهش دهد. این اقدام با هدف تأمین نقدینگی به خاطر بحران مالی در کشور است.

عراق برای تأمین ۹۵ درصد هزینه‌های دولت به درآمدهای فروش نفت تکیه می‌کند. عراقی‌ها از سال‌ها پیش به گسترش فساد در دولت و هدر رفتن صدها میلیارد دلار از سال ۲۰۰۳ اعتراض می‌کنند.

از سوی دیگر، مقتدی صدر در توییتی نوشت: بانک مرکزی و بقیه بانک‌ها اسیر فساد و مفسدین هستند و دولت و پارلمان باید با روش‌های تخصصی برای پایان فساد تلاش کنند و شناور کردن ارز کافی نیست.

وی افزود: این اقدام یک چاقوی دو لبه است که عراق را از یک بحران خارج و آن را وارد بحران شدیدتری می‌کند و تنها متضرر مردم هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز