ارتش آمریکا از اعزام ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس نیمیتز به سومالی جهت خروج نیروهای نظامی خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، با گذشت چند هفته از دستور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سومالی، ارتش آمریکا از اعزام ناو هواپیمابر این کشور به سواحل این کشور آفریقایی خبر داد.

وبگاه «هیل» گزارش داد، «ارتش ایالات متحده تایید کرد که ارتش ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس نیمیتز را به سواحل سومالی منتقل کرده است در حالی که ارتش در تدارک برای انتقال تقریبا همه نظامیان آمریکایی موجود در سومالی به دیگر نقاط آفریقا است».

طبق این گزارش، بیانیه نیروی دریایی آمریکا خبر داده که ناوگروه نیمیتز از ۲۱ دسامبر (اول دی ماه) در حال ارائه خدمات عملیاتی و لجستیکی به گروه ضربت «کوارتز» است؛ گروهی که مسئول جابجایی نیروهای آمریکایی از سومالی به دیگر مناطق آفریقا است.

این ناوگروه آمریکایی علاوه بر ناو هواپیمابر نیمیتز شامل بیش از ۸۰ جنگنده، دو رزمناو و یک ناوشکن مجهز به موشک هوایت‌شونده است.

پایگاه خبری «USNI News» اولین بار خبر اعزام ناوهواپیمابر نیمیتز به سومالی را مخابره کرده بود.

پانزدهم آذرماه بود که طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور به پنتاگون دستور داد تا اکثر نیروهای آمریکایی در سومالی را خارج کند.

آمریکا حدود ۷۰۰ نظامی در سومالی دارد و این نیروها حدود ۱۳ سال است که در این کشور به بهانه مبارزه با القاعده و جنبش الشباب حصور دارند.

طبق گزارش رویترز، بخش عمده نیروهای آمریکایی تا ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) از سومالی خارج می‌شوند و تنها یک گروه کوچک از نظامیان آمریکایی در موگادیشو پایتخت سومالی باقی خواهند ماند

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز