تلویزیون ملی سوئد از حمله هکری گسترده به ۱۲ شرکت‌ مطرح این کشور از ماه مارس خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، تلویزیون ملی سوئد از حمله هکری گسترده به ۱۲ شرکت‌ مطرح این کشور خبر داده است و گفته می‌شود که این حمله از ماه مارس سال جاری میلادی به محیط‌های آی‌تی (فناوری اطلاعات) این شرکت‌ها انجام گرفته و تاکنون شناسایی نشده‌اند.

تلویزیون ملی سوئد طبق شواهدی نوشته که محیط‌های آی‌تی این ۱۲ شرکت، یک کد مخرب را که نمایانگر بروزرسانی بوده دریافت کرده‌اند و هکر‌ها برخی از شرکت‌هایی که برایشان جذاب‌تر بوده را به بد‌افزار‌ی موسوم به «بَک‌دُر» آلوده کرده‌اند تا بتوانند اطلاعات را از آنان سر‌قت و بر ایمیل‌هایشان نظارت داشته باشند.

یکی از متخصصان امور امنیت سایبری به تلویزیون ملی سوئد در این خصوص گفت: «از لحاظ تئوری، اگر اطلاعات طبقه‌بندی شده در محیط‌های آی‌تی‌ این شرکت‌ها وجود داشته‌اند، هکرها توانسته‌اند به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.»

آژانس حوادث غیر‌مترقبه و غیرنظامی سوئد این حمله سایبری را «بسیار جدی» خوانده است و از شرکت‌های سوئدی که از پلتفرم «اوریون» شرکت سولار ویندز استفاده می‌کنند خواسته در این خصوص اقدامی سریع را اتخاذ و این بد‌افزار‌ها را از سیستم‌های خود حذف کنند.

«اوریون» همان پتلفرمی است که نهاد‌های آمریکایی که اخیراً مورد حملات سایبری قرار گرفته‌اند، از آن استفاده می‌کردند.

یکی از شرکت‌های سوئدی که مورد حملات هکری قرار گرفته‌اند «شرکت فضایی سوئد (SSC)» است که اطلاعات مهمی درباره ماهواره‌ها در فضا را دریافت و ذخیره می‌کند.

در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی گزارش‌های زیادی درباره نفوذ هکرها به سازمان های دولتی در آمریکا با استفاده از نرم افزار شرکت سولار ویندز مستقر در تگزاس منتشر کردند.

طبق گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی، هکرها به چندین وزارتخانه و نهاد فدرال از قبیل «سازمان ملی امنیت هسته‌ای آمریکا» نفوذ کرده‌اند. سازمان امنیت ملی هسته‌ای آمریکا یکی از سازمان‌های فدرال است که نظارت بر زرادخانه‌های تسلیحات هسته‌ای این کشور را بر عهده دارد.

این در حالی است که شرکت فناوری و نرم‌افزاری «مایکروسافت» نیز از این حملات در امان نماند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز